VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory z regionu

28.7.2016

Zachrání letos houby svatá Anna?

Slovácko - Svatá Anna je ochránkyní matek a manželství, patronkou horníků, truhlářů, provazníků a čeledínů. Patronkou houbařů nikdy nebyla, ale ti spoléhají na to, že po jejím úterním svátku začne stoupat v lesích vlhkost a houby, které, jak říkají mykologové, rostly doposud velice daleko od sebe, by měly začít růst.

20.7.2016

Dobrý den, Slovácko

Slovácko -  Vyhlášená akce nočních prohlídek hradu Buchlova mi připomněla, že už se blíží předposlední víkend prvního prázdninového měsíce, po němž začíná platit pranostika Svatá Anna chladno z rána.

14.7.2016

Dobrý den, Slovácko

Projekt Malé mimi pomůže rodičům a předčasně narozeným dětem, díky němu mohou být spolu už od narození, což je bezpochyby zapotřebí pro vytvoření pevného rodinného pouta.

13.7.2016

Dobrý den, Slovácko

Takové pozdvižení jako včera, během své historie Podolí snad ještě nezažilo. Nespokojení obyvatelé této vesnice nedaleko Kunovic s ani ne devíti stovkami obyvatel totiž vyrazili demonstrovat před místní radnici a posléze putovali ulicemi a dožadovali se vysvětlení před domy těch zastupitelů, jejichž hlasy při nočním dramatickém zasedání odvolaly ženské vedení obce a vyměnily je za mužské.

8.7.2016

Dobrý den, Slovácko

Letos tady u nás pomrzlo kdekomu kdeco a já musím přiznat, že jsem se rovněž nedobrovolně zařadil do šóru těch, kteří se v těchto dnech procházejí svým sadem s kyselým výrazem ve tváři, marně vzhlížejíc do korun třešní, višní či meruněk.

27.6.2016

Léto na Slovácku bude našlapané koncerty

Zábavou i rozličnými rytmy bude prošpikovaný vstup do prvního z prázdninových měsíců na Slovácku. Jen samotný výčet akcí, které se na nás hrnou doslova jako kulturní tsunami je dech beroucí.

27.6.2016

Brexit, facka od Britů Evropské unii

Po téměř půl století o víkendu padaly teplotní rekordy v našem kraji. Horký příliv v noci na neděli ukončil až divoký přechod studené fronty. Poryvy větru sice lámaly větve jako sirky a ovzduším místy poletovaly i střechy, naštěstí se ale nic závažnějšího nepřihodilo.

14.6.2016

Nekoncepční zacházení

Občané Velehradu i jeho návštěvníci nemohou v centru poutní obce minout rozsáhlé, ale nevyužité prostory Domova pro osoby se zdravotním postižením v ulici Salašská, které koncem června loňského roku přestaly sloužit svému účelu.

14.6.2016

Jadran, moje srdcovka

K Chorvatsku mám speciální vztah více než čtvrt století. Dá se říct, že jsem si tu zemi oblíbil už v roce 1990, kdy jsem tam zavítal poprvé, i když tehdy to ještě pořád byla Jugoslávie.

13.6.2016

Vzkazy vystupující z hlubin historie

Starobylý rituál s názvem jízda králů u nás na Slovácku už mnohým možná trochu zevšedněl a zdaleka ne všichni obyvatelé regionu jej zajíždějí zhlédnout jednou za dva roky do Kunovic, jednou za tři do Hluku nebo každoročně o posledním květnovém víkendu do Vlčnova.

13.6.2016

Dobrý den, Slovácko

Vždycky jsem obdivoval ty, kdo jsou schopni posouvat hranice lidských možností a svým úsilím dokazovat, nakolik je člověk výjimečný tvor. Je řada společenských, vědních i sportovních odvětví, kde jsme přesvědčeni, že tam jsme už stropu dosáhli. No a třeba už zítra nám někdo dokáže, jak moc jsme se včera mýlili a laťku možností posune ještě o kousek výš.

10.6.2016

Událost roku: nová expozice děl Otmara Olivy na Velehradě

Silným zážitkem pro mě byla návštěva zahájení výstavy s názvem Příběh sochy velehradského sochaře a výtvarníka Otmara Olivy, jehož věhlas se z dolnomoravského úvalu dávno přelil přes majestátní hradby našeho regionu – Bílé Karpaty a Chřiby, do celé Evropy a dál.

9.6.2016

Bez oprav to, bohužel, nejde

Pět měsíců intenzivního dunění kamionů přímo pod okny. To čeká již za několik týdnů obyvatele Bojkovicka. Opravdu není co závidět. Každý, kdo někdy bydlel u hlavní silnice, ví, o čem to je.

3.6.2016

Deník slaví desáté narozeniny

Málokterý obor lidské činnosti zažil za uplynulých deset let takový veletoč jako žurnalistika a noviny. Jenom si vzpomeňte, kde byl před deseti lety internet? Věděli jste v roce 2006, co je tablet či chytrý telefon? Já ne. V červnu roku 2006 jsme však všichni poprvé v rukou drželi náš Deník.

2.6.2016

Svému předchůdci by měl kouč Levý zavolat

Na včerejší tiskové konferenci, při které byl oficiálně představen nový trenér 1. FC Slovácko Stanislav Levý, padl na ostříleného kouče i dotaz, zda už mluvil se svým předchůdcem. Nový lodivod modrobílých řekl, že se teprve ve čtvrtek vrátil z dovolené a následně ho potkala nepříjemná rodinná záležitost, kterou musí vyřešit, takže momentálně nemá v plánu Svatopluku Habancovi volat.

