VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory z regionu

15.11.2018

Muzeum nabízí relikvie z minulosti pivovaru Jarošov

Ačoliv jsem nikdy nebyl nějakým velkým příznivcem jarošovského piva, přeci jen jsem na přelomu 80. a 90. let minulého století tu a tam lahvový „Jarošov“ mlaskl.

6.11.2018

SOS, civilizace!

Slova Vladimíra Putina o odvetném jaderném úderu a následném zničení celé naší planety jsou jen smutným ukotvením jeho politiky do dob studené války.

2.11.2018

Vítr změn na radnicích

Na ustavujících schůzích zastupitelů obcí jejich členové v těchto dnech rozhodují o svém vedení.

25.10.2018

Žít pospolu a svobodně ve své vlastní republice

Ani jsme se nenadáli a nejdůležitější letošní jubilejní ohlédnutí našeho národa do minulosti je tady.

18.10.2018

Já i Komenský tleskáme podařenému gestu školáků

Blíží se klíčový den připomínky výročí sta let od založení Československé republiky a s ním se přirozeně doslova roztrhl pytel oslav a pietních aktů, zaměřujících pozornost právě na toto jubileum.

18.10.2018

Dokonalý přehled

Myslel jsem si, že už jsem se té vzrušující loterie za ty roky přejedl, avšak jak se znovu ukázalo, nebylo tomu tak.

27.9.2018

Sklízíme jen to, co zasejeme

Už si pomalu začínám rozpačitě zvykat na to, že si jara ani podzimu příliš neužijeme, neboť léto startuje v polovině dubna a končí těsně před svatováclavskou oslavou na konci září. Co už. Počasí se zřejmě také naším přičiněním rozkolísalo, a tak sklízíme, co svým velkopanským přístupem k přírodě denně pomáháme zasít.

25.9.2018

Kdo jsou Dolněmčané?

Česnekáři, ano, i tak se „přezdívá“ Dolněmčanům, a nejspíš se to nezmění ani poté, co se tato třítisícová dědina stala celorepublikovou vesnicí roku 2018.

6.9.2018

Slavnosti bez deště? Tajné přání všech

Šestnáctý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti je z mého pohledu akcí neskutečnou už tím, pokolikáté v řadě zaplaví město na jeden víkend vlna desetitisíců lidí.

30.8.2018

Stromy? Vykácet! Kdo se chytne za nos...?

Každé školou povinné dítě ví, že plícemi naší planety Země jsou stromy. Přesněji řečeno jejich košaté, listím obsypané koruny. Smutné je to, že čím jsme starší a odrůstáme školním lavicím, tím víc jakoby mnozí z nás na tuto skutečnost zapomínali.

26.8.2018

Ještě že se toho nedožil Dubček

Je až tragikomické, jaké výroky o invazi vojsk Varšavské smlouvy do naší země v roce 1968 vypouštějí ze svých úst, půl století poté, lídři KSČM.

17.8.2018

Písnička zpívaná v nesprávnou dobu na nesprávném místě

Na 21. srpen 1968, kdy mi byl rok a pět měsíců, nemám žádné vzpomínky. Zážitky odkazující k tomto datu se však dostavily o 21 let později, 21. srpna 1989.

3.8.2018

Tropy nejen na Slovácku

Pokolikáté už dechla saharská výheň v létě severněji, než tomu bývá obvyklé a zatlačila nás Evropany do hloubi našich více či méně klimatizovaných příbytků…

AKTUALIZOVÁNO
18.7.2018

Poslední sbohem

S člověkem blízkým, se každému z nás loučí nesnadno, o to smutněji se nám pak dává poslední sbohem někomu, kdo odejde z tohoto světa nečekaně a navíc v relativně mladém věku.

12.7.2018

Haňba by mňa liskala

Neustálý politický třes na celostátní scéně a její nepřetržité změny v důsledku více či méně skandálního charakteru, se v naší zemi, bohužel, pozvolna stávají samozřejmostí.

