Nikdo tady neumře hladem. Pokud sami nemáte prostředky na potraviny, minimálně se najde charitativní instituce, která vám dá v nouzi najíst. Pitná voda je k dispozici prakticky na každém kroku. I míra chudoby je u nás nízká.

Přestože to někdy na první pohled nevypadá a o různé excesy není nouze, žijeme v demokratické zemi. Máme volební právo (žen nevyjímaje), můžeme běžně nadávat na politiky. Nikdo vás nebude popotahovat za to, že jste v hospodě vulgárními výrazy osočili třeba prezidenta.

Nemusíme mít strach z občanské války, vážná kriminalita je na relativně nízké úrovni, drtivá většina těžkých zločinů je vyřešena. Nepopravuje se u nás, byť by si to možná někteří i zasloužili. Můžeme přijmout jakoukoliv víru, aniž bychom za to museli nést vážné důsledky.

Nikdo vám nebude bránit, když odtud budete chtít vycestovat a rozhodnout se žít třeba na druhém konci světa. Nebo si jen tak na otočku zajet na výlet třeba do Vídně. Tohle před 25 lety vážně nešlo.

Výhod je mnohem více, velká část světa o takovémto životě může jenom snít. Jasně, v České republice není všechno růžové. Z globálního pohledu si je však potřeba říct: Máme se dobře, i když si to mnozí nechtějí připustit.

Související Komunální volby na Slovácku 10.-11. října 2014; Volby do Senátu PČR na Slovácku 10.-11. října 2014