Třídenní oslavy 80. výročí největší námořní invaze v historii, vylodění spojenců v Normandii, vrcholí v těchto dnech ve Francii. Mezi odhadovaným milionem návštěvníků z celého světa má být i 25 premiérů a hlav států. Čtvrteční vzpomínkové akce na pláži Omaha se kromě amerického prezidenta Bidena zúčastnil také britský král Karel III., německý kancléř Olaf Scholz, italská hlava státu Sergio Mattarella či český prezident Petr Pavel.

Ten kdo celkem logicky na tuto sešlost pozvání od Emanuela Macrona neobdržel, je ruský vůdce Vladimír Putin, zaneprázdněný válkou na Ukrajině, což je samozřejmě hlavním důvodem jeho vyloučení nejen z pospolitosti světových politiků ve Francii. Agresi Rusů vůči sousednímu státu považují za nepřijatelný exces nejen politici ze Západu, ale také velká část veřejného mínění v různých zemích světa.

Aby se v 21. století iniciátor koloniálního válečného tažení účastnil oslavy výročí začátku operace, směřující k osvobození Francie a Evropy od fašistické nadvlády, je pro demokraticky a svobodomyslně smýšlející lidi naprosto nepřijatelné. Jinak by to totiž bylo výsměchem všem, kteří v boji proti jakýmkoliv okupantům položili a i dnes pokládají svůj život.