VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Josef Somr vzpomínal v Hradišti na natáčení Žertu

FOTOGALERIE / Vzpomínáním na natáčení filmu Žert zahájili pořadatelé výstavu fotografií mapujících místa v Uherském Hradišti, kde se před padesáti lety snímek natáčel.

Uherskohradišťská věznice otevře své brány

Atmosféra strachu, studených chodeb a mříží. To si budou moct zájemci vyzkoušet na vlastní kůži na jedné ze 3 výjimečných prohlídek, kdy se proslulá uherskohradišťská věznice otevře veřejnosti.

Hlavní šlágry na plátně Letní filmové školy i mimo něj

Čtyřiačtyřicátý ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště čeká několik premiér. Na zakončení festivalu přiveze Robert Sedláček svoji novinku Jan Palach. Film promítne kino Hvězda 4. srpna ve 20.30.

Zloději vykradli tři auta

Ledvinka s osobními doklady, mobilním telefonem a finanční hotovostí skončila v rukou zloděje. Ten se jí zmocnil, když okradený muž ve čtvrtek rozvážel v ulicích Štěpnická a Jana Žižky v Uherském Hradišti zásilky.

Svátek filmových nadšenců v Uherském Hradišti začíná

Rychlejší vstupy, virtuální realita nebo třeba filmové vzdělávání. Nejen tyto novinky letos přichystala již 44. Letní filmová škola v Uherském Hradišti.

Mladík putuje z Hradiště pěšky až do Aše. Oslaví tak výročí vzniku republiky

Z Uherského Hradiště jen po svých nohách až do nejzápadnějšího bodu České republiky, do Aše. Svou pouť napříč tuzemskem začal osmnáctiletý Hradišťan Maxim Havlík 10. července, dorazit do cíle by měl dnes. Chce tak oslavit 100. výročí vzniku Československa, inspiroval se však také středověkými poutníky.

Josef Somr provede účastníky LFŠ po místech, kde se natáčel Žert

Přesně před 50 lety se po ulicích Uherského Hradiště procházeli filmaři a točili tam scény filmu Žert. V rámci doprovodných akcí letošní Letní filmové školy se mohou zájemci vydat v sobotu 28. července na procházku po lokacích, kde se natáčelo, s hercem Josefem Somrem, který ztvárnil ve filmu hlavní roli, a s fotografem Janem Kudělou.

Na Slovácku už koštují první tekuté ovoce

Ti, kterým už zásoby z minulého roku pomalu dochází, netrpělivě očekávají dozrání ovoce. Poštěstilo se jim, letos totiž ovoce dozrává dříve. Místní si tak můžou již teď vytvořit zásobu oblíbeného pití na další rok.

Zakladatel Otmy si postavil podnikání na kvašeném zelí a okurkách

Říká se, že na začátku je nejdůležitější nápad. Podobně tomu bylo i u Otakara Machálka, který v červenci před 80 lety založil v Mařaticích firmu Otma.

Na česnekovém festivalu v Buchlovicích si najdete svého česnekáře

Pěstitelská renesance českého česneku přiměla Folklorní agenturu Buchlov proměnit o poslední červencové sobotě už posedmnácté městečko Buchlovice a jeho zámecký areál v největší česnekové tržiště s voňavou zeleninou v České republice.

I na Slovácku bude vedro jako na Sahaře

Horko a zase horko. Takový ráz počasí mohou očekávat lidé ve Zlínském kraji příštích 14 dní. Deníku to potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

Zahrady na všechny způsoby. Žáci umělecké školy vystavují svá díla

Pohádková, historická či zarostlá zahrada. Takováto a spousta dalších zahradních vyobrazení si budou moct návštěvníci zámeckého parku v Buchlovicích prohlédnout na vlastní oči v tamním areálu bývalé konírny.

Keramikem na dvacet minut? Jen si to zkuste, zážitek stojí za to

Vlastníma rukama jsem se rozhodl vyzkoušet, co všechno obnáší tvorba nádoby z keramické hlíny. Vydal jsem se proto ke keramikům Petře Nožičkové a jejímu „tatínkovi“ Karlovi do uherskohradišťských Mařatic. Rozhodli se totiž, že do tajů své tvůrčí činnosti dají nahlédnout skupince zájemců z okruhu svých přátel.

