Živelné pohromy jsou postrachem pro celou planetu. Větší pozornost jim ale věnujeme, pokud se nás dotýkají. A tak tomu je pro mnoho lidí v naší zemi, včetně mě, i v případě sobotního sesuvu půdy na ostrově Ischia.

Letos jsem tam byl na dovolené už počtvrté a dá se říct, že tam znám téměř každé zákoutí, včetně městeček Casamicciola a Lacco Ameno, jejichž části byly proudem vody, bahna, stromů a kamenů, zdevastovány nejvíc.

Apokalypsa tam udeřila v sobotu nad ránem, po celonočním prudkém dešti, zejména v oblasti vrcholu 787 metrů vysoké hory Monte Epomeo.

Vodou nasáklá půda pod vrcholem se utrhla a jela po kamenitém podloží jako lavina tvořící v lese kaňonovou rýhu, aby o několik set metrů níž pohřbila domy stojící jí v cestě i s jejich obyvateli a dál pak korytem uliček spláchla do moře i desítky aut.

Záchranáři a hasiči doposud našli osm obětí, další čtyři lidé jsou pohřešováni.

Propojení s Vesuvem

Jistěže to není samo sebou a místní o tom dobře vědí. Ischia je totiž vulkanický ostrov, v zemských hlubinách propojený s 35 kilometrů vzdáleným Vesuvem, a dodnes se na něm sopečná činnost v různých formách projevuje.

Nepravidelně i zemětřesením, které roce 1883 usmrtilo v Casamicciole více než 2 000 lidí.

V srpnu 2017 pak při něm, opět v Casamicciole, zahynuli dva lidé a více než 50 utrpělo zranění.

Někteří odborníci tvrdí, že právě tehdy mohlo mít narušení vrstev půdy kolem Monte Epomea za následek aktuální sesuv.

Bůh suď. Stabilitu podloží i opatření pro její vylepšení, by měli co nejrychleji prověřit geologové.

Horský masiv, jenž je mimochodem někdejší vyhaslou sopkou, se totiž tyčí v centru ostrova a městečka plná tisícovek obyvatel a v létě desetitisíců turistů, jsou rozeseta všude kolem něj…