„Existují vědecké studie, že ženám i dětem v těhotenství prospívá pravidelná fyzická aktivita a stravování podle středomořské diety. Nyní se na lékařských konferencích začíná objevovat i téma přínosu poslechu relaxační hudby,“ říká náš přední gynekolog a porodník profesor Ladislav Krofta, zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě.

Je prokázáno, že dítě už zhruba od druhého trimestru těhotenství začíná vnímat zvuky, které se k němu v podobě vibrací šíří plodovou vodou v děloze. „Plod slyší tlukot srdce matky, nebo vnímá činnost jejích střev a všechny takové zvuky jsou pro jeho emoční vývoj extrémně důležité,“ zdůrazňuje lékař.

Poslechněte si Pregnancy music:

| Video: Youtube

Hudba posouvá kvalitu zdravotní péče

close Prof. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., MBA, zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě. info Zdroj: Se svolením ÚPMD zoom_in Prof. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., MBA, zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě. Vývoj plodu může hodně ovlivnit také matčin stres, především ten dlouhodobý. Jak vysvětluje profesor Krofta, zajištění maximálního bezpečí pro plod i matku je v Ústavu pro péči o matku a dítě prioritou.

„A právě poslech hudby, složené speciálně pro období těhotenství, jako je Pregnancy Music, je ideální cestou, jak posunout námi poskytovanou špičkovou péči o další stupeň výš,“ je přesvědčen uznávaný porodník.

Melodické a uklidňující tóny mohou snížit hladinu stresu u budoucí matky, což přispívá k celkovému pocitu pohody a relaxace. Pocit klidu a bezpečí má potenciál pozitivně ovlivnit vývoj plodu, například jeho nervový systém, a podpořit emocionální a intimní vazby mezi matkou a dítětem.

Pro nastávající maminky i jejich doprovod

Jak profesor Krofta dodává, Ústav plánuje využít tuto unikátní hudbu ve svých prostorách, aby navodila příjemnou atmosféru pro všechny přítomné nastávající maminky, ale i další návštěvníky.

Absolutní novinkou pak je zpřístupnění skladeb pro nově registrované těhotné ženy v Ústavu pro péči o matku a dítě prostřednictvím streamovacích služeb zdarma.

Intimnější a spirituální atmosféra

Karel Havlíček je autorem hudby k mnoha filmům i reklamám. Složil též hudební znělky pro některé české televizní stanice a za hudbu k filmu Bratři byl nyní nominován na Českého lva.  close Skladatel Karel Havlíček se svou manželkou Adélou. info Zdroj: Se svolením Vanilla PR zoom_in Skladatel Karel Havlíček se svou manželkou Adélou.

Současné těhotenství jeho ženy jej ale nasměrovalo i k novému hudebnímu žánru.

„Deska Pregnancy Music je mnohem intimnější, více zaměřená na můj osobní život. Není na ní nic umělého, syntetického, nahrál ji živý orchest. Desku jsem věnoval své ženě a miminku, které čekáme. Je ale určena i všem nastávajícím maminkám a jejich nenarozeným dětem. Pomáhá navodit klidnou a spirituální atmosféru a nacházet cestu sám k sobě,“ sděluje hudebník o novém albu, které už je k dostání na všech streamovacích platformách.

Kdy začínáme slyšet zvuky?

  • V druhém měsíci těhotenství se začíná formovat to, co se stane s očima a ušima dítěte.
  • Přibližně v 9. týdnu se na krku dítěte objeví malé prohlubně, protože se nadále formují uši uvnitř i vně. Nakonec se tyto prohlubně začnou posouvat směrem nahoru, až se vyvinou v uši.

Nahrává se anketa ...
  • Přibližně v 18. týdnu těhotenství uslyší miminko první zvuky.
  • Ve 24. týdnu se jeho ouška rychle vyvíjejí. S přibývajícími týdny se citlivost miminka na zvuky ještě více zlepšuje.
  • Zvuky, které dítě v tomto období těhotenství slyší, jsou zvuky matčina těla. Patří mezi ně tlukot srdce, vzduch, který se pohybuje dovnitř a ven z plic, matčino břicho, a dokonce i zvuk krve, která se pohybuje pupeční šňůrou. Tyto zvuky připomínají bílý šum, který je oblíbeným zvukem miminek. Má uklidňující účinek a dobře se jim při něm spí.
  • Kolem 25. nebo 26. týdne se prokázalo, že děti v děloze reagují na hlasy a zvuky. Záznamy pořízené v děloze ukazují, že zvuky zvenčí jsou ztlumeny přibližně na polovinu.
  • Nejdůležitějším zvukem, který dítě v děloze slyší, je hlas matky. Ve třetím trimestru ho dítě již dokáže rozpoznat. 

Zdroj: Potichu.cz