Předchozí
5 z 5
Další

„Jako chlapec jsem často chodil s kamarádem do lesů. Postavili jsme si dřevěný srub na jednom z nejvyšších kopců Strážovské vrchoviny, odkud jsme vyráželi na průzkum okolních lesů. Někdy jsme byli v lesích i celé dny a rodiče se nebáli, že by se nám mohlo něco stát,“ vypráví.

Jan Prachař při křtu své knihy.Zdroj: archiv Jana Prachaře

Svou lásku k přírodě a myslivosti si uchoval i po studiích na Slovenské vysoké škole technické v Bratislavě. Několik let poté, co se oženil a začal bydlet v Kunovicích, se zapojil do myslivecké činnosti, a to nejdříve v Mysliveckém sdružení Kunovice, kde také vykonával práci finančního hospodáře. Nyní je kronikářem v Honebním společenstvu Kunovice. Před odchodem do důchodu přednášel také na vysokých školách problematiku udržitelné obchodní logistiky a obchodní etiky.

Jan Prachař při podzimním honu na drobnou zvěř.Zdroj: archiv Jana Prachaře

Mezi studenty, u kterých byla myslivost také zálibou, získal mnoho přátel a navštívil řadu loveckých honiteb v tuzemsku i v zahraničí. Ze zahraničních honiteb lze vzpomenout například Guinei, Bolívii, Írán, Indonesii, Rusko, Chorvatsko, Turecko. Mimo desítek odborných publikací a studijních skript, které využívají studenti ke svému studiu doposud, vydal v roce 2019 též beletristické dílo, a to knížku Lovecké příběhy nejen z kunovské honitby.

Jan Prachař s psíkem u Hluboké cesty.Zdroj: archiv Jana Prachaře

„Mnohokrát jsem se zamýšlel nad tím, kam by myslivost v Kunovicích měla směřovat. Co by se mělo prosadit, aby se stavy zvěře i v dalších letech udržely alespoň na stejně dobré úrovni jako nyní“, poznamenává. Hodně se mluví a píše o ochraně mláďat před senosečí a přemnožených hraboších. Ale zatím se v této oblasti nepřijímají téměř žádná opatření. „Pamatuji se, že v minulosti si zemědělci instalovali ke svým pozemkům posedy pro ptáky – dravce, kteří na nich seděli a hraboše likvidovali. A nemusely se používat žádné jedy, které dnes hubí vše živé včetně drobné zvěře. Byla to doba šetrnější k přírodě a myslím si, že z tohoto hlediska lepší,“ tvrdí Jan Prachař.

Jan Prachař u kazatelny pod Hlubočkem.Zdroj: archiv Jana Prachaře

V době studia na vysoké škole, ale také několik desítek let po jejím absolvování, se aktivně věnoval asijské sportovní disciplíně – karatedo. Zde si osvojil duševní koncentraci a zklidnění mysli. V jeho poslední knížce je, mimo jiné, formulována odpověď na to, kam současné chování lidí a zacházení s přírodou spěje. Odpověď zní: „Mnohdy až ze špatných činů vzniknou následně správné skutky.“ V současnosti, jako důchodce, pracuje v dřevařské dílně terapeutické dílny Klíček Charity Uherské Hradiště. V této dílně vede uživatele při práci se dřevem.

Autor článku: František Oškrkaný

Jan Prachař na brigádě v Hluckém žlebě.Zdroj: archiv Jana Prachaře