Pokud jde o moc, jsou vyjednavači schopni nasadit páky, o kterých my, obyčejní lidé, nemáme tucha, a to i v případech, kdy si myslíme, že je nadmíru jasnější, kdo a s kým bude na radnici v nadcházejících časech vládnout.

Budiž nám příkladem vyjednávání po letošních komunálních volbách. V metropoli Slovácka sice zvítězilo Společně pro Hradiště s největším počtem hlasů i pro svého lídra starostu Blahu, ve finále tam ale dominovala dosavadní opozice, jejíž společný volební výsledek ji předurčoval k převzetí vlády na radnici, kdyby.

Miroslava Poláková
Zemětřesení na radnici v Brodě. V jejím čele má stát poprvé v historii žena

Kdyby mezi opozičními subjekty došlo k dohodě, která by vydržela, což se však nestalo. ANO 2011 nakonec memorandum o koaliční spolupráci opozičních uskupení vypovědělo a neočekávaně spojilo síly se Společně pro Hradiště.

Bezpochyby to mezi řadou Hradišťanů nadělalo spoustu zlé krve, ale až příští volební účtování ukáže, komu toto spojení přineslo úspěch a komu třeba zatracení.

Obdobná situace panuje v Brodě, kde jasného vítěze, ANO 2011, „přejel“ výsledek nadpoloviční většiny mandátů současné koalice.

Ale jen do chvíle, než budoucí zastupitelka Poláková nezamíchala kartami a neprchla od Nezávislých na palubu těch, kde sídlí ANO i Vstřícnost, slušnost a komunikace.

Nejenže tím zásadně změnila poměr sil na bojišti, ale navíc vykročila na piedestal starostky města Komenského…