V tomto týdnu jsme měli možnost zavzpomínat na oběti komunistického režimu. Na úterý 27. června totiž připadá den jejich památky, který je součástí významných dnů našeho státu už 23 let. V této souvislosti mělo ideální možnost vcítit se do osudů politických vězňů v bývalé nechvalně proslulé věznici v Uherském Hradišti na pět stovek studentů středních škol z Uherskohradišťska. Memento někdejšího kriminálu ale naštěstí nezanikne a svou roli v tomto ohledu pro mladou generaci bude plnit dál. Do konce tohoto desetiletí z něj mimo jiné vznikne Muzeum totality.

Na Slovácku má kořeny také jiný monument související se Dnem památky obětí komunistického režimu. Právě v úterý slavnostně odhalili v Knihovně Milady Horákové Právnické fakulty Palackého univerzity v Olomouci monument z rukou akademického sochaře z Velehradu Otmara Olivy, věnovaný právě české právničce Miladě Horákové, symbolu odvahy a boje proti bezpráví. Tu komunisté popravili po zinscenovaném procesu před 73 lety. Při té příležitosti mě zaujala definice hrdinství z úst aktivisty Post Bellum Martina Kroupy.

„Jde o překročení sebe sama, ve chvíli, kdy se rozhodneme překročit svoji slabost, svoje bytí tady na zemi a jsme ho ochotni obětovat pro vyšší hodnoty. A hrdinství je třeba připomínat proto, abychom nezapomněli, že jsme lidé.“ Myslím si, že to je docela přesné, protože ve chvílích, kdy lidé zapomínají na svou lidskou identitu a mají tendenci se stavět na piedestal něčeho významnějšího a začnou si přisuzovat oprávnění nadřazenosti nad jinými, například na základě třídního původu - stávají se z nich zrůdy s akutním nedostatkem lidskosti.