Co se stane, když si v dějišti světového šampionátu dobrovolně oblečete duhové tričko na podporu práv LGBT komunity? Může nastat úplně cokoliv. A dokonce i scénář, který zažil v pondělí večer americký novinář Grant Wahl.

Ten se vydal na úvodní utkání USA ve skupině proti fotbalistům Walesu, aby o průběhu na hrací ploše referoval svým čtenářům v rodné zemi. Když ovšem dorazil na stadion ke vchodu pro média, byl okamžitě zastaven místní ochrankou, která jej odmítla pustit dovnitř. 

„Musíte si ihned vyměnit košili. Tohle oblečení zde není povoleno,“ slyšel Wahl od katarských pořadatelů.

Svlékni se, vyhrožovala stráž

O tom, že vztahy osob stejného pohlaví jsou v zemi nezákonné, samozřejmě věděl. Jenže FIFA údajně poslala jasný vzkaz, v němž stojí, že duhová vlajka bude na mistrovství světa povolena. Stejnou informaci měl obdržet také od funkcionářů amerického fotbalového svazu. 

„Problém je ale v tom, že ani jeden z těchto subjektů zdaleka neřídí současný turnaj,“ rozepsal se poté ve svém blogu. Katarský režim se zkrátka nevyjádřil úplně přehledně, což v americkém novináři vyvolalo obavy, že na místě může být všechno jinak.

A jak se obával, tak se také stalo. Po zadržení u vstupu pro média byl Wahl ochrankou odveden na téměř půlhodinu mimo stadion, kde nepochopitelně čekal na svůj další osud. V tu chvíli absolutně nerozuměl tomu, co se to vlastně děje. 

„Vzal jsem si do ruky telefon a celou tuhle divnou situaci sdílel na svůj Twitter. Po chvíli mi ho však jeden strážce násilím vyrval z rukou a odmítal mi jej vrátit zpět,“ pokračoval v děsivém příběhu.

„Uběhlo několik dalších minut. Jeden hlídač ke mně přišel a řekl, že moje tričko je „politické“ a není zde povolené. Další mi neustále odmítal vrátit můj telefon. A třetí z nich na mě křičel, že si musím okamžitě sundat to tričko,“ prozradil Wahl. 

A odstartovala nekonečná hádka o pouhý kus bavlněné látky. 

„Řekl jsem mu, že mé tričko rozhodně není politické a že si jej také nebudu sundávat. On mi odpověděl, že si to mohu celé usnadnit, když si ho před nimi sundám,“ líčil další průběh této netradiční story.

Důvod? Údajně ochrana před fanoušky

Strážcům po chvíli došla trpělivost. Wahla donutili vstát, otočit se a čelit výslechu z horní CCTV kamery. „Jste z Velké Británie?“ zeptal se jeden strážný. „Ne, New York,“ odvětil zaskočený novinář.

„Vůbec jsem nechápal, proč tohle všechno podstupuji. Ale abych se přiznal, začalo to být už pořádně otravné,“ dodal ve svém příspěvku. 

Zanedlouho však do místnosti vstoupil velitel bezpečnosti, který z ničeho nic odvolal všechny přítomné stráže, americkému novináři se omluvil a pustil jej na tribunu. Dokonce Wahlovi nabídl potřesení rukou.

A důvod celé této skandální záležitosti? „Jeden z hlídačů mi poté řekl, že se mě jen snažili ochránit před fanoušky uvnitř, kteří by mi mohli za toto tričko chtít ublížit,“ zakončil s obrovským nepochopením. 

Úvodní zápas své země nakonec stihl. Na další propagaci LGBT však může definitivně zapomenout. V Kataru se letos férová partie rozhodně nehraje.