Raritní je už samotné umístění podniku v roce 1952, a to do prostor mařatické hospůdky U Pučalíka, která na stejném místě stojí dodnes a funguje jako vyhlášené místní pohostinství, kde se navíc konají například kvízy.

Současný areál MESITu však nakonec vyrostl pár set metrů dál od zmiňovaného Pučalíka, na břehu řeky Moravy, což se mu ale stalo osudným v létě roku 1997, kdy všechny tamní prostory skončily pod vodou. Staly se totiž obětí povodní. Tehdy se do podniku a následně i do centra Uherského Hradiště valila protrženou hrází voda z řeky Moravy.

Tehdy si tato přírodní katastrofa vyžádala v MESITu pouze velké materiální škody, zatímco o 13 let dříve, 23. listopadu 1984, se tam zřítila jedna z budov, což stálo životy 18 lidí a tragédie se dostala i na televizní obrazovky rakouské ORF 1.

Vedení podniku chystá na 10. června v centru Uherského Hradiště pro veřejnost veselici s koncertem legendárního Hradišťanu. A proč zrovna Hradišťanu? Protože to byla právě tato muzika i soubor, jejichž zřizovatelem byl v ranném socialismu 50. let právě MESIT a letošní koncert má mimo jiné toto spojení také připomenout.

Slévárna MESIT machinery, a.s. je spolehlivým výrobcem odlitků pro dodavatele největších světových výrobců letadel.
Válka na Ukrajině i ceny energií komplikují život i hradišťskému MESITu