VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Uherské Hradiště je město v kouzelném vinařském kraji na Slovácku. Můžeme zde navštívit archeologické památky z nejstarší historie naší vlasti - z Velké Moravy. Vodní cesta Baťův kanál, kterou zde můžete absolvovat, je oblíbenou turistickou atrakcí s řadou významných technických památek. Ve středu města se nalézají domy z 16. století.

Ve Zlámanci vzdali hold hodovým stárkům a mládkům

Krojovou pestrost historicky prvního setkání stárků a mládků, kteří byli v uplynulých padesáti letech ústředními postavami slováckých hodů s právem ve Zlámanci, dokreslila v sobotu ve sportovním areálu okouzlující atmosféra.  

Anděl doprovodil kudlovický ženský sbor na Medové zpívání

Pro milovníky medu, včel, písniček a cimbálové muziky se v sobotu odpoledne otevřela šance navštívit ve dvoře a humně kudlovického domu Strmenských 12. ročník Medového zpívání.

Plnotučná funky tancovačka naplní v pátek Kino Hvězda

Plnotučná funky tancovačka oživí v pátek 17. srpna Kino Hvězda. Letos naposled zazní živá hudba v atriu kina a to v podání skupiny Šufunky Gang Relapse ze Zlína.

AKTUALIZOVÁNO

Dva muži se o víkendu utopili ve Starém Městě

Šok, smutek a tichá pieta. Nálady ve Starém Městě po uplynulém víkendu se nedají popsat jinými slovy.

I bez hodových stárků Jankovice o víkendu rozkvetly

Slovácké hody s právem, které patří ke koloritu Jankovic, byly o víkendu opět bez stárků. Přesto dědina na úpatí Chřibů rozkvetla pestrobarevnou krásou krojů na šohajích, děvčicích a muzikantech Staroměstské kapely, která zpívající a tančící hodaře tři hodiny po dědině doprovázela.

Jak zvládají senioři tropické teploty? Horko těžko

Sluneční žár nás již po několik týdnů vůbec nešetří. V nejvyšší možné míře chladíme tělo zevnitř i zvenčí, ale i přesto se zdá být horký vzduch mnohdy neúnavný přírodní element. Ruku na srdce…pakliže stoupající rtuť na teploměrech dlouhodobě atakuje hodnoty nad 30 stupňů a navozuje tak velmi nelibé pocity, co teprve tolerance organismu lidí důchodového věku.

Vůdci plavidel na Baťově kanálu, do střehu!

Klesající hladiny řek v důsledku dlouhotrvajícího sucha můžou ohrozit i vodní toulky po Baťově kanálu. Extrémně nízké průtoky v řece Moravě mohou vést k dočasným omezením na říčních úsecích.

Štěpnice se po letech dočkají. Začínají se budovat první parkoviště

Snad každý obyvatel sídliště Štěpnice v Uherském Hradišti zná příběh, který si každodenně připomíná ve chvíli, kdy po práci jede zaparkovat auto ke svému bytu. Marné hledání, několikanásobné objíždění celého sídliště dokola, a nakonec odstavení vozidla několik set metrů od domova.

Když je špaček nepřítel. Vinaři musejí hlídat nadějnou úrodu

Letošní sklizeň hroznů může být podle vinařů ze Slovácka nadprůměrná. Sklízet se začne dřív a lidé se mohou těšit na výborný ročník. Ovšem s několika výhradami. Pokud do sklizně nezasáhne vyšší moc a úrodu neponičí kroupy nebo nenasytní špačci, kteří dokážou ve vinohradech spolykat a poničit svými drápy bobule révy vinné ve velice krátkém čase.

Na dovolené si procházím tamní hřbitovy, říká hrobník

Kopání hrobů, manipulace s ostatky, ale také zabezpečení výkopu. To vše má v popisu práce Jan Žanka. Ten dělá na Uherskohradišťsku hrobníka již devátým rokem.

Vraha malé dcerky čeká soud za necelý měsíc

Město Muž, který loni na podzim ve Starém Městě na Uherskohradišťsku brutálně nožem zavraždil svou tříletou dceru a pořezal svého pětiletého syna, stane již za necelý měsíc před soudem.