28.6.2018

O dálnici ke hranici?! Z Brna letí jenom kecy

Blíží se čas dovolených a já si vybavuju, jak jsem mnohokrát v minulosti autem míříval přes hraniční přechod v Břeclavi směrem k Jadranu.

8.6.2018

Když jsou všichni experty na všechno

Dnes jsem se rozhodl vydat ve svém komentáři nejspíš na hodně tenký led. Ne že by mě na daném tématu něco lákalo, ale tak nějak se o něm prostě potřebuji vyjádřit, protože čeho je moc, toho může být i příliš.

31.5.2018

Krajská zdravotnická koncepce, versus pavlačová antikoncepce

Velký křik se strhl kolem nově plánovaného fungování krajských nemocnic ve Zlínském kraji. Jeho vedení zdůvodňuje svůj radikální řez do zdravotnických struktur snahou, aby se zdravotnické péče dostalo všem obyvatelům regionu.

24.5.2018

Memento třicetileté války

Středečním 23. květnem jsme dospěli k jednomu z letošních velkých výročí. V ten den před 400 lety začala třicetiletá válka, krvavý celoevropský konflikt, jehož rozbuškou se stal známý incident, defenestrace, tedy vyhození králových místodržících z oken Pražského hradu.

10.5.2018

Važme si vody

Akutní nedostatek vláhy se začal projevovat také u nás Slovácku.

20.3.2018

Jsme mocným na obtíž

Bezmála tři desítky let po návratu demokracie do Čech, na Moravu, do Slezska i na Slovensko a nespokojení lidé s transparenty v rukou plní náměstí a mávají nad hlavami gesty nesouhlasu.

9.3.2018

Proč stárkovských párů letos soutěžilo nejméně

Už poosmé mám tu čest na titulní straně Slováckých novin představit vám, naši milí čtenáři, vítěze soutěže Slováckého deníku O nejpohlednější stárkovský pár, tentokrát za rok 2017.

1.3.2018

Omamná "vůně" páchnoucích peněz

Jako žiletkami se nám v uplynulých dnech svým arktickým dechem zařezávala pod kůži sibiřská zima. Šrám v našich srdcích však způsobila zpráva ze Slovenska o vraždě tamního mladého novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

15.2.2018

Vyhněme se skokům na otrávené špeky

Situace kolem „pravdy“ se vyostřuje, napadlo mě, když jsem si uvědomil, že v posledních měsících mi do e-mailové pošty padá čím dál více zpráv se lživým, zmatečným, nesmyslný, zkrátka nepravdivým obsahem.

8.2.2018

Záchrana masopustní tradice? Fašančáré, skakúni aj bobkovníci

Od Tří králů až do masopustního úterý se lidé veselí. Popeleční středou pak začíná čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi.

1.2.2018

Jsme snad jen těmi hloupými, jimž poučit se není dáno?

Na internetových vlnách se už nějaký pátek můžeme setkat s drsnou politickou satirou Kancelář Blaník.

12.1.2018

Bilance po 25 letech

Pětadvacet let uplynulo od rozdělení Československa a v našem regionu nám tuto událost připomínají nejen patníky vymezující hranici mezi Českou a Slovenskou republikou v Bílých Karpatech, ale také trojice veskrze osiřelých pohraničních přechodů ve Starém Hrozenkově, Strání a Březové.

7.1.2018

Za co bychom byli ochotni položit svůj život?

Mimořádně náročnou hru s názvem Přes ploty začali v sobotu servírovat divákům Slováckého divadla v Uherském Hradišti protagonisté tamní letošní divadelní premiéry. Jedná se o divadelní adaptaci e-mailové konverzace sociologa a někdejšího disidenta Fedora Gála s chytrým, zvědavým, sečtělým a neustále provokujícím Matějem.

4.1.2018

Rok 2018 je nám výzvou

Roku 2017 odpočítáváme poslední hodiny abychom už nedočkavě mohli nahlížet za silvestrovský horizont s očekáváním událostí roku příštího. A už nyní je zřejmé, že bude pořádně pestrý.