31.5.2016

Dobrý den, Bojkovicko

Za pár dnů tomu bude přesně rok, co se obyvatelé Bojkovic vyjádřili pro to, aby jejich nové a reprezentativní náměstí v centru neslo jméno lékaře a mecenáše tamního muzea Josefa Tillicha, který Bojkovicím věnoval 37 let svého aktivního života.

30.5.2016

Dobrý den, Slovácko

Nesčíslněkrát už zvonila v Dolním Němčí hrana pěstování česneku, plodině, díky níž se tato obec stala proslulou daleko za hranicemi Slovácka. Zdá se, jako by bylo slyšet pěstitelský umíráček znovu. Dolněmčanský velkoproducent se totiž rozhodl, že už česnek sadit nebude.

20.5.2016

Jak budou žít včely, tak budou žít lidé

Dnes se bude poprvé oficiálně konat Světový den včel. Popud k tomu, aby se každoročně konal na počest průkopníka moderního včelařství Antonína Jaši, který se narodil 20. května 1734, dali na loňském kongresu v Jižní Koreji Slovinci. Světový den včel podpořila spolu s dalšími zeměmi i Česká republika.

19.5.2016

Dobrý den, Slovácko

Je v hradišťském aquaparku zima, nebo ne? Většina lidí, se kterými jsem se na toto téma bavil, tvrdí, že je tam hlavně v zimních měsících doslova „kosa". Moje pocity po návštěvách aquáče se liší. Naposledy před pár týdny jsem byl spokojený, přišlo mi, že je všechno, jak má být.

18.5.2016

Dobrý den, Slovácko

Správná volba, nebo střelba vedle? Bude Levý opět ten pravý jako před deseti lety? Odpověď na tyto otázky budeme znát možná až za rok, možná dříve. Někdo by si jako pokračovatele Svatopluka Habance představoval někoho mladšího, progresivnějšího, jak je teď v módě.

13.5.2016

Dobrý den, Slovácko

Pozorně jsem pročetl rozhovor kolegy novináře s ministrem Babišem o naší věznici. A jedno poselství mne překvapilo. Na opravu budovy si prý máme přispět my, místní. To se pan ministr asi přeřekl!

29.4.2016

Žezlo je ve správných rukou

Když měl Dalibor Řezníček říct, co pro něj titul nejlepšího sportovce Uherského Brodu znamená, okamžitě vypálil, že je to ocenění nejen jeho práce, ale také rodičů a všech trenérů. Byl skromný jako vždy.

26.4.2016

Líbat a stavět!

Nezadržitelnými kroky se opět blíží máj, lásky čas. Především ta kouzelná noc z posledního dubna na prvního května, kdy povětřím sviští čarodějnice na košťatech všeho druhu, je na líbací rituál lásky jako stvořená. Je potěšující, že toto doslova obřadní líbání zamilovanou omladinu neomrzelo ani v dnešní době plné komercí vnucených vzorců chování.

22.4.2016

Dobrý den, Slovácko

Čeština začíná registrovat doposud nepříliš známé slovní spojení, a to bezpečnostní dobrovolník. Přiznám se, že já jsem se s ním poprvé setkal na internetových stránkách ministerstva vnitra, které pod tímto názvem vytvořilo tzv. dotační program.

20.4.2016

Dobrý den, Slovácko

Nade mnou je sice přání dobrého dne, ten však v sobotu určitě neměli majitelé aut, která prozatím neznámý vandal poškrábal v ulicích Revoluční a Jana Žižky, ani obyvatelé domů v ulicích 28. října a Mojmírova, které pro změnu někdo posprejoval.

14.4.2016

Nabídku turistických služeb určuje trh

Když jsem navštívil světoznámé vodopády Iguaců, byl jsem zklamaný, že tamní turistický vláček v rámci několikakilometrové trasy podél padajících vod nezastavuje na vícero místech. Kolik krásných fotek se tam dalo pořídit!

13.4.2016

Dobrý den do celého kraje

Pokud si přečtete životní příběh prezidentky hnutí Na vlastních nohou Stonožka Běly Gran Jensen, zjistíte, že je na něm poutavá celá řada momentů. Krom její schopnosti strhnout školou povinné děti a jejich kantory k aktivitám ve prospěch chudáků v částech světa sžíraných válečným běsněním je to i její vytrvalost a vitalita, s jakou už čtvrt století na tomto poli působí.

9.4.2016

Někdy je bazén více než aquapark

Provozovat ve městě jen „obyčejný" bazén se dnes nenosí. Když člověk vyrazí takzvaně k vodě, chce tam mít už různé atrakce umělé vlny, masážní trysky a mladší ročníky samozřejmě tobogany. A to je minusem brodského venkovního plaveckého areálu.

30.3.2016

O světýlku naděje
 v tunelu nejistoty

Považuji se za patriota, a to platí i v případě vnímání letecké továrny Aircraft Industries, tedy přesněji řečeno Letu Kunovice, jak jsme této fabrice u nás na Slovácku dodnes neodvykli říkat. Ani se mi nechce počítat, kolik stavů klinické smrti Let za poslední čtvrtstoletí přežil.

29.3.2016

Zlo ovládne svět, pokud se mu nepostavíme

Zlo je třeba odhalit, pojmenovat a veřejně odsoudit. O tom jsem nikdy nepochyboval. Nebezpečným však je to, že jeho vzepětí v současnosti vybízí nás, obyčejné lidi, čím dál častěji k černobílým, přímočarým a o to radikálnějším řešením. Jejich slepým přejímáním se tak bohužel můžeme snadno dostat na okraj temné mlýnice nenávisti. Právě ta je základním zdrojem zběsilé atmosféry, v jejímž víru přestávají být lidé mezi sebou lidmi, a stávají se pouhou bezejmennou masou, střídavě se proměňující z prchajících štvanců v krvelačné pátrače po lidech ocejchovaných známkou kolektivní viny a naopak.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT