Začátek ledna je obdobím, kdy své pohledy většina z nás upírá k horizontům přicházejícího roku. Jsou plné očekávání, nadějí i obav z toho, jaké ty následující měsíce budou. Dnes žijeme v době, kdy na našem kontinentě zuří Putinova válka, stejně tak jako se rozhořely další konflikty v Izraeli a Palestině, v Africe i dalších zemích naší planety.

Opojeni svobodou, kterou jsme my obyvatelé východní Evropy získali vymaněním se z područí komunistického nevolnictví a svržením Železné opony, vstoupili jsme s nadějemi do poslední dekády 20. století. Euforie však netrvala dlouho. Odvrácená tvář lidství na náš svět vycenila zuby 11. září 2001 sebevražednými útoky v USA.

Zpoza oceánu se pak vypočítavé zlo opět přesunulo na náš světadíl, tak jako v minulosti už mnohokrát. Zákeřné atentáty ze zálohy na bezbranné lidi, nechutné a zbabělé útoky od té doby cílící na pilíře naší civilizace se staly naší noční můrou.

Mlha, vichr, otužilci – silvestrovské setkání Moravanů, Slováků i Čechů na Javořině
VIDEO: Silvestr Moravanů, Slováků i Čechů na Javořině: mlha, vichr, otužilci

Přestože se bulvár každoročně začátkem roku předhání v líčení naší temné budoucnosti prostřednictvím údajných předpovědí Nostradama, baby Vangy a dalších věštkyň a jasnovidců, měli bychom si uvědomit, že o budoucnosti rozhoduje každý z nás v každé chvíli svého života.

Náš vnější svět je tak odrazem toho, jací jsme uvnitř svých srdcí. Je démonický, pokud se necháme vláčet svými démony, nebo se na konci tunelu temnoty rozsvěcuje, když našich světel pozitivity přibývá. Na to nezapomínejme ani na prahu roku 2024. Bude takový, jaké signály do světa vyšle každý z nás.