O víkendu se uskutečnily svatovavřinecké hody v Hluku. Stárky byste tam ale hledali marně, a to nejen tento rok, ale také mnoho let předchozích. Tento zvyk se tam prostě nedodržuje. Jestli je to dobře, nebo špatně, to ať posoudí každý sám.

Já si myslím, že jim to nijak na „prestiži" neubírá. Pokud se najde dostatečně schopná skupina, která je zvládne zorganizovat a vymyslí program, stárci tam nechybí. Takové hody jsou prostě trochu jiné. A v Hluku se to myslím letos vydařilo i bez stárků. Bohatý program mohl pořadatelům závidět kdekdo. Pozitivní byl také fakt, že se tam v podstatě našlo pro každého něco, i když se jedná o veskrze folklorní slavnost.

Ale i odpůrce folkloru si tam našel své. Například koncert skupiny Buty na tamním fotbalovém stadionu. Důležité také je mít co zakousnout, což hlučtí organizátoři dovedli zase o krůček dál. Na památkových domcích totiž kmotřenka Hája uvařila speciální hodové menu, trojchodové.

Dosyta se ale v Hluku samozřejmě „vydováděli" folkloristé. Ať se jednalo o besedu u cimbálu nebo o jeden z hlavních pořadů celých hodů Slovácký festival dechových hudeb v parku tvrze. Lidé se jistě bavili. A proč si tím jsem tak jistá? Protože když jsem se v neděli nad ránem vracela domů, potkala jsem nejednoho člověka.

No a teď posuďte sami, chyběli na svatovavřineckých hodech v Hluku stárci? Já v tom jasno mám. A vy?

Související články:

Hody na Slovácku 2012