Předchozí
1 z 8
Další

Petr StuchlíkZdroj: archiv Petra Stuchlíka

Petr Stuchlík (1977). Obchodník a finančník ze Zlína, který dokázal najít cestu k peněžnímu bohatství ve společnosti Fincentrum, kterou budoval 18 let. 

Petr StuchlíkZdroj: archiv Petra Stuchlíka

NA STŘEDNÍ ŠKOLE. V raném mládí vystudoval Gymnázium na Lesní čtvrti ve Zlíně. Šlo mu to, a tak nebylo nutné hodiny denně trávit nad učebnicemi. Nemusel ani opisovat od spolužáků, ale taháky? Na zbytečnosti ano.

„Uměl jsem dobře anglicky a překládal pro zlínskou firmu Z Studio různé manuály. Takový švarcsystém to byl. Měl jsem tak díky tomu doma laserovou tiskárnu. Na tu dobu to bylo něco. A velikostí písma čtyři jsem si vytvářel taháky na věci, které jsem si nepotřeboval pamatovat. A když bych náhodou byl odhalen, stejně by učitelé tak malé písmo nesjpíše nepřečetli,“ vzpomíná.

Petr StuchlíkZdroj: archiv Petra Stuchlíka

CESTA KE STOVKÁM MILIONŮ. Po gymplu se dostal na Vysokou školu ekonomickou v Praze. To byl nový svět. Díky studijním úspěchům se dostal do Londýna u Toronta v Kanadě. „Byla tam i tehdejší přítelkyně Martina Nejedlého (nejedná se o poradce prezidenta Miloše Zemana – pozn. red.), s níž i dalšími jsme dali dohromady reklamní agenturu,“ vzpomíná. A tak šlo dál. Až ke vzniku a rozvoji společnosti Fincentrum, která byla největším distributorem hypoték v České republice a na Slovensku. Před dvěma lety se společnost podařilo prodat za stovky milionů korun.

Petr StuchlíkZdroj: archiv Petra Stuchlíka

O BOHATSTVÍ. Petr Stuchlík se vyjadřuje ve smyslu, že opravdové finanční bohatství je to, co vám změní kvalitu života. Když vydělal první milion, investoval jej dále. Milion dolarů už je něco jiného. Ale zase přibudou starosti, jak jej neztratit, neprodělat. A jistě, můžete si pořídit velký dům, ale zase nemáte moc času se mu věnovat a užívat si ho, obvykle zůstanete v pracovním zápřahu. Podobně to prý je i se stovkami milionů. „Musíte hodně přemýšlet o tom, jak si je udržet,“ míní.

Petr StuchlíkZdroj: archiv Petra Stuchlíka

O INVESTICÍCH. „Mám zásadu, že se peníze vydělávají prací a investování udržuje jejich hodnotu,“ říká. Reálná inflace se nyní pohybuje kolem 5 procent. Takže investiční nástroj s přiměřeným rizikem by měl vydělat právě tolik. „Investoři by neměli kupovat například na první pohled výhodné a garantované dluhopisy s fixním úrokem, které slibují nadstandardní výnos. To je očividné riziko. Také nevkládejte peníze do něčeho, čemu nerozumíte. A než už do něčeho své úspory, přebytky vložíte, několikrát si to v řádu týdnů promyslete,“ míní. A další velká rada: Nemít přehnaná očekávání.

Petr StuchlíkZdroj: archiv Petra Stuchlíka

JAK SI UŽÍT PENĚZ. Petr Stuchlík rád létá. Může pilotovat několikamístné letadlo. A prý by postupně zvládl i třeba Airbus. „Je to podobný rozdíl jako mezi osobním autem a autobusem,“ přiblížil. Má i dobrý vůz. Jeho cenu sice vnímá trochu jako přemrštěnou, ale zase jízda je to prý příjemná. Aneb sportovně laděný Mercedes za 4,5 milionu korun.

Petr StuchlíkZdroj: archiv Petra Stuchlíka

ŽIVOTNÍ MOTTA. Být méně emotivní a více racionální. „A ještě v kombinaci se štěstím, skromností, pílí a pracovitostí,“ nabízí radu. Do toho se ještě Petr Stuchlík snaží propojovat různé lidi mezi sebou. Zajímavost? „Nejlepší vztahy mám s těmi, se kterým jsem nejdříve byl v konfliktu, když jsme pořád tak trochu soupeři,“ přiblížil. Drží se i hesla světoznámého boháče Nathan Rothschilda: „Nakupuj, když v ulicích teče krev…“ Proto jeho investiční fond investuje půl miliardy korun kvalifikovaných investorů na amerických burzách, a to i v dnešních neklidných dobách. Vše na základě speciálního algoritmu, díky němuž počítač vyhledá na finančním trhu příležitosti, na kterých lze vydělat třeba i pořádný balík.

Petr StuchlíkZdroj: archiv Petra Stuchlíka

O STRACHU. K životu Petra Stuchlíka také patří. Třeba v letadle. Když mu vypadly navigační přístroje nebo ho letoví dispečeři nedopatřením poslali do bouřky. „Poznal jsem, že tu situaci člověk nějak vyřeší, ale pak už to na něj dolehne,“ míní. Nelehké okamžiky provází i podnikání. „Před lety jsme rok a půl chystali opravdu velký obchod spojený s Kyprem. Jenomže do toho přišla ekonomická krize, do které vstupovaly mezinárodní banky. To nevíte, co bude dál. Navíc když máte 1000 zaměstnanců a víte, že kvůli nečekaným událostem můžete zkrachovat,“ zavzpomínal.