21.12.2017

Je čas se zastavit

Svátečně vyšperkované vesnice a města, ale i kvapík s jakým se prodíráme jeden kolem druhého v ulicích s nákupními taškami přetékajícími zbožím, zácpy aut na silnicích, v nichž za volantem nervózně kroutíme hlavou nad tím, kam se všichni tak zběsile ženou.

23.11.2017

Pamětníkům tváří v tvář

Denně býváme svědky toho, nakolik naše charaktery křiví mizerná historická paměť. Její dobré kondici neprospívá ani současnost v hektickém 21. století, a tak je podle mého soudu dobře, že pro naše ratolesti vznikl projekt nazvaný Příběhy bezpráví.

26.10.2017

Informační blamáž

Když o uplynulé volební sobotě odbyla 14. hodina, usedl jsem ke svému PC ve snaze vstoupit do virtuálního světa čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ).

23.8.2017

O divokých živlech na Ischii

Zpráva o zemětřesení na ostrově Ischia v Neapolském zálivu mě včera ráno pořádně zaskočila. Uplynuly totiž pouhé dva týdny, co jsme se právě odsud vrátili z dovolené. Před očima se mi najednou vyobrazila všechna úžasná místa, jimiž tento ostrov, plný léčivých termálních pramenů, dokáže své návštěvníky pohladit po duši i po těle.

2.8.2017

Charisma Daniela Bergmana mě ohromilo

Filmovka je v plném proudu a já už jsem si zvykl na Hradiště plné lidí se zelenými akreditacemi. Je milé, že tito tvorové jsou různého věku a dle vzhledu i životního stylu.

6.6.2017

Ve válce se zlem

Čím dál častěji jsme svědky teroristického vraždění bezbranných lidí ve městech civilizovaného světa nedaleko za hranicemi naší vlasti a mně připadá, jako bychom se my Evropané této explozi nefalšovaného zla zarputile odmítali bránit.

19.5.2017

Páteční Slovácké noviny mají novou podobu

Vážení čtenáři, právě otevíráte vaši oblíbenou přílohu Slovácké noviny, která nabyla na objemu a nyní vám nabízí dvaatřicet barevných stran naplněných tím nejzajímavějším, co se v uplynulém týdnu v našem regionu odehrálo.

26.4.2017

1967 Rok, kdy jsem se narodil

Jak vypadal svět před padesáti lety? Do jaké doby se v roce 1967 spolu se mnou narodilo v Československu 130 166 jeho obyvatel? Na kolik tehdy přišel chleba, mléko, pivo, lístek do kina nebo jízdenka na vlak? 

31.3.2017

O (ne)obyčejném klíči k autistické kleci

Musím přiznat, že jsem měl obavy vyrazit na divadelní představení Autista – moje zatracené nervy. Důvod byl jednoduchý, nebyl jsem si jistý, jestli ho zvládnu. A nemyslím ani tak fyzicky, jako psychicky.

17.3.2017

Šedá eminence klubu se mýlí

„Všichni funkcionáři vesnických klubů mají můj obrovský obdiv. Je jedno, jestli jejich tým hraje základní třídu nebo krajský přebor. Stráví kolem milovaného fotbalu stovky hodin. Obětují svůj soukromý čas, neděle tráví na hřišti. Ti lidé musí mít v rodině pro svůj koníček obrovské pochopení.

20.2.2017

Vyprávěním svého životního příběhu mě Věra Sosnarová přimrazila k zemi

Nikdy jsem si nepomyslel, že jednou stanu tváří v tvář člověku, který přežil více než 18 let děsivých útrap v pekelném řetězci pracovních táborů Stalinova Sovětského Svazu. Vlastně jsem o to ani nijak zvlášť neusiloval.

