VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Výpěstky výtvarníka Zdeňka Tománka vystaví na zámku

Expozici svých plastik s názvem Výpěstky, představí ve čtvrtek 6. září v prvním patře zlínského zámku v Galerii Václava Chada akademický sochař a pedagog Zdeněk Tománek z Uherského Hradiště.

Děti ze ZŠ a MŠ Šafaříkova se téměř po roce vrací zpět do lavic

Po kompletní rekonstrukci se žáci ZŠ a MŠ Uherské Hradiště, Šafaříkova vracejí do obnovených prostor. Po dobu necelého roku probíhalo vyučování v jedné z budov Hradišťské nemocnice.

Občané v Buchlovicích se dočkali víceúčelové sportovní haly

Byla neděle 2. září 2018. Zdánlivě obyčejná, jako každá jiná. A přece se právě toto datum zapsalo do kroniky městečka Buchlovice. Do užívání tam byla školákům a široké veřejnosti předána úplně nová víceúčelová hala Cihelna.

OBRAZEM: Začátek školního roku na Základní škole v Hluku

Malí školáčci na první hodině vyučování

Velkomoravský koncert tentokrát s mezinárodní účastí muzikantů i zpěváků

Několik stovek lidí zaplnilo vpodvečer první zářijové neděle náměstí Velké Moravy ve Starém Městě. Ojedinělý kulturní zážitek jim na něm poskytl osmý benefiční Velkomoravský koncert, kulturní událost vycházející z bohaté historie města. To bylo spolu s římskokatolickou farností jeho pořadatelem.

Lehkoatletické hry udělaly na Salaši tečku za prázdninami

Zaujetí, bojovnost, pravý nefalšovaný zápal pro měření sil byly cítit v neděli při 11. ročníku lehkoatletických her na fotbalovém hřišti v údolí obce Salaš. Pořadatelem sportovního akce, při níž 29 děvčat a 31 chlapců ve věku do 19 let nebojovalo v bězích, skocích a hodech lstí a zradou, ale fair play, byl tamní obecní úřad.

OBRAZEM: První školní den prvňáčků v Základní škole UNESCO

Zahájení školního roku 2018 se 3. září pro první tři ročníky ZŠ UNESCO konalo ve velkém sále Klubu kultury v Uherském Hradišti.

Policejní akce HAD na Slovácku odhalila pět opilých mladistvých

Alkohol v krvi pěti mladistvých, takový je výsledek policejních kontrol v restauracích, barech a diskotékách okresu Uherské Hradiště. Ty se tam v noci ze soboty na neděli uskutečnily v rámci celostátní akce s názvem HAD 2018.

Při vítání prváčků k dětem srdečný ředitel i poklekl

„Po zasloužených, horkých, slunečných , sladkých , nezapomenutelných, fantastických a jiných prázdninách vás vítám na prahu nového školního roku,“ uvítal na zahájení školní docházky děti i jejich rodiče ředitel Jarošovské tvořivé školy Pavel Jančář.

OBRAZEM: Nový školní rok začal i na Základní škole ve Starém Městě

Základní škola Staré Město třída 1.B s třídní učitelkou Barborou Jančaříkovou.  

OBRAZEM: V ZŠ Sportovní vítali prvňáčky v tělocvičně

Zahájení školního roku na ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti. Kvůli počasí se uvítání prváčků přesunulo do školní tělocvičny.

Děvčátko ze Starého Města prožilo trýznivou smrt

Krajský soud ve Zlíně začal v pondělí projednávat jeden z neotřesnějších činů za poslední roky.  

Z Hradiště odcházejí mladí. Nemají kde bydlet ani pracovat. Co to změní?

Uherskému Hradišti stále klesá počet obyvatel. Hlavní příčinou je, že se z města každoročně odstěhuje víc lidí, než se do něj přistěhuje.

