Akci U, s tímto poněkud tajemným označením, navíc pořádanou tak trochu na základě okřídleného hesla „Národ sobě“ už 10 let organizují v Leteckém muzeu v Kunovicích.

Tradičně se tam sjedou fanoušci letectví i rodiny s dětmi a zapojují se do velkého umývání letadel pro veřejnost. Letos tomu tak bude o první jarní sobotě, tedy 23. března. Já sám jsem byl účastníkem Akce U jedinkrát a jsem jejím příznivcem, stejně jako můj starší kolega novinář, který se tam mezi 150 dobrovolníky objevil hned několikrát.

Veřejné umývání letadel Akce "U". Letecké muzeum v Kunovicích
V Kunovicích pořádají velké jarní umývání letadel

Musím přiznat, že snaze o dobrovolnickou pomoc fandím napříč různými obory lidské činnosti. Obzvlášť pokud jde o ušlechtilé záměry, které pomoc potřebují, třeba už ze své podstaty. A mezi takové Akce U podle mě patří.

Pod taktovkou šéfa muzea Martina Hrabce se o montáže, demontáže, přesuny a ošetřování unikátních historických kousků letadel stará partička nadšenců a dobrovolníků.

A bez nich by v regionu letectví zasvěceném, toto Letecké muzeum neexistovalo. Náklady muzea totiž nejsou hrazeny z dotací či státního rozpočtu, ale výhradně z peněz návštěvníků muzea – ze vstupného a z prodeje suvenýrů. Dobrovolně pomáhat v tomto případě tedy určitě stojí za to.