Za černou paní, temným přízrakem hradu Buchlova

Pokud zrovna nevíte, co budete dělat o večerech 26. až 27. července, rozhodně si nenechejte ujít 13. ročník Buchlovských nocí s černou paní, jehož pořadatelem budou správa hradu Buchlova spolu s občanským sdružením HB Collegium.

Psí salóny jsou velkým hitem i na Slovácku

Barvení drápků, stříhání srsti, ale i aromatická koupel. To vše lze najít v nabídce některých psích salónů. Tato profese se stává v poslední době čím dál populárnější. Majitelé psů vyžadují spoustu speciálních služeb. Ty nabízí také Hradišťačka Tereza Kremrová, která mě vítá stylově v černém tričku s bílými pudlíky.

Karolína Nevřivá: Na skautingu je nejlepší překonávání sama sebe

Na první schůzku si Karolína vzpomíná velmi barvitě. „Vím, že jsem se tehdy hrozně moc styděla. Měla jsem za to, že budu jen sedět na lavičce a dívat se na ostatní. Nebylo tomu tak. Hned se se mnou všichni seznámili a zapojili mne do programu. Celou dobu jsme si hráli venku a vedoucí jsme oslovovali přezdívkami,“ vzpomíná Karolína Nevřivá na svůj první zážitek spojený se skauty.

Jak jsme si užívali pohádkovou cestu kudlovickými Paniháji

„Zapomeňme na pár hodin na starosti běžného života dospělých chlapů a pojďme si dnes odpoledne užívat návrat do dětských let v kudlovických Panihájích. Zcela určitě nám ten návrat přinese akce Pojďte s námi do pohádky,“ lákám v sobotu po obědě starostu Kudlovic Josefa Snopka.

Slovácké muzeum připravuje speciální prohlídky

Speciální prohlídky bez objednání nově připravuje Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Zbrusu nový program s názvem Výlety za tradicí má muzeum nyní v nabídce pro běžné návštěvníky, ale také rodiny nebo děti, které tráví prázdninové dny u prarodičů.

Na Slovácku jsou na dovolenou v oblibě literárně naučné knihy

HLASUJTE V ANKETĚ / K prázdninovým dovolenkám na pláži či někde na chatu uprostřed přírody bezpochyby patří dobrá četba. V žebříčcích nejvíce kupovaných knih na Slovácku se však kromě beletristických děl derou do popředí také literárně naučné knihy.

Chybějící síly v podnicích na Slovácku kompenzují automatizovaná pracoviště

Jednou z možností, jak v době nízké nezaměstnanosti nahradit lidskou sílu, jsou automatizace a digitalizace výroby, čímž lze zvýšit produktivitu práce a konkurenceschopnost. Tímto způsobem se mimo jiné snaží řešit nedostatek zaměstnanců také podniky na Slovácku.

Záhadná houbařská sezona je v lesích Chřibů nevyzpytatelná

„V lesích Chřibů vládne od konce května velice bídná houbařská sezona. Horko, sucho, větrno nepřeje zálibě nás mykologů. Rádi bychom vyrazili do lesa s košíkem na houby, kde ale zatím tam o ně nezavadíme,“ řekla smutně Alena Filípková, znalkyně houbařských poměrů v Chřibech a předsedkyně Mykologického klubu Salaš.

MHD v Uherském Hradišti nově zastaví i u vlakového nádraží

Na novou linku se mohou v nejbližších dnech těšit cestující MHD v Uherském Hradišti. Číslo osm ponese trasa začínající na sídlišti Východ na zastávce Rudy Kubíčka, pokračovat přes Derflanskou, ZŠ Větrná a Mařatice Horní konec na hřbitov a odtud po trase linky číslo 5 na autobusové nádraží.

Náruče tetiček z dědiny byly dětem na Rochusu otevřené

Beru toho červencového dne za kliku brány Parku Rochus nad Uherským Hradištěm. Vstupuji do krásného prostředí parku, v němž u malebné boršické chalupy zní křik a smích hemžících se dětí, oděných do vesnických krojů.

Na byt nedosáhl. Teď hrozí invalidnímu důchodci život na ulici

Ještě pět let zpátky měl Petr Sás život téměř identický s většinou lidí z jeho okolí. Tehdejšího živnostníka a podnikatele však v pětačtyřiceti zasáhla mrtvička, která jej na dlouhé měsíce připoutala k lůžku. Od té chvíle jde s Petrem Sásem vše z kopce.

Zloděj bral kola z garáže i zahrady

Čtyři kola ukradl prozatím neznámý zloděj v minulých dnech v Nedakonicích a Uherském Hradišti. První krádež oznámil dvaačtyřicetiletý muž, kterému z průjezdu rodinného domu zmizela hned dvě kola.

Přes den dobrodružství, večer vlastní postel

Badatelské výpravy, stloukání másla nebo třeba plstění. Nejen tyto aktivity nalákaly letos rodiče, aby své ratolesti přihlásili na příměstské tábory na Uherskohradišťsku. V okolí metropole Slovácka se jich koná hned několik.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Od stroje vzplálo strniště mezi Starým Městem a Huštěnovicemi

S požárem strniště se od úterního poledne potýkají hasiči na poli mezi Starým Městem a Huštěnovicemi. Přihnojovací stroj pracoval na místě, kde již bylo sesečeno obilí.

Včelaři očekávají menší úrodu medu

Produkce medu bude letos v jednotlivých regionech Slovácka různá. Včelaři tvrdí, že za slabší snůškou medu stojí rychlý průběh jara a dlouhodobé sucho.

V Uherském Ostrohu stylově oslavili 100. výročí vzniku Československa

Scéna jako vystřižená z filmů pro pamětníky. Ostrožským náměstím i okolím místního zámku se to v sobotu 14. července hemžilo galantními pány s motýlky a půvabnými usměvavými damami.

Účastníci filmovky v Hradišti zažijí několik premiér

Světovou premiéru zažije Letní filmová škola v Uherském Hradišti, která startuje 27. července.

Po infarktu pečlivě dbám na léky a také sportuji, říká důchodkyně

Před dvěma roky prodělala důchodkyně Zdeňka Večeřová srdeční infarkt, což ji podle jejích slov velice zaskočilo.

Skryté dopravní značky dejte do aplikace hlášení závad

Jak v Uherském Hradišti, tak i v jeho blízkém okolí se řidiči mohou setkat s nelogic-kým či špatně viditelným dopravním značením. S problémem se často potkávají instruktoři autoškol. Jedním z nich je Hana Špendlíková, která působí v hradišťské autoškole Red Horse.

Rvačka a zásah policistů. V Podolí opět vrcholí napětí

„Miroslav Křižka vzal do ruky motyku a vyrazil proti mně, načež mě srazil, napřáhl se s ní a já začal utíkat. No nedoběhl jsem daleko, musel jsem se mu postavit čelem,“ popisuje páteční události v Podolí Jiří Trávníček.

Slovácké léto skončilo. Zájem sklidil Super Cup, Cristovao i Strongmani

Vystoupení zpěváků a kapel, sportovní události, soutěže, párty. Celých deset dnů si Hradišťané i tisíce dalších obyvatel našeho regionu mohli užívat 11. ročníku multižánrového, sportovně zábavného festivalu Slovácké léto, jenž na přelomu června a července oživil dění na východě Moravy.

Do nemocnice dochází dvacet dobrovolníků. I na canisterapii

Až dvacet dobrovolných pomocníků dochází do Uherskohradišťské nemocnice za pacienty. Velmi záslužnou pomocí je i Renata Poláková se svým handicapovaným synem Petrem a dvěma psíky z útulku.

Lhoťané reprezentovali Slovácko na srazu Lhot u Mladé Boleslavi

Přes celou republiku se museli o druhém červencovém víkendu vypravit z Ostrožské Lhoty na 38. ročník srazu Lhot a Lehot. Pořadatelé letošního setkání byli dva. Dlouhá Lhota u Mladé Boleslavi a jako spolupořadatel sousední Husí Lhota. I přes téměř 350 kilometrovou vzdálenost dorazilo do Dlouhé Lhoty šestatřicet účastníků z Ostrožské Lhoty.  

Haňba by mňa liskala

Neustálý politický třes na celostátní scéně a její nepřetržité změny v důsledku více či méně skandálního charakteru, se v naší zemi, bohužel, pozvolna stávají samozřejmostí.

Vykopávky hradeb odhalily dýmku ve tvaru obličeje

Ačkoliv se primárně provádějí vykopávky u uherskohradišťského bastionu kvůli opevnění, jehož část z ulice Kollárova chce vedení města zrestaurovat a odkrýt veřejnosti, archeologové Slováckého muzea tam v posledních dnech narazili na jedinečný artefakt.