Přívalové deště zalily Slovácko: desítky výjezdů hasičů i narušené kulturní akce

Hustý déšť při sérii bouřkových přeháněk v sobotu 1. září navečer a v noci na neděli, bičoval Slovácko a zapříčinil desítky výjezdů profesionálních i dobrovolných hasičů. Postaral se také o narušení některých kulturních akcí v regionu.

V archeoskanzenu byl v hlavní roli med, medovina a máslo

Sladká slavnost aneb Den medu a medoviny přilákala do Archeoskanzenu Modrá šest stovek mlsounů, kteří se chtěli v sobotu od 10 hodin až do večera dobře bavit, byť několikrát akci trochu narušily dešťové přeháňky.

Voňavá trnková procedura s křtem knihy O břesteckých pokrývačích

Když se řekne švestky, mnohému z nás se vybaví slivovice, jinému švestková povidla, která patří mezi klenoty tradiční české i slovácké kuchyně. Členové Spolku pro udržení tradic (SUT) v Břestku dobře vědí, že nachově modré ovoce patří do beček, ale také, že s naobíranými a vypeckovanými švestkami lze naložit i jinak. Třeba z nich uvařit povidla.

Hodům s právem vládlo velehradsko-moderské duo

Slovácké hody s právem jsou na Velehradě ustáleným pojmem. Ačkoliv se tu neváží k svátku žádného světce, konají se tu už osmnáct let vždy o první zářijové sobotě. A místní i přespolní si na to zvykli.

Na Osobnost Moravy 2018 nominovali také archeologa Luďka Galušku

Třetím ročníkem pokračuje letos anketa Osobnost Moravy a také v tomto roce v ní má Slovácko své „horké želízko v ohni“.

Havarijní stav čističky vod v Nedakonicích má vyřešit třicet milionů

Hrozba dalších pokut, ale i skokového zdražení stočného visí nad obcí Nedakonice už několik let. Dlouhodobý havarijní stav tamní čističky odpadních vod tak přiměl vedení ani ne dvoutisícové obce k zásadnímu rozhodnutí o její modernizaci.

Hradišťský soud má nového předsedu

V pátek 31. srpna má být nově uveden do funkce předsedy Okresního soudu v Uherském Hradišti Tomáš Gargulák, bývalý předseda Okresního soudu ve Zlíně.

AKTUALIZOVÁNO

Balónové mistrovství nad Slováckem vrcholí

NOVÉ FOTOGRAFIE / V sobotu 1. září vyvrcholí 22. ročník Mistrovství ČR v balónovém létání na Slovácku v Uherském Hradišti a ve Starém Městě.

Stromy? Vykácet! Kdo se chytne za nos...?

Každé školou povinné dítě ví, že plícemi naší planety Země jsou stromy. Přesněji řečeno jejich košaté, listím obsypané koruny. Smutné je to, že čím jsme starší a odrůstáme školním lavicím, tím víc jakoby mnozí z nás na tuto skutečnost zapomínali.

Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z Uherského Ostrohu

V tištěném Slováckém deníku bude v pátek 31. srpna další díl seriálu Jak jsme žili v Československu.

Buchlovičtí otevřou v neděli novou víceúčelovou halu

Dlouho očekávanou víceúčelovou sportovní halu Cihelna si bude moct poprvé prohlédnout veřejnost o první zářijové neděli. Ke slavnostnímu přestřižení symbolické pásky a odhalení pamětní desky sochaře Ondřeje Olivy dojde v 15 hodin.

Ryby chycené na Konventním rybníku na talířích neskončily

Osmatřicet dětí ve věku do 15 let, členů i nečlenů Moravského rybářského svazu, padesát ryb, které skončily na háčcích jejich udic, změřených a puštěných na svobodu. Tak by se daly stručně charakterizovat historicky první rybářské závody dětí, které se uskutečnily na Konventním rybníku pod obcí Modrá.

V zámeckém parku děti vysvobodily zakletou princeznu

Ani nedělní dopolední deštík neodradil rodiny s malými dětmi od šestého ročníku procházky zámeckým parkem v Buchlovicích.

Na Pálenici vyučují verbuňk

Malí i velcí verbíři se pod dohledem lektorů Erika Feldvabela, Antonína Žmoly, Jakuba Tomaly a Petra Kleina pouští do lekcí verbuňku - mužského lidového tance.

Zlechovská dožatá, jedinečná slavnost žní a chleba

Ani zakaboněná obloha, z níž tu a tam padaly drobné dešťové kapky, neodradily v neděli odpoledne zlechovskou krojovanou chasu, občany obce a přespolní, od uspořádání 2. ročníku zlechovských dožínek, konce sklizně stříbrného žitka a pšeničky zlaté.  

Stavba Cyrilometodějského centra ve Starém Městě má zelenou

Centrum archeologického výzkumu, přednáškové sály i unikátní výstavní prostory věnující se cyrilometodějskému období. Historický úspěch Zlínského kraje v zisku stamilionové dotace na obnovu archeologických míst v oblasti Uherské Hradiště – Staré Město – Modrá umožní vybudovat jedinečný objekt.

Mistrovství České republiky v balónovém létání zamířilo opět na Slovácko

Strhující podívaná i pestrý doprovodný program pro rodiny, tak by se ve zkratce dalo charakterizovat letošní Mistrovství České republiky v létání horkovzdušnými balóny, které připravil Balonklub Slovácko.

Atletický stadion v Hradišti nese jméno Dany Zátopkové

Na začátku pocta legendě české atletiky, ke konci pak loučení s kariérou olympijského medailisty. I tak vypadalo letošní mistrovství republiky družstev v Uherském Hradišti.

Čtyři stovky poutníků dorazily na Velehrad. Děkovalo se i za déšť

FOTOGALERIE / Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje, která je jako perla do prstenu zasazena do poutního Velehradu, se stala v sobotu dopoledne cílem čtyř stovek věřících poutníků.

Baziliku rozezněly písně Foerstrova komorního pěveckého sdružení

V nádherném prostředí a inspirující akustice baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě zněl ve čtvrtek večer až zázračně zklidňující zpěv čtyřicetičlenného Foerstrova komorního pěveckého sdružení (FKPS).

Sucho decimuje vodní toky na Slovácku. Řeka Morava je na svém historickém minimu

Omezení plavby na Baťově kanále, vysychající potoky a řeky, zhoršení kvality vody v biotopech, to vše způsobuje tropické počasí bez deště, v jehož důsledku se začíná výrazně projevovat nedostatek vody také na Slovácku. Například hladina v řece Moravě v důsledku sucha klesla na historické minimum.

Slovácké divadlo startuje novou sezonu, diváky čeká zvuk za 8,5 milionu korun

Už třiasedmdesátou sezonu odstartovali tento týden divadelníci uherskohradišťské scény. „Slibuji vám, že letos to bude sezona, na kterou budeme v dobrém dlouho vzpomínat,“ prohlásil hned v úvodu ředitel Michal Zetel a prozradil, co všechno diváky po dvou horkých letních měsících čeká.

Na atletický šampionát přijedou do Uherského Hradiště velká jména

Velký atletický svátek se o víkendu uskuteční v Uherském Hradišti. Mistrovství České republiky družstev navíc ozdobí slavnostní událost, kdy bude stadion slavnostně přejmenován na Městský atletický stadion Dany Zátopkové.

Věřící poutníci šlapou k Velehradu už poosmnácté

Velehrad Viditelným znamením na hrudích 220 věřících poutníků, kteří od neděle míří na Velehrad, a to od Syrákova a Újezda, jsou dřevěné kříže.

Končí opravy ve Veselí i objížďka přes Hluk a Ostroh

Tah na Slovensko z Veselí nad Moravou by se měl už tento týden uvolnit. Pro řidiče skončí uzavírka silnice I/54 v podjezdu pod tamním železničním mostem, a tím také série objížděk přes obce našeho regionu.

Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z Jankovic

V tištěném Slováckém deníku bude v pátek 24. srpna další díl seriálu Jak jsme žili v Československu.

Města na Slovácku hlásí úbytek obyvatel v řádu tisíců

HLASUJTE V ANKETĚ / Velká migrace, i tak lze nazvat přesuny obyvatel mezi městy na Slovácku. Celkem se z Uherského Hradiště, Brodu, Ostrohu, Kunovic, Starého Města a Bojkovic odstěhovalo více než deset tisíc osob, přistěhovalo se jich kolem devíti tisíc.

Nová finská sauna obohatí hradišťský aquapark

Zbrusu novou finskou saunu plánuje vybudovat hradišťský aquapark v době plánované odstávky vnitřního areálu.

Město bude losovat pořadí volebních stran

Losování pořadí volebních stran na hlasovacím lístku se uskuteční dnes 22. srpna od 14 hodin v obřadní síni Městského úřadu v Uherském Hradišti.

Uherskohradišťskou ZUŠ začalo řídit nové vedení

Do vedení Základní umělecké školy (ZUŠ) v Uherském Hradišti se na základě vítězství ve výběrovém řízení postavil od 1. srpna houslový virtuos Jiří Pospíchal. Ten vystřídal na ředitelské pozici Stanislava Nemravu, který instituci s více než 80 zaměstnanci řídil 26 let.

Za kolonou okupantů šli s nápisem DUBČEK

Osudného 21. srpna 1968 tomu bylo pět let, co tehdy 37letý Josef Jančář působil ve funkci ředitele Slováckého muzea. S padesátiletým odstupem vzpomíná, jak jej nad ránem probudila manželka, která právě dokončovala přípravy na jejich odjezd na dovolenou.

Hra o pyžama potěší pacienty i návštěvníky nemocnice. Na heliportu

Benefiční koncert na ploše heliportu v areálu Uherskohradišťské nemocnice potěší v neděli 26. srpna od 17 hodin pacienty i návštěvníky představení muzikálovými melodiemi z představení Slováckého divadla Hra o pyžama.

Nové pódium přesunou v Hradišti při slavnostech vína před kostel

Zbrusu nové pódium za více než dva miliony korun a navíc premiérově na zcela jiném místě, než doposud. Právě to bude největší a nejvíce viditelnou novinkou letošního 16. ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, které se uskuteční od pátku do neděle 7. - 9. září 2018. Toto pódium nahradí původní, které sloužilo veřejnosti 18 let.

Filmový Jan Palach připomene v kině Hvězda srpen 1968

Vzpomínat na srpen roku 1968 budou v úterý 21. 8. v Uherském Hradišti. Nejdříve od 19.30 hodin se uskuteční tichá vzpomínka u Památníku obětem komunismu na Palackého náměstí. Ve 20 hodin promítne tamní kino Hvězda dobový filmový týdeník i úplně nový snímek režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach.

Vinařské slavnosti v Polešovicích nabídnou víno i zábavu

Jedenáctý ročník soutěže TOP Víno Slovácka 2018, která patří mezi prestižní vinařské akce v republice, má už své vítěze. Ti ale budou veřejnosti představeni při Vinařských slavnostech v Polešovicích o třetí srpnové neděli.

Dospělí i děti si podvanácté užívali pouti Matice velehradské

Řada poutí se v profánním světě stává synonymem zábavního parku, dvanáctá pouť Matice velehradské, která se konala ve středu na oslavu svátku patronky baziliky Panny Marie Nanebevzaté na Velehradě, měla v dopoledních hodinách ráz ryze církevní.

Písnička zpívaná v nesprávnou dobu na nesprávném místě

Na 21. srpen 1968, kdy mi byl rok a pět měsíců, nemám žádné vzpomínky. Zážitky odkazující k tomto datu se však dostavily o 21 let později, 21. srpna 1989.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT