Už je to dvanáct let, co výkonný výbor FIFA vybral za pořadatele fotbalového světového šampionátu zemi, která se nikdy mezi světovou elitou neobjevila, v té době se krčila na začátku druhé stovky světového žebříčku a kde průměrná teplota na přelomu června a července, kdy se obvykle mistrovství světa koná, přesahuje čtyřicetistupňovou hranici.

Zejména poslední bod vyvolával rozporuplné reakce. MS se totiž místo termínu, na který jsou fotbalisté i fanoušci zvyklí, odehraje v listopadu a prosinci, což poněkud pozměňuje jízdní řády mnoha fotbalových soutěží.

Dějištěm letošního šampionátu bude na sklonku roku Katar.
Předvánoční fotbalový šampionát? Katar se v mnoha ohledech zcela vymyká

Ponechme ale stranou kritiku, která by sama o sobě vydala na mnohem obsáhlejší materiál.

Ostře sledovaný šampionát odstartuje v neděli 20. listopadu, poslední finálový zápas uvidí fanoušci 18. prosince.

Na koho se vlastně v Kataru můžeme těšit? A kdo se na MS podívá maximálně v roli diváka?

Skupinová fáze evropské části kvalifikace dopadla, dá se říct, víceméně podle předpokladů, byť třeba Ronaldovo Portugalsko si muselo své místo na výsluní vybojovat až v baráží. Pořádný šok přišel právě až v závěrečných vyřazovacích bojích, z nichž hned v semifinále poslal favorizované Italy z kola ven v nastavení Makedonec Trajkovski.   

Severní Makedonie senzačně přešla v baráží přes Itálii.
Italská noční můra. Jsme šedesát let pozadu, zní po vyřazení s Makedonci

Nad síly Makedonie byli ale nakonec právě zmínění Portugalci, a tak se na MS nepodívají. Stejně jako Češi… Ti si kvalifikaci také prodloužili o barážovou část, v níž statečně vzdorovali Švédům, leč nakonec si museli znovu na mistrovství světa nechat zajít chuť.

Skupiny na mistrovství světa ve fotbale 2022:

Skupina A: 
Katar, Ekvádor, Senegal, Nizozemsko
Skupina B: Anglie, Írán, USA, Wales
Skupina C: Argentina, Saúdská Arábie, Mexiko, Polsko
Skupina D: Francie, Austrálie, Dánsko, Tunisko
Skupina E: Španělsko, Kostarika, Německo, Japonsko
Skupina F: Belgie, Kanada, Maroko, Chorvatsko
Skupina G: Brazílie, Srbsko, Švýcarsko, Kamerun
Skupina H: Portugalsko, Ghana, Uruguay, Jižní Korea

Přišli tak mimo jiné o možnost zahrát si třeba v Lusal Iconic Stadium, stánku pro více než 86 tisíc diváků, případně pod „čepicí“, tedy na stadionu Al Thumama, který připomíná tradiční arabskou pokrývku hlavy gahfiyu. Stadium 974 zase vypadá velmi neortodoxně díky tomu, že na jeho výstavbu byly použity kontejnery.

Počet stadionů se nakonec ustálil na osmi, byť původně bylo počítáno s dvanácti, ovšem číslo bylo sníženo poté, co byl rapidně snížen rozpočet na akci.  

Lusail Iconic Stadion v KataruLusail Iconic Stadion v KataruZdroj: Profimedia

V Kataru bude také poprvé použita nová technologie. VAR už je takřka samozřejmostí, i když fanoušci některých týmů třeba v takové Evropské konferenční lize možná při tomto tvrzení mohou poněkud skřípat zubama. Novinkou bude speciální systém, který má pohlídat ofsajdy.

Ta má za použití řady kamer a senzoru v míči vytvořit 3D animaci a upozornit videorozhodčího. Na sudím pak bude finální rozhodnutí.

Čeští příznivci houfně do Kataru nezamíří a mistrovství světa budou sledovat na televizních obrazovkách. I zde však přichází novinka. Zatímco v minulosti jsme byli zvyklí automaticky přepínat na Českou televizi, tentokrát vedle tohoto tradičního zdroje najdete šampionát i na Nově.

Ze 64 zápasů bude polovinu přenášet ČT sport, Nova pak na svém hlavním kanále a na Nova Action 18 duelů. Čtrnáct zápasů pak naladíte u obou, a to včetně zahajovacího střetnutí či medailových bojů.

Stadion Education City v katarském Dauhá.
Česká televize šetří. Část vysílacích práv na fotbalové MS prodala konkurenci

Na závěr se ještě pojďme seznámit s Laibem. Je to super talentovaný hráč, tedy alespoň podle překladu jeho jména z arabštiny do češtiny. Jinak jde ale o maskota letošního mistrovství světa. I ten se však nevyhnul kritice. Třeba proto, že ačkoliv jde o maskota fotbalové události, nohy u něj budete hledat marně.

Mistrovství světa v Kataru vypukne 20. listopadu soubojem domácích hráčů proti Ekvádoru, skupinová fáze pak skončí 2. prosince. V následujících čtyřech dnech se odehrají osmifinálové bitvy a osmička nejlepších se 9. a 10. prosince utká o postup do semifinále. Finalisté, kteří budou známí 13. prosince, se v neděli 18. utkají o titul. O den dříve budeme znát držitele bronzových medailí.

20. 11. - 18. 12. v Kataru

Program mistrovství světa v Kataru:

Základní skupiny
20. listopadu - 2. prosince

Osmifinále
3. - 6. prosince

Čtvrtfinále
9. - 10. prosince

Semifinále
13. prosince

O 3. místo 
17. prosince

Finále
18. prosince

Stadion v Dauhá.
Přelud v Kataru. Tisíce za stan v poušti? Pro fanoušky opravdu drahý špás

Oficiální soundtrack šampionátu:

Zdroj: Youtube