Tím prvním cestovním prostředkem je podle slov Nely Mertové z českobudějovického obchodu Babyla tak zvané vajíčko. „Dříve se sedačky vybíraly podle kil, různé testy ale ukázaly, že kila nejsou tolik vypovídající, že je důležitější, kolik miminko měří. Na každém vajíčku jsou tak napsané centimetry,“ vysvětluje majitelka obchodu s tím, že přehled o dětech mají rodiče díky pravidelným kontrolám u pediatrů.

Otočení o 360 stupňů 

Dodává, že většina z vajíček je vhodných už od 40 centimetrů, tedy případně i pro děti narozené předčasně. Horním stropem je u některých něco přes 80 centimetrů. „Důležité je, aby miminku nepřesahovala hlavička přes okraj autosedačky. Protože se vajíčko vozí proti směru jízdy, tak by v případě, že by došlo k nárazu, vyletěly airbagy přímo na hlavičku miminka,“ vysvětluje Nela Mertová z Babyly, kde mají autosedačky v různých provedeních a barvách.

Naučit miminko nebát se vody a posilovat jeho citové vazby s rodiči. To jsou jen některé z přínosů plavání, které jsou u rodičů miminek v posledních letech velmi oblíbené: 

V současné době jsou dle jejích slov na trhu sedačky, které mají několik „vylepšení“. Jednou z nich je vytahovací opěrka hlavy, většina autosedaček pro miminka má v sobě také zabudovanou organickou vložku. „Hodně společností začalo vyrábět autosedačky, které se dají roztahovat, aby tam mělo miminko větší komfort, vlastně až téměř do úplného lehu. To se ale smí používat jen mimo auto. Dobré je to v případě, že třeba jdete s miminkem na prohlídku k doktorce. Sedačku roztáhnete, nacvaknete na kočárek a miminko má pohodlí,“ přibližuje Nela Mertová použití.

Ze zkušenosti ví, že hodně rodičů vozí svoje děti ve vajíčku, které poutá pásem. „Pokud chcete dodržovat ty nejnovější bezpečnostní normy ISIS, tak je ale třeba to vajíčko zacvaknout na isofix se základnou,“ uvádí.

Přemýšlíte, jakou hudbu pustit svým nejmenším dětem? Deník vám představuje výčet interpretů, kteří v současnosti platí u malých posluchačů za absolutní hvězdy, a také klasických jmen, která možná tvořila i vaše dětství:

Oblíbené jsou dle jejích slov u rodičů v současné době autosedačky od značky Maxi Cosi. V loňském roce uvedla společnost na trh navíc autosedačku s možností otáčení o 360 stupňů a posuvnou technologií. Odpadají tak bolavá záda z ohýbání nebo rány do hlavy, stačí jednoduše autosedačku nasadit na výsuvnou základnu, zasunout ji směrem do auta, otočit a jet.

Investice, která se vyplatí

Jako jediná značka má Maxi Cosi navíc bezplatnou výměnu v případě nehody. „Když dodá zákazník záznam o nehodě, tak oni jim dají úplně stejnou autosedačku zdarma. Když dojde k nějaké nehodě a vy pak stáhnete všechny látky autosedačky, kouknete, jestli tam není nějaká poničená kost, občas těžko posoudíte, jestli je autosedačka v pořádku či nikoliv. A pak nedej bože v případě dalšího nárazu už nemusí autosedačka to miminko ochránit, jak by mělo,“ přibližuje Nela Mertová výhodu koupě autosedačky od této značky.

Pohyb prospívá zdraví v každém věku. O to více důležitý je u dětí, kterým aktivní sportovní zábava může dát dobrý základ do života:

Jestli se podle ní vyplatí do něčeho investovat, pak je to autosedačka. „Když vyberete méně kvalitní kočárek, tak co se vám stane. Maximálně vám někde něco praskne, upadne, ale to není život miminka ohrožující. V autě ale trávíte hodně času, pořád někdo někam spěchá, takže si myslím, že je opravdu důležité vybrat bezpečnou kvalitní autosedačku, protože nikdy nevíte, co se stane. A s těmi malými drobečky obzvlášť,“ říká Nela Mertová s tím, že dobré je vybírat ty, které mají v ADAC testech hodnocení dvě celé tři.

Jak vybrat autosedačku:

| Video: Youtube