A podobně jako v případě počasí, nebyla přívětivá ani promluva rodáka z Moravy a pravé ruky papeže Františka – kardinála Michaela Czerneho, jehož slova se nesla v ostré protiválečné tónině. Jeho přirovnání sovětského impéria k babylonské věži pýchy, lží a násilí, odsouzené k pádu, bylo výmluvným a nekompromisním postojem katolické církve k válečné invazi ruských vojsk na Ukrajinu, tak jak jej papež František prezentuje od propuknutí konfliktu.

Úterní velehradská pouť však měla ještě další rozměr. Stovky katolíků tam dorazily v krojích, aby se rozloučily s arcibiskupem Janem Graubnerem, který odchází z Olomouce do Prahy, z pozice metropolity moravského na pozici arcibiskupa pražského a primase českého, kam jej papež František poslal, aby nahradil na důchodový odpočinek odcházejícího kardinála Dominika Duku.

Ať už byly názory na působení Jana Graubnera v pozici moravského metropolity jakkoliv kontroverzní, jisté je, že mezi katolíky na Moravě byl z velké části oblíbený a jeho odchod na pražský biskupský stolec rozhodně nevítali s nadšením…