Před třiceti lety na počest tohoto vizionáře odhalili na Masarykově náměstí v Uherském Brodě bronzový obelisk s názvem Via Lucis (Cesta světla) od výtvarníka s olomouckými kořeny a mezinárodním renomé, Ivana Theimera. Ne náhodou u toho byl i další vizionář, československý prezident Václav Havel.

Tehdy se psal rok 1992, všichni jsme byli po pádu železné opony plni optimismu z domnělé porážky zla a možností, které nám otvírala svobodná doba přivátá větrem změn a nikdo z nás si nepřipouštěl, že by tomu někdy mohlo být jinak.

Leč opět se potvrdilo, že pro lidstvo je zapomnění opojnější, než eliminace temnoty v jejím samotném zárodku, hned jak se po porážce začne oklepávat a znovu prahnout po silné říši Mordoru v čele se svým Sauronem…

A on se na scéně objevil zase. Tak jako v minulosti už nesčíslněkrát vystoupil z prachu předchozích porážek. Ačkoliv jsme jej měli na očích, celou dobu se nám vysmíval a čekal na svou příležitost.

Jen se v našem 21. století na okraji Evropy vynořil pod novým jménem. Už ne jako Caligula, Nero, Stalin, ani jako Hitler. Tento démon si na nás brousí zuby pod škraboškou báťušky cara…