Víte ale, kde jich potkáte před Vánocemi úplně nejvíce? V supermarketech. Beznadějně plná parkoviště a obchod plný k prasknutí, tak to často o adventních víkendech vypadá v nejednom větším městě. Nakupování se totiž pro většinu Čechů stalo novým koníčkem a až rodinnou akcí. Není neobvyklé, že jedete do hradišťského Teska třeba v deset hodin večer v domnění, že tam bude málo lidí, a ono právě naopak. Před obchodem vystupují z aut celé rodiny i s malými dětmi.

Všude se mluví o krizi 
a o tom, jak lidé šetří, asi tedy ne všichni a na všem. Je zcela běžné, že potkáváte zákazníky s plnými vozíky. Při tomto pohledu člověka napadne, o čem ty Vánoce vlastně jsou? O přejídání a drahých dárcích? Postupem času se staly vánoční svátky jednou z nejkomerčnějších záležitostí. Proto mnozí odpoví na výše uvedené otázky kladně. Zcela upřímně vám řeknou, že se chtějí dobře najíst a najít pod stromečkem něco pěkného, rozuměj drahého. Obchodníci si budou možná stěžovat, že lidé nakupují méně než loni, než předloni, ale před nakupovacími centry to tak skutečně nevypadá.

Na druhé straně je pochopitelné, že si lidé chtějí alespoň jednou za rok dopřát něco extra. Navíc slovo pohoda, které k Vánocům patří, si mnozí spojují právě s jídlem. Možná by ale nebylo špatné se řídit jedním známým příslovím: jez do polosyta a pij do polopita. Potom si totiž nebudeme muset dávat do nového roku předsevzetí, že letos už skutečně začneme chodit do té posilovny a nebude nás děsit pohled na váhu, když zjistíme, že jsme opět po svátcích přibrali.