Výmluvně o tom hovoří zkušenosti hasičů a v neposlední řadě majitelů domácností. Některým z druhé sorty jmenovaných už vyhořely byty a domy kvůli zdánlivě banálním závadám.
O tom, že elektrické přístroje není radno podceňovat, svědčí i případ, o kterém mě informoval soused z vedlejšího domu. V jeho bytě totiž začala hořet baterie i s dobíječkou. Měl také štěstí. Seděl totiž zrovna v místnosti, kde k zahoření došlo. Muž rychle dobíječku odpojil a vyhodil ji oknem ven. Není těžké domyslet, co se mohlo stát, kdyby seděl v jiné místnosti nebo nebyl doma.
Osobně si myslím, že nejjednodušší prevencí je při odchodu z domu odpojit všechny elektrospotřebiče ze zásuvek. Bohužel například u ledničky to nejde, ale i tak lze nebezpečí eliminovat alespoň vyřazením z provozu odpojitelných zařízení.
Možná si často ani neuvědomujeme, jak málo stačí k tomu, abychom během chvilky přišli z důvodu požáru o střechu nad hlavou a majetek. Hasiči přitom tvrdí, že většině požárů lze předcházet zakoupením levného požárního hlásiče. Po poslední události kolegy s hořící baterií si myslím, že už není na místě nákup takového zařízení odkládat. Jak říkají v televizi v souvislosti s humanitární sbírkou – Moc, nebo pomoc? V případě investice do požárních hlásičů je odpověď více než jasná. Taková POMOC se může MOC vyplatit.