O TOP Víno Slovácko letos usiluje dvacet vinařů

Na jedné straně sto jedenáct vzorků bílého, červeného a růžového vína, na druhé straně nastražené chuťové pohárky devatenáctky degustátorů v čele s garantem ochutnávky Jakubem Šebestou.

Státní zástupce obžaloval mladíka hrozícího Pákistánu kvůli Hradišťance

„Pozor. Jestliže Pákistán nepropustí do 48 hodin Terezu, která byla zadržena s 9 kilogramy heroinu, a neposadí ji na letadlo mířící zpět do České republiky, stanou se v Pákistánu teroristické útoky,“ napsal emailem v lednu letošního roku podle pákistánských novin Daily Pakistan mladík z Česka.

Nafrněná a Kráva uhranuly Uherské Hradiště

Teplý letní večer. Masarykovo náměstí se pomalu zaplňuje. Vzduch je plný napětí z nadcházející události. Právě zde se v následující hodině odehraje koncert Barbory Polákové, jedna ze stěžejních akcí Letní filmové školy.

Nový posudek odmítá těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu

Jedny z možných klíčových podkladů pro konečný verdikt v případě těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu dostaly do rukou v minulých týdnech Vodárny a kanalizace (VaK) Hodonín.

Letní filmová škola skončila světovou premiérou Jana Palacha

Iva Janžurová, Mike Leigh, Josef Somr, Jan Svěrák, ale nakonec i Robert Sedláček či Zuzana Bydžovská. 44. Letní filmová škola přivítala hned několik tuzemských i světových filmových osobností na pódiích, v sálech a před plátny Uherského Hradiště v uplynulých deseti dnech.

Naganský expres zakončil Velký přelet i se svojí posádkou

FOTOGALERIE / Létal s Václavem Havlem, Václavem Klausem i Milošem Zemanem. Řeč není jen o vládním leteckém speciálu TU-154M přezdívaném „Naganský expres“, protože s ním přiletěli i vítězní hokejisté olympiády v Naganu, ale také o palubním inženýrovi, dnes šedesátiletém Karlovi Burgerovi.

Nemocnici v Hradišti plní kolabující pacienti z horka

Až patnáctiprocentní nárůst pacientů oproti normálnímu stavu hlásí Uherskohradišťská nemocnice za poslední týden.

Pavel Žalman Lohonka & spol. okouzlili posluchače v archeoskanzenu

Půl století obráží s písničkami Pavel Žalman Lohonka (72), muž s typickou hřívou šedivých vlasů, legenda českého písničkářství a folku, pódia po České republice.

Cirk La Putyka: strhující podívaná za dveřmi divadla

Vstupuji do potemnělého sálu Slováckého divadla. Hned u vchodu návštěvníky vítá muž s vousem, legrační čepicí a v tmavém hábitu; ředitel, prodejce popcornu a promítač v jednom. Právě dnes se tu totiž odehrává představení s názvem Biograf, které ztvární herci z Cirk La Putyka Jiří Kohout a Jan Čtvrtník.

Sonda do minulosti dala archeologům skvosty

Unikátním nálezem s neobvykle velkým hrobem, s kosterními ostatky příslušníka velkomoravské elity-velmože v deskové rakvi završili archeologové tříměsíční výzkum v zahradě Na Valách, v historické části Starého Města.

Při malování obrazů se inspiruji krásami přírody,“ říká mladá malířka

Zda čtyřiatřicetiletá Veronika Maňásková Daňková, rodačka z Modré, žijící se svým manželem Romanem v Tupesích, snila o kariéře malířky už v útlém dětství, to při páteční podvečerní vernisáži jejích obrazů a perokreseb v Muzeu Podhradí Buchlovice nedokázala s jistotou říci.

Komediální zrno jsem chytla od svého staršího bratra, říká Iva Janžurová

Drzá zrzka, mladá vdova, ale také ráčkující královna. Nejen takto si většina lidí vybaví Ivu Janžurovou, která si takřka za půl století filmové, ale i divadelní práce získala srdce nejednoho diváka.

Kunovické koupaliště se přenese do 60. let. Přidejte se!

Rádi si občas vzpomenete na horké letní dny na koupalištích s hudbou Waldemara Matušky či Karla Gotta? Kunovické koupaliště pořádá jedinečnou možnost ponořit se opět do dob minulých.

Pejskaři pozor! Třetina divočáků nosí smrtelný virus

Aujeszkyho chorobu laicky označovanou jako pseudovzteklinu v sobě nosí až třetina divočáků na Slovácku. Varovné prognózy potvrdil monitoring divokých prasat, v němž myslivci odebrali vzorky krve z téměř tisíce jedinců na Uherskohradišťsku.

VIDEA: Vlčnovský král: musel umět jezdit dobře na koni a být počestný

Cimbál, zpěv búdových umělkyň a mužského sboru a povídání o starodávné tradici, která se však stále zachovala ve Vlčnově. Svědky neobvyklé podívané byli v úterý 31. července ti, kteří zavítali do kulturně historického areálu Parku Rochus, kde mohli vidět odívání chlapce do královského šatu před jízdou králů.

Sklizeň hroznů bude o tři týdny dříve. Filmovka burčák neochutná

Počasí hroznům přeje. Tak hodnotí prozatímní úrodu většina vinařů ze Slovácka. Vzácně by se tak mohl objevit oblíbený burčák už na stáncích některých prodejců na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Uherské Hradiště? Pro film stále skvost

REPORTÁŽ / Přicházím k uherskohradišťské radnici, do odchodu zbývá ještě pár minut, ale před hlavním vchodem se již shlukuje nápadná skupinka lidí. Je 33 stupňů a přibližně dvacítka zájemců o možnost podívat se na zajímavá místa k natáčení netrpělivě vyčkává. Přesně v půl druhé vcházíme do radniční budovy, kde celá prohlídka začíná velmi příjemným pohoštěním v podobě vína a skleničky vody.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Iva Janžurová navštívila Letní filmovou školu

Herečka Iva Janžurová je aktuálně v Uherském Hradišti. Účastníci LFŠ se s ní potkají na celé řadě programů, ale potkat ji určitě mohou i ve městě obyvatelé a návštěvníci Hradiště.

Houbařské žně jsou od konce května v nedohlednu, říká salašská mykoložka

Rostou, nerostou? Tuhle otázku se snaží v těchto dnech rozlousknout asi každý houbař, který si vyrazí s proutěným košíkem a kudlou do chřibských lesů.

Ovoce se suší v pecích už od minulého týdne

Jednou z možností, jak naložit s letošní bohatou úrodou ovoce či zeleniny, je usušit je. Pokud však lidé nevlastní domácí sušičku, mohou s plody zamířit do kamenné sušárny. Na Slovácku se stále vyskytuje několik vesnických sušáren, ty se potýkají s nedostatkem pracovníků.

Zastávky se v Hradišti dočkají přístřešků a zlepšení za milion

Hned na pětici zastávek v novém kabátě se mohou těšit častí cestovatelé městskou hromadnou dopravou (MHD) v Uherském Hradišti, a to především v městské části Jarošov a u Uherskohradišťské nemocnice.

Alejandro Fernández Almendras: Miluji vaše filmy z 60. let

Do tajů tvorby především nízkorozpočtových filmů v pondělí zasvětil chilský režisér Alejandro Fernández Almendras účastníky lekceo filmu. Almedras, kterému bude letos sedmačtyřicet let, přijal pozvání na 44. Letnífilmovou školu. Režisér během lekce uvedl také první část svého filmu Hra s Jiřím Mádlem, který se natáčel v zimě v Kladně.

Stížnosti na parkoviště u nádraží má v Hradišti umlčet nová tabule

Přestože svítil na ceduli nápis obsazeno, závora pouštěla další řidiče. Tak zněla nejčastější stížnost na parkování u hradišťského vlakového nádraží, které pojme až sto dvaadevadesát vozidel.

Noční procházky Buchlovem přilákaly tisíce lidí

FOTOGALERIE / Dva tisíce návštěvníků z celého Česka přišlo v průběhu tří červencových dnů na 13. ročník Buchlovských nocí s černou paní.

Blaha bude obhajovat post starosty. Lidovce i ANO táhnou noví lídři

Ani zvolení do poslanecké sněmovny nakonec nezabrání současnému starostovi Uherského Hradiště Stanislavu Blahovi obhajovat svoji funkci i na další čtyřleté období.

Hodovou Československou besedu tančilo ve Lhotě 16 párů

Slovácké hody s právem, které obyčejně tančí kolem třiceti párů a mají svoje mladší a starší stárky, se pořádají ve Lhotě každé dva roky. Tedy úplně přesně – pořádají se každý lichý rok. V sudé roky, jako je ten letošní, se pořádají ženáčské hody, které obyčejně tančí manželské páry, ale není to pravidlem.

Buchlovice smrděly česnekem. Ale nádherně

Magnetem pro 4 800 milovníků rostliny Allium z různých koutů Česka a Slovenska, ctitelů dobré zábavy, folklorních souborů, dechovek, country kapel, cimbálovek a chutných česnekových pokrmů byl v sobotu 17. ročník Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice.

První výroční cenu AČFK si z filmovky odnesl režisér Bahman Ghodabi

Vítejte ve filmové džungli. Takový podtitul nese letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. A na to navázal i moderátor oficiálního zahájení festivalu herec Josef Kubáník.

AKTUALIZOVÁNO

David Koller rozezpíval filmovkové Hradiště

Koncert Davida Kollera v sobotu večer zaplnil Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti. Byla to druhá část oficiálního ceremoniálu zahájení Letní filmové školy ve městě.

Josef Somr vzpomínal v Hradišti na natáčení Žertu

FOTOGALERIE / Vzpomínáním na natáčení filmu Žert zahájili pořadatelé výstavu fotografií mapujících místa v Uherském Hradišti, kde se před padesáti lety snímek natáčel.

Uherskohradišťská věznice otevře své brány

Atmosféra strachu, studených chodeb a mříží. To si budou moct zájemci vyzkoušet na vlastní kůži na jedné ze 3 výjimečných prohlídek, kdy se proslulá uherskohradišťská věznice otevře veřejnosti.

Hlavní šlágry na plátně Letní filmové školy i mimo něj

Čtyřiačtyřicátý ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště čeká několik premiér. Na zakončení festivalu přiveze Robert Sedláček svoji novinku Jan Palach. Film promítne kino Hvězda 4. srpna ve 20.30.

Zloději vykradli tři auta

Ledvinka s osobními doklady, mobilním telefonem a finanční hotovostí skončila v rukou zloděje. Ten se jí zmocnil, když okradený muž ve čtvrtek rozvážel v ulicích Štěpnická a Jana Žižky v Uherském Hradišti zásilky.

Svátek filmových nadšenců v Uherském Hradišti začíná

Rychlejší vstupy, virtuální realita nebo třeba filmové vzdělávání. Nejen tyto novinky letos přichystala již 44. Letní filmová škola v Uherském Hradišti.

Mladík putuje z Hradiště pěšky až do Aše. Oslaví tak výročí vzniku republiky

Z Uherského Hradiště jen po svých nohách až do nejzápadnějšího bodu České republiky, do Aše. Svou pouť napříč tuzemskem začal osmnáctiletý Hradišťan Maxim Havlík 10. července, dorazit do cíle by měl dnes. Chce tak oslavit 100. výročí vzniku Československa, inspiroval se však také středověkými poutníky.

Josef Somr provede účastníky LFŠ po místech, kde se natáčel Žert

Přesně před 50 lety se po ulicích Uherského Hradiště procházeli filmaři a točili tam scény filmu Žert. V rámci doprovodných akcí letošní Letní filmové školy se mohou zájemci vydat v sobotu 28. července na procházku po lokacích, kde se natáčelo, s hercem Josefem Somrem, který ztvárnil ve filmu hlavní roli, a s fotografem Janem Kudělou.

Na Slovácku už koštují první tekuté ovoce

Ti, kterým už zásoby z minulého roku pomalu dochází, netrpělivě očekávají dozrání ovoce. Poštěstilo se jim, letos totiž ovoce dozrává dříve. Místní si tak můžou již teď vytvořit zásobu oblíbeného pití na další rok.

Zakladatel Otmy si postavil podnikání na kvašeném zelí a okurkách

Říká se, že na začátku je nejdůležitější nápad. Podobně tomu bylo i u Otakara Machálka, který v červenci před 80 lety založil v Mařaticích firmu Otma.

Na česnekovém festivalu v Buchlovicích si najdete svého česnekáře

Pěstitelská renesance českého česneku přiměla Folklorní agenturu Buchlov proměnit o poslední červencové sobotě už posedmnácté městečko Buchlovice a jeho zámecký areál v největší česnekové tržiště s voňavou zeleninou v České republice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT