Voštiny neboli strdí jsou kousky vosku nasáklé medem. A toho je letos nejen na Slovácku méně. Ať se včely sebevíc snažily, aby ho vyprodukovaly co nejvíce, jarní počasí jim to neumožňovalo. Být pilný jako včela, bylo tam živo jako v úlu… Zkuste si ještě sami vzpomenout na jiná úsloví, která připomínají příslovečnou pracovitost včel. Měřítkem této přičinlivosti, a tedy i významu včelstev, není jen snůška medu, o niž jsem v minulých dnech se včelaři hovořil.

Oni dokonce sami tvrdí, že produkty, které chovem včel získávají, jsou jen menší částí toho, co včely dokáží udělat. Zisk z opylovací činnosti včel je asi mnohonásobně větší, než zisk z produkce medu, vosku, propolisu a mateří kašičky.

Navzdory tomu, že medu bude letos méně, věřme, že ten koupený přímo od včelařů ze Slovácka a naší země vůbec, bude zárukou vysoké kvality. Tak jako většina lidí má svého lékaře, měl by každý z nás mít i svého včelaře. Jestliže se doporučuje konzumovat potraviny vyrobené u nás, pak to o medu od českých včelařů platí dvojnásobně.

Včelař Josef Gabriel z Boršic.
Množství medu ovlivnilo jarní počasí. Je ho málo a cena roste