Saúdové si na fotbalovém mistrovství světa v Kataru nečekaně vyšlápli na největšího favorita turnaje. S Argentinou sice prohrávali po gólu Lionela Messiho, ale zápas dokázali otočit. Po vítězství 2:1 vypukly v Džidě bouřlivými oslavy.

„Je mi do pláče, nemůžu tomu uvěřit. Tohle byl ten nejlepší zápas mého života,“ vykládala dojatá fanynka Ameera Mohammedová reportérovi deníku The National.

Argentinská hvězda Lionel Messi
Krach Messiho a spol. na MS udělal ze sázkaře milionáře. Jinak to byla pohroma

Džidou zněla saúdská hymna, lidé na ulicích zpívali, skandovali jména hráčů a mávali vlajkami. „Je to tak úžasný okamžik. Cítím tolik hrdosti,“ líčil prodavač Afzal Khan, kterému šéf dovolil zavřít obchod, aby mohl jít vítězství oslavit.

Ve školách se neučilo. Saúdští žáci místo výuky sledovali společně zápas. „Tohle je ten nejlepší pocit na světě. Jsem tak hrdý na svou zemi, svůj tým. Hráli jako mistři,“ jásal žák Faisal Alamri.

Sestřih zápasu:

Zdroj: Youtube

Proslov trenéra rozplakal hráče

Vítězství Saúdské Arábie oslavili dokonce i v Sýrii. Tam skupinka lidí sledovala zápas v televizi a po závěrečném hvizdu jeden z mužů spustil salvu z kulometu.

Saúdové, kteří jsou papírově nejslabším týmem na šampionátu, připravili Messimu a spol. první porážku od července 2019. Od té doby Argentina 36 zápasů v řadě neprohrála. I to svědčí o tom, o jak výjimečný okamžik se jedná.

Zklamaný Lionel Messi na MS 2022.
KVÍZ: Plakala Argentina, Německo i Itálie. Jak znáte největší fotbalové senzace?

„Trenér nás před zápasem svým motivačním proslovem rozplakal a o přestávce nás nabudil,“ svěřil se záložník Abdalilláh Malkí. Francouzského kouče Hervého Renarda v pozitivním slova smyslu označil za blázna.

„Dnes nám hvězdy přály. Zapsali jsme se do historie saúdského fotbalu. To nám zůstane navždy. Musíme se však také dívat dopředu. Ještě nás čekají dva zápasy,“ zdůraznil Renard.

O postup ze skupiny budou hrát Saúdové s Mexikem a Polskem.