Folkový zpěvák Jaromír Nohavica byl kontroverzní osobou pro minulý režim, a po té, co se veřejnost po sametové revoluci dozvěděla, že spolupracoval s STB, stal se rozporuplnou postavou také pro režim novodobý.

Aby toho nebylo málo, utrpěla jeho pověst i v roce 2018, když se tato písničkářská legenda rozhodla převzít medaili od samotného vládce Kremlu Vladimíra Putina. Čtyři roky na to zavelel ruský prezident k útoku na Ukrajinu a Nohavicovi jeho minulost, jako bumerang, opět přistála na talíři.

Přestože válečné tažení odsoudil, začali se od něj odvracet někteří promotéři a majitelé sálů, kde měl vystupovat a koncerty i jím nabízené výtěžky na podporu Ukrajiny od něj někteří začali odmítat.

Jaromír Nohavica
Zrušili vyprodaný koncert Jaromíra Nohavici v Brodě

Stalo se tak i v případě téměř vyprodaného koncertu v uherskobrodském Domu kultury 22. března. Vedení tamní radnice usoudilo, že se od Putina nedistancoval dostatečně a bylo vymalováno – koncert zrušili, vstupné vrátí.

Je mně líto, že právě Nohavica, díky němuž zná moje generace například protestsongy sovětských folkových bardů Vladimíra Vysockého a Bulata Okudžavy, na sebe strhl negativní pozornost a opakovaně se s ní musí vypořádávat.

Přesto musím přiznat, že právě v případě Jaromíra Nohavici jsou některé odsudky veřejnosti přehnaně tvrdé.