Pro ověření tohoto tvrzení nemusíme chodit daleko. Získat okamžité informace z kraje, institucí z jiných obcí a krajů nepředstavuje v drtivé většině pro novináře ze Slovácka žádný problém. Neplatí to ale o Uherském Hradišti. Tady se trucuje s pravou slováckou vervou!

Pod svícnem bývá největší tma, platí v srdci Moravy. Je pravda, že například starosta města či jeho zástupci v případě časové tísně sdělí, že se ozvou během chvíle zpět, a to také zpravidla udělají. Člověk, který je ale za zprostředkování informací z města placený, jejich příkladu nenásleduje. Nebo jen velmi liknavě a výhradně prostřednictvím e-mailu. Mluvčí Uherského Hradiště Petra Vaďurová Zemčíková drží zřejmě bobříka mlčení.

Jak jinak si vysvětlit, že její dva mobilní telefony i pevná linka jsou půl roku vůči telefonům některých redaktorů Deníku „imunní“. Jistě, mluvčí má třicetidenní zákonnou lhůtu na zodpovězení dotazů. To však není důvod „nekomunikace“ při potřebě ověřit tak banální dotaz, zda se na odpovědích pracuje, jestli vůbec byly doručeny, kdy s nimi lze počítat.

Ale nebuďme hyeny. Možná je to náhoda. Náhoda se dá tolerovat. Týden dva, s přivřením očí tři týdny. Nikoliv ale půl roku. Mluvčí veřejného úřadu si totiž zřejmě neuvědomila, že poskytování informací médiím souvisí s poskytováním informací čtenářům, tedy občanům města a regionu.

Je nepochopitelné, že vedení města její chování mlčky toleruje, a to i poté, co na podivný přístup mluvčí redaktor vedení města několikrát upozornil. A možné důvody podivného přístupu úředníků? Otevřená upozornění radních na kritické články v Deníku nemohou obstát… Pracovníci městského úřadu jsou za svou práci zodpovědní stejně jako všichni, jsou pod drobnohledem občanů i médií a bezpochyby jsou si toho vědomi a případné důsledky s sebou nesou jako jiní profesionálové. „Trestat“ novináře a tím i okolí mlčením považuji za nedůstojné. Dělali jsme to jako malé děti. Ubližuješ mi? Pak se s tebou nebavím – platilo kolem mě zhruba do čtvrté třídy. Ale je hezké, že si úředníci umí hrát. Vždyť kdo si hraje, nezlobí. Vždy to ale neplatí. Ve hře je, pokud se nemýlím, informovanost voličů i důvěra ostatních daňových poplatníků.