Předchozí
1 z 5
Další

Už pětistou reprízu ve Slováckém divadle má za sebou komedie Rychlé šípy. „Dřív mívali herci v Brně mindrák z Prahy a teď už ho budou mít i z Uherského Hradiště,” prohlásil po jejím zhlédnutí Bolek Polívka. Režisér divadelní hry a autor úpravy textu Robert Bellan má však na svém kontě mnohem více úspěchů. Nedávno dokončil knihu s názvem Normální debil 2 – osmdesátky, kterou nyní přepisuje i pro divadelní prkna.

Robert Bellan při 500. repríze Rychlých šípů ve Slováckém divadel v Uherském Hradišti.Zdroj: Marek Malůšek

Už v dětství dělal ze sebe kašpárka „Už od dětství jsem dělal jsem už na základní škole ve třídě kašpárka, což mělo za následek časté dvojky z chování. Byl to ale také jasný signál, čemu se mám v životě věnovat,“ vzpomíná Robert Bellan. Ten dříve působil také jako herec, pak se ale rozhodl, že se bude věnovat především režírování. Dodnes však občas zaskakuje za své nemocné kolegy. „Herci na jevišti to mají jako zajímavé zpestření.

Robert Bellan při 500. repríze Rychlých šípů ve Slováckém divadel v Uherském Hradišti.Zdroj: Marek Malůšek

Kromě hraní a psaní má rád relax Z neznalosti jim totiž často kradu repliky a oni pak nemají co hrát,“ usmívá se spisovatel. Kromě hraní také rád píše, což bere jako relax od emočně náročného režírování v kolektivu. „Baví mě skoro vše, co dělám. Největší vášní je ale tvůrčí proces při režírování nové inscenace,“ hodnotí Bellan. Ze své tvorby je nejvíce pyšný na Rychlé šípy a Normálního debila, protože mají vysoký počet repríz a inscenace byly uvedené v mnoha divadlech.

Robert Bellan při 500. repríze Rychlých šípů ve Slováckém divadel v Uherském Hradišti.Zdroj: Marek Malůšek

Úspěch Rychlých šipů? Herecká parta Za mimořádným úspěchem Rychlých šípů pak podle něj stojí především tvůrčí herecká parta, dobré téma pro parodování a povedená dramatizace. „Diváky baví parodie s obsahem. V případě Rychlých šípů je myslím cítit, že všichni zúčastnění předlohu ctíme a milujeme. A ještě jsme jako bonus přidali humor a nadsázku, což divák oceňuje nejvíce,“ domnívá se režisér. Nepočítal přitom ani s velkým úspěchem Normálního debila. Právě kvůli nadšené reakci diváků a čtenářů se nakonec rozhodl, že napíše jeho pokračování.

Robert Bellan při křtu knihy Normální debil 2 v hradišťském Jiné Café.Zdroj: Bohun Pavel

Ze sportu má rád tenis a golf „Jak už podtitul knihy napovídá, další příběhy hlavního hrdiny se tentokrát odehrávají v osmdesátých letech. Na jaře bych chtěl tuto retro komedii zahrát ve svém divadle Pecka,“ plánuje autor. V současnosti Bellan připravuje uvedení své hry v Praze, což mu dává i možnost chodit na představení svých kolegů. Kromě divadla mu však zbývá čas i na mnoho dalších zálib.

Robert Bellan při křtu knihy Normální debil 2 v hradišťském Jiné Café.Zdroj: Bohun Pavel

„Ze sportů mám nejraději tenis a golf, rád se také potápím. Mezi mé další zájmy patří třeba čtení, houbaření a cestování. Mám ale i poněkud neobvyklé koníčky, jako třeba restaurování starožitného nábytku nebo koštování vína,“ prozrazuje Bellan. Kromě toho také rád odpočívá, ideálně spolu s rodinou při pití kávy a sledování seriálů.