Dříve často znak spíše větších měst se pomalu stěhuje i do menších vesniček a na mnoha místech v této době můžete vidět rozsvěcování vánočního stromu či lidové řemeslníky v ulicích.

Příjemné odpoledne u svařeného vína a ve vánoční náladě mohli lidé o víkendu strávit například také v Hluku. Malý vánoční jarmark u tamní tvrze vyvrcholil vystoupením pěveckého sboru při Základní umělecké škole v Hluku a rozsvícením vánočního stromu.

Ve všem tom shonu za dárky a úklidem je takové odpoledne příjemnou relaxací. Lidé najednou nikam nespěchají a prostě se zastaví. Nepřemýšlí nad tím, že mají doma neumytá okna, že chtěli ještě před svátky udělat velký úklid, a jednoduše si užívají atmosféry, která je všude okolo nich.

Myslím si, že toto předvánoční šílenství je zvyk, kterým lidé ubližují sami sobě. Proč se před Vánocemi honit, aby bylo vše „tip ťop”, když člověk si pak svátky vůbec neužije. Je unavený a zničený 
z toho shonu a přemýšlí spíš nad tím, kam by si zalezl a měl klid. Rozhodně pak nemá náladu slavit a užívat si sváteční atmosféru. A honba za dárky? Když je věc darovaná od srdce, musí přece člověka zaručeně potěšit. A to nemusí stát ani spoustu peněz…