Vláda, která zdraží pivo, padne. Takto to alespoň říkával Švejk a Fialova vláda je v situaci, kdy zvýšila DPH na čepované pivo z 10 na 21 procent. Deník proto zjišťoval, jestli a případně o kolik šla v tomto důsledku nahoru cena Prazdroje v restauracích. V drtivé většině jej hospodští zdražili o navýšené DPH, tedy o 11 procent.

Ne všichni ale zvedli cenu o tolik. Někteří totiž pivo zdražovali už na podzim či před Vánocemi, a proto byli při změně jeho ceny na začátku tohoto roku opatrnější. Další se náležitě předzásobili a tudíž případné zdražení odsunuli k jarním měsícům.

Ilustrační foto.
Na kolik vyjde půllitr plzeňského piva v Hradišti? Kvůli vyšší dani cena roste

Za půllitr točeného Prazdroje dnes jeho konzument zaplatí zpravidla více než 50 korun, běžně i kolem 60 korun. Výjimečná už bohužel není u nás na Moravě ani cena šplhající k 70 korunám nebo tuto částku dokonce přesahující. Suma sumárum z těchto čísel vyplývá, že milovníci čepovaného Prazdroje teď musejí sahat docela hluboko do kapsy.

A rozhodně se jim už proto nemusí líbit, že se z jejich doposud relativně dostupného zlatavého dědictví stává zboží s cenou přijatelnou pro cizince a méně akceptovatelnou pro našince. Otázkou zůstává, nakolik pivaři pochopí a uznají důvody, které vládu vedly ke zvýšení daňového zatížení točeného piva. Téměř jisté tak je, že i tato cenová úprava bude součástí účtu, který vládě za necelé dva roky nejen pivaři vystaví.