Těhotenský polštář poskytuje tělu oporu, ale také pomáhá těhotným pohodlně a bez bolesti spát na levém boku. „Pamatuju si to jako dnes. Když jsem spala na zádech, dělalo se mi zle. Když jsem se otočila na bok, neskutečně mě bolely kyčle,“ vzpomíná na druhý a třetí trimestr svého prvního těhotenství maminka Klára z Brna. Hledala proto způsoby, jak spát v těhotenství alespoň trochu pohodlně. Úlevu jí poskytl těhotenský polštář.

Těhotenský polštář: Jak ho používat a k čemu slouží

Lékaři těhotným ženám doporučují spát na levém boku. Podle renomované americké kliniky Mayo studie naznačují, že spaní na boku, konkrétně tom levém, je pro dítě zdravější.

Proč? Při spaní na zádech leží celá váha dítěte, dělohy a plodové vody přímo na hlavních tepnách. To může způsobit nevolnosti, motání hlavy, pokles krevního tlaku, ztížené dýchání, ale také to ovlivní srdeční tep dítěte. Nejedna nastávající maminka jistě zažila chvíle, kdy v děloze dítě vyvádělo psí kusy, dokud se neotočila.


Nahrává se anketa ...

„Pokud se v noci vzbudíte v poloze na zádech, nemusíte nijak panikařit. Zkuste zvolit polohu na levém boku, či zvolit polohu 'na břiše' s nakročením, nebo si mírně podložit pravou stranu zad, abyste byla lehce naklopená a odlehčila tak své dolní duté žíle,“ radí fyzioterapeutka Jana Zlámalová Kuchrýková na svém webu.

Těhotenský polštář pomáhá uložit se ke spaní, a ve spánku zůstat v poloze na levém boku.

Těhotenský polštář uleví kloubům i šlachám

Když se však těhotná žena otočí na bok, přesune se samozřejmě také váha břicha a dítěte. A protože není zanedbatelná, začne tato váha namáhat klouby, svaly i šlachy. Ty jsou navíc v těhotenství přirozeně povoleny díky hormonům chystajícím tělo na porod.

Těhotné ženy si tak snadno zadělají na bolesti kloubů, především kyčlí a SI skloubení (SI skloubení je místo, kde sakroiliakální kloub, lidově „esíčko“ spojuje kost křížovou s kostí kyčelní). Také s tím může těhotenský polštář významně pomoci.

Český skladatel složil speciální hudbu pro těhotné ženy a jejich miminka:

„Správné podložení zmírní tahy, které působí na vaše tělo – nedovolí vazům 'pohnout' s vaší pánví či jinými kostmi a vytvořit bolestivou blokádu. Tím se umožní svalům lépe relaxovat,“ vysvětluje fyzioterapeutka Zlámalová Kuchrýková.

„Zvlášť na měkké matraci zabrání těhotenský polštář hroucení nebo kroucení kloubů ve spánku,“ vysvětlují na webu kliniky Mayo.

Jak spát s těhotenským polštářem:

| Video: Youtube

Jak vybrat těhotenský polštář?

Těhotenské polštáře najdete v mnoha velikostech a typech. Nejlepší oporu nabízejí celotělové polštáře ve tvaru písmene C nebo U. Poskytují totiž oporu krku, končetin i břicha. „U“ polštáře zároveň podpírají záda. Výhodou je, že je využijete po porodu jako polštář kojící. Oporu poskytne v šestinedělí, kdy se klouby a šlachy pomalu vrací do normálu. Bez obav jej můžete používat i v běžném životě.

Těhotenský polštář může žena nahradit dostatečným množstvím polštářů a podložek:

„Pokud ve spánku často měníte polohu, sáhněte po 'U' polštáři, abyste nemusela neustále polštář upravovat a přendávat,“ radí klinika Mayo.

Na výběr jsou také různé druhy náplní. Některé polštáře jsou plněné kuličkami. Ty se v polštáři přesívají a díky tomu je měkčí a poddajnější. Větší oporu poskytne tvrdší náplň z dutých vláken.

Uplynulo totiž přesně 40 let od doby, co se ve Fakultní nemocnici Brno narodilo první „dítě ze zkumavky“:

Hledejte také odnímatelný povlak, který jednoduše vyperete pro případ nočního pocení.

Kdy pořídit těhotenský polštář?

Těhotenský polštář, navzdory svému jménu, mohou používat všichni. Obzvláště pokud vás trápí problémy s klouby nebo páteří. Těhotné ženy nemusí čekat do určitého měsíce. Polštář mohou pořídit kdykoliv. Jeho funkci lze ale nahradit po domácku několika polštáři.

Těhotenský nebo kojící polštář?

Těhotenský polštář slouží primárně jako opora při spánku. Kojící polštář bývá menší, většinou má tvar písmene C. Slouží jako opora kojícího dítěte a ulevuje tak především krční páteři kojící matky. Většina těhotenských polštářů může sloužit také jako polštář kojící. Nevýhodou však je menší skladnost. Naopak kojící polštář s sebou poměrně snadno sbalíte na cesty.

Mohlo by vás zajímat:

Mladé sportovkyni Lil se převrátil život vzhůru nohama. Pomoci ji mohou jedině lékaři v zahraničí. | Video: Deník/Jiří Štraub