Před třiceti lety na počest tohoto vizionáře odhalili na Masarykově náměstí v Uherském Brodě bronzový obelisk s názvem Via Lucis (Cesta světla) od výtvarníka s olomouckými kořeny a mezinárodním renomé, Ivana Theimera. Ne náhodou u toho byl i další vizionář, československý prezident Václav Havel.

Tehdy se psal rok 1992, všichni jsme byli po pádu železné opony plni optimismu z domnělé porážky zla a možností, které nám otvírala svobodná doba přivátá větrem změn a nikdo z nás si nepřipouštěl, že by tomu někdy mohlo být jinak.

Leč opět se potvrdilo, že pro lidstvo je zapomnění opojnější, než eliminace temnoty v jejím samotném zárodku, hned jak se po porážce začne oklepávat a znovu prahnout po silné říši Mordoru v čele se svým Sauronem…

A on se na scéně objevil zase. Tak jako v minulosti už nesčíslněkrát vystoupil z prachu předchozích porážek. Ačkoliv jsme jej měli na očích, celou dobu se nám vysmíval a čekal na svou příležitost.

Jen se v našem 21. století na okraji Evropy vynořil pod novým jménem. Už ne jako Caligula, Nero, Stalin, ani jako Hitler. Tento démon si na nás brousí zuby pod škraboškou báťušky cara…

Letadlo L 410 NG firmy LET Aircraft Industries na letišti v Kunovicích.
Kunovický letoun míří do Ruska. Díky dočasné výjimce z válečných sankcí