Na víkend připadly v Hluku Dny evropského dědictví, do jejichž programu se město letos zapojilo vůbec poprvé. Zájemcům zpřístupnilo tamní kostel sv. Vavřince i s kostelní věží, muzeum v Hluku na tvrzi nebo již poměrně dobře známé památkové domky na Rajčovně. Všechny památky mohli lidé navštívit zdarma a v klidu si je prohlédnout.

Po zbourání komínu v tamní největší firmě Autopal je kostelní věž jedním z nejvyšších míst v městečku. Nabízí proto lidem pohled do širokého okolí. Určitě proto stojí za to vyšlapat schody a pak se pokochat pohledem na okolní krajinu.Ve věži se navíc nachází několik zvonů, které člověk také jen tak neuvidí.

Kdo však nemá rád výšky, mohl zůstat s čistým svědomím dole a prohlédnout si tamní svatostánek. Chrám starý 270 let prošel několika opravami, které výrazně pomohly jeho atraktivnímu interiéru. Ty poslední, restaurátorské práce na hlavním oltáři, se uskutečnily před pouhými několika měsíci. Pokud seženou peníze, slíbili zástupci farnosti opravit i zbývající dva hlucké oltáře.

Sakrální památky ovšem nezajímají každého. Pro ostatní připravili pořadatelé akce také prohlídku muzea v Hluku. Tam se lidé dověděli něco z historie i současnosti města na pomezí Uherskohradišťska a Uherskobrodska. Kroky mnohých zajisté vedly a stále bez omrzení vedou do památkových domků. Lidi tam táhne zajímavá expozice a také dobrá atmosféra, kterou umí jejich správci vytvořit. Nejen milovníci folkloru se totiž rádi seznámí s hluckými kroji či se podívají na tradiční nástroje a obydlí.

Akce tohoto typu jsou velmi záslužné, proto si všichni přejme, ať je jich co nejvíce a lidé je často navštěvují.