Pot, divoký řev a mnohdy i krev. To bylo první klání strongmanů v Hradišti

Zpocená těla, bolestí stažené obličeje, mozoly odřené do krve a dlaně bílé od křídy, aby ruce neklouzaly. I tak by se dalo popsat klání nejsilnějších mužů z celé České republiky, které se poprvé uskutečnilo v Uherském Hradišti na sklonku druhého červencového týdne.

V Hluku se dočkají kašny za více než dvě stě tisíc

Zhruba dvou až tří metrová betonová vana v průměru a uprostřed ní kámen vysoký téměř dva metry, z jehož otvorů budou prýštit proudy vody. Tak má už v září vypadat kašna u hluckého městského úřadu, kterou na posledním jednání odsouhlasila rada města.

Tisícovky poutníků dorazily na Velehrad

Podívejte se na čtvrteční dění na Velehradě. V rámci Národní poutě Velehrad 2018 se na nádvoří před bazilikou konala tradiční poutní mše svatá.

Modlitba za vlast rozezněla velehradskou baziliku

V předvečer Dne věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje se ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie sešli představiteli státu, zástupci nejrůznějších institucí, organizací i široká veřejnost ke společné slavnostní Modlitbě za vlast. Zúčastnily se jí také krojované páry z různých koutů naší vlasti.

Dobrá vůle lidí podala ruku potřebným částkou 1,5 milionu korun

Vlajkovou lodí 19. ročníku Večera lidí dobré vůle na Velehradě, který byl před patnácti lety rozšířen na Dny lidí dobré vůle, bylo postavit most mezi všemi lidmi dobré vůle a inspirovat je představením konkrétních plodů misie sv. Cyrila a Metoděje.

Lebka české světice Ludmily byla historicky poprvé vystavena na Velehradě

Pietně vystavená lebka svaté Ludmily, babičky a vychovatelky svatého Václava a chronologicky první české světice, byla jedním z vrcholů Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Jejich návštěvníci měli ojedinělou příležitost uctít vzácnou relikvii jedné z patronek naší země na oltáři velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, v její Královské kapli, ale také na hlavním oltáři při slavnostní poutní mši svaté.

Sokol nabídl Hradišti k odkupu budovu Slováckého divadla

Divadlo, restauraci Koruna, sokolovnu, venkovní hřiště, areál chovatelů a vinný sklep. Problematické financování oprav budovy Slováckého divadla chce vedení Uherského Hradiště vyřešit mnohamilionovou investicí.

Sklizeň obilí začala na Slovácku o dva týdny dřív

Zemědělcům na Moravě už několik let komplikuje život měnící se počasí při sklizni. Letos tomu bylo také tak, ale namísto odkladů kvůli dešťům poprvé zahájili žně zhruba o dva týdny dříve, než je obvyklé. Hlavním důvodem byl na jaře velmi rychlý nástup letního počasí.  

Autem se na velehradské Dny lidí dobré vůle nedostanete

Bezplatným gigantickým parkovištěm automobilů pro účastníky největších oslav svého druhu u nás, devatenáctých Dnů lidí dobré vůle, bude 4. a 5. července obchvat Starého Města. Z něj se dostanou poutníci na Velehrad kyvadlovou dopravou nebo po Mariánské poutní cestě a cyklostezce. Dopravní uzávěra Velehradu totiž začne ve středu 4. července od 12 hodin.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě: celonárodní pouť i pěvecké hvězdy

Již podevatenácté ožije poutní Velehrad 4. a 5. července oslavami státního svátku u příležitosti Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Návštěvníci se mohou těšit na středeční koncert, kde vystoupí například Hana Zagorová, Hradišťan či Vašo Patejdl, na ruční přepisování bible, ale i na středeční celonárodní pouť na nádvoří velehradské baziliky či na sérii doprovodných akcí.

Zloději v Uherském Hradišti odcizili pneumatiky za sto tisíc korun

Krádež pneumatik za sto tisíc korun se podařila zlodějům v době od 22. června do včerejšího odpoledne.

Užívejte si Slováckého léta

Slovácké léto zahájilo 11. ročník Velkým dětským dnem na Masarykově náměstí

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT