Rely fotíme kvůli adrenalinu, brouky, když hledáme klid – tak zněl ve Slováckém deníku jeden z titulků. A hned nad prvním slovem někteří čtenáři kroutili hlavou. Tři z nich dokonce nazvali slovo „rely“ jazykovým paskvilem.

V tom případě není nic snazšího než z rallye udělat plnohodnotné, jazykovými pravidly posvěcené rely.

Kdo nevěří, nemusí nikam běžet, stačí sáhnout po Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost nebo po jiném slovníku.

Automobilová rely a docela prozaické necky nemají sice vůbec nic společného, rely a neckyáda, to už ano. Nejenže jsou to soutěže či závody, ale stejně jako rely i neckyáda leckomu „zakroutila“ hlavou.

Neckiáda i neckyáda je fér

Zajímavé ale je, že někdo se zase podivoval nad neckiádou, s níž se ve Slováckém deníku čtenáři rovněž setkali. Údiv jedněch i druhých byl také zbytečný. Z necek se dá totiž „vytvořit“ nejen neckiáda, ale i neckyáda, a to v obou případech bez jazykové vady na kráse.

Neckiáda, stejně jako třeba kuličkiáda či drakiáda, je vytvořena stejným způsobem jako olympiáda, univerziáda nebo pythagoriáda.

Vytvořením názvu složeného z domácího základu, to jsou třeba ony necky, a z přípony cizího původu, jež se užívá nejen pro vrcholné sportovní akce, vznikne protiklad akce vrcholné a recesní, o což jde a což je i zdrojem jazykového humoru, proto kromě neckiády můžeme mít i jazykově zcela regulérní neckyádu.

Nechť vám necky dobře slouží…

MILOŠ VSETÍNSKÝ