23.12.2016

Přání z celého srdce, ne jen jako

Na tomto místě bych vám, našim čtenářům, měl popřát obvyklé: „Krásné Vánoce a bohatého Ježíška." Vlastně jsem to ještě včera ráno chtěl udělat. Ale v momentě, kdy píšu tyto řádky, jsem se vrátil ze setkání se svým arménským kamarádem (Arménie je prý jediná stoprocentně křesťanská země na světě), který část roku žije v naší zemi.

13.12.2016

O sjednocující síle okamžiku, když koledy zpívá celá země

Adventní čas vtrhl i do našich končin s halasnou ofenzivou prodejních řetězců. Těm zdatně konkurují trhy, které v centrech měst a vesnic, neskromně zahaleny blyštivou výzdobou, rovněž zhusta atakují především první signální soustavu svých návštěvníků. Jedním ze symbolů vánočního předčasí se tak stávají davy lidí v obchodech i ulicích, kde jednotlivci nezbývá, než se na každém kroku přetláčet s přesilou ostatních.

26.10.2016

Výročí bitvy na Luckém poli očima Pavla Bohuna

Tak trochu příznačně v pátek 28. října vyvrcholí celoroční snaha skupiny nadšenců připomenout si letošní 900. výročí bitvy na Luckém poli.

13.10.2016

Dobrý den, Slovácko

Milí čtenáři, psal se rok 1979 a já měl to štěstí, že jsem jednoho dne s partou spolužáků a učitelem přírodopisu Janem Nemravou vyrazil na večerní výlet do brodské hvězdárny.

11.10.2016

Vládnout by měl ten, koho určil volič

Král je mrtev, ať žije král. Volby skončily, na poražené zapomeňte, nyní budou vládnout noví vítězové, chtělo by se mnohým jásat a vrhnout se do víru oslavných tanečků. Jenže na finální ohňostroje se leckde zdá být zatím příliš brzo. Pořadí v cíli sice jisté je, ovšem až výsledky povolebního vyjednávání určí, kdo se zařadí do koalic třímajících po čtyři roky vládnoucí žezlo, a kdo naopak skončí v lavicích opozičních zastupitelů bez vlivných opratí v rukou.

10.10.2016

Hejtmanský fenomén

Jiří Čunek je fenomén, znělo celý víkend všemi médii v naší zemi. Konkurenční političtí lídři to říkali s těžce potlačovanou závistí v hlase, političtí komentátoři hledali měřitelnost této skutečnosti, voliči KDU-ČSL v našem kraji slavili. Nevím přesně, co si političtí matadoři představují pod označením fenomén, ale vím naprosto přesně, co Jiřího Čunka vyneslo do křesla prvního muže našeho kraje.

27.9.2016

Dobrý den, Slovácko

Každý z nás určitě někdy zažil to, že mu znenadání podaná pomocná ruka vyřešila nepříjemnou situaci, dokázala zaplašit beznaděj a třeba i změnila pohled na veskrze tvrdý a bezohledný život, pádící bez povšimnutí kolem nás, zrovna ve chvíli, kdy jsme se ocitli na dně.

1.9.2016

Dobrý den, Slovácko

Musíme malému koupit nové papuče a různé další věci do školy, říkala mi už asi před měsícem moje partnerka. Co myslíte, měli jsme včera ve chvíli, kdy jsem psal tento komentář, nakoupeno? No jasně, neměli jsme vůbec nic.

30.8.2016

Dobrý den, Slovácko

Začátek školního roku neúprosně klepe na dveře, a tak není divu, že kantoři horečně finišují s přípravami na opětovné uvítání svých žáků v lavicích.

3.8.2016

Povinností je nejen stavět mosty, ale i bránit se

Také u nás na Moravě jsme drželi pietu za 85letého kněze Jacquesa Hamela, barbarsky zavražděného v Normandii islamistickými fanatiky přímo při bohoslužbě. Symbolickým propojením, jímž jsme uctili památku tohoto novodobého mučedníka tisíce kilometrů od místa, kde se právě konal jeho pohřeb, byly zvony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT