V neděli 5. března uplynulo 70 let od smrti jedné z nejtemnějších postav 20. století, komunistického diktátora a masového vraha milionů nevinných lidí, Josifa Vissarionoviče Stalina - rodným příjmením Džugašviliho.

Tento původem Gruzínec stál v letech 1922 - 1953 v čele Svazu sovětských socialistických republik (SSSR), kde v důsledku jeho vlády přišlo o život podle historiků 3 – 8,7 milionů lidí, převážně obyvatel Sovětského svazu. Šlo především o oběti hladomoru během násilné kolektivizace zemědělství a tzv. Velké čistky. Další miliony lidí skončily za jeho vlády v pracovních a koncentračních táborech SSSR.

I když měl Stalin nakonec velkou zásluhu na vítězství Spojenců nad Německem a Japonskem, podílel se na vzniku a rozšíření II.světové války, a to zejména paktem s fašistickým Německem proti Polsku (Molotov - Ribbentrop) a vyvoláním zimní války s Finskem.

Přestože zločiny Stalina poodhalil a odsoudil už jeho nástupce Nikita Chruščov, je smutné, že současný ruský vůdce Putin ke Stalinovi vzhlíží, snaží se oprášit jeho velikášský odkaz a ve 21. století jej opět tlačí na piedestal národního hrdiny. Putinova snaha o inspiraci Stalinem a jeho tlak na návrat Stalinova odkazu z hlubin minulosti, je velkou hrozbou nejen pro Evropu, ale zejména pro Rusy samotné.