Velký příběh šampionátu napsali Lotyši, kteří svou nečekanou jízdu korunovali nedělní výhrou 4:3 v prodloužení nad USA v utkání o třetí místo. Pobaltská země tak poprvé v historii vybojovala medaili ze světového šampionátu.

 „Tohle utkání mělo větší grády. Jak Lotyši, tak Američani chtěli bronz za každou cenu a ten zápas byl perfektní,“ zamlouvalo se dvojnásobnému mistru světa z let 1965 a 1966.

O senzaci ale v případě Lotyšska Jaromír Meixner mluvit nechce. „Papírově to sice překvapení je, ale Lotyšsko je tradiční hokejová země, která se účastní mistrovství světa od třicátých let minulého století. Hráčům vyhovuje, že nastupují různě po světě. Líbila se mi jejich bojovnost a taky jim zachytal brankář Šilovs,“ pojmenoval příčiny úspěšné pobaltské jízdy Meixner. 

Osm Lotyšů v extralize

Hned osm Lotyšů v uplynulém ročníku obléklo dres některého z klubů v české extralize, největší zastoupení měl se třemi hráči Litvínov. „Ukázalo se, že na českou ligu nesmíme plivat. Lotyši patří v českých klubech k dobrým hráčům, nejsou jen do počtu,“ poznamenal pětinásobný vítěz československé ligy s Kometou Brno, ovšem jedním dechem dodal. 

„Je ale pravda, že naší soutěži něco chybí. Jak se ukázalo i na tomto šampionátu, zámořský hokej se hraje v obrovské rychlosti, všechno v pohybu, u nás je to takové ospalé, trend jde trochu mimo nás. Máme sice rychlostní typy jako Flek a Kubalík, ale celkově sázíme na kombinační hru. Potvrzuje se, že bez zámořských hvězd, jako je Pastrňák, Hertl, Nečas nebo Gudas se neobejdeme, pokud chceme bojovat o medaile,“ podotkl Meixner.

Podle něj je uplynulý šampionát důkazem, že se světový hokej vyrovnává. „Není to ale překvapivé. Třeba Němci jsou houževnatý soupeř a když se k nim přidají tvořiví hráči jako Peterka nebo Kahun, výsledkem je medaile,“ dodal Meixner.