Bohem políbený kytarista se narodil 8. srpna v Praze. Ve svých osmi letech začal hrát na housle u profesora a koncertního mistra České filharmonie Jana Kozy.

„S houslemi jsem se tak trochu trápil. Kytaru jsem objevil vlastně z nouze ve svých 18letech, a to při studiu na Střední odborné škole výtvarné, kde jsem založil s partou kamarádů band a v něm mě uchvátila hra na kytaru. Úplně u těch mých počátků hry na kytaru byli trampové, kteří mě na břehu řeky Berounky naučili hrát Dajánu a Pramínek vlasů. Od té doby jsem se začal věnovat kytaře naplno,“ zaloví v paměti Štěpán Rak.

Pak se dostal na Pražskou konzervatoř k tehdejšímu významnému pedagogovi Štěpánu Urbanovi. Jemu také mnohem později věnoval svou knihu Kytara, má láska. Kromě kytary studoval i skladbu.

Kytara proslavila Štěpána Raka po celém světě. Projel s ní čtyři kontinenty. Před dvanácti lety jej dal dohromady s Alfredem Strejčkem projekt Jan Amos Komenský, s nímž projel mnoho zemí.

„S Alfredem máme 23 celovečerních pořadů, mezi nimiž je na prvním místě pocta Janu Amosi Komenskému, neboli Vivat Comenius. S tímto pořadem ve čtyřech jazycích jsme projeli téměř čtyřicítku zemí na čtyřech kontinentech, což patří k nesilnějším zážitkům mého života, svěřuje se kytarový virtuos, který nebyl na Slovácku poprvé. Na Velehradě účinkoval při Dnech lidí dobré vůle, několikrát byl s Alfredem Strejčkem hostem Hradišťanu a Jiřího Pavlici.

Štěpána Raka těší, že měl v roce 1982 tu čest a možnost založit obor kytara na Akademii múzických umění v Praze, protože kytara se do té doby na vysoké škole neučila, ale učila se pouze na konzervatoři. To jsou všechno věci, na které kytarový virtuos rád vzpomíná a je za ně nesmírně rád.

„V roce 1975 jsem odjel na pět let do Finska. Nejenže jsem tam žil, působil, učil, koncertoval, ale na Konzervatoři středního Finska jsem pomáhal také založit kytarovou školu. Ve Finsku se mi narodili dva synové, Jan Matěj Rak a Štěpán Rak. Se starším synem Matějem máme společný pořad Rak a Rak a několik dalších společných pořadů, které jsou u posluchačů velmi úspěšné, za což jsem velice rád. Můj mladší syn je paleontolog, zabývající se vědou o životě v minulých geologických obdobích. V této oblasti si vede velice dobře a má dnes velký klub příznivců,“ spíše konstatuje, než se kytarový mág chlubí.

Po návratu z Finska učil na Pražské konzervatoři a od roku 1982 se stal prvním pedagogem kytarové hry na HAMU.

„S radostí mohu oznámit, že jsem byl historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary v České republice. V roce 2000 mě do tohoto stavu jmenoval prezident Václav Havel, což mně udělalo velkou radost,“ svěřuje se Štěpán Rak. Je hrdý na to, že má vynikající absolventy, mezi nimiž na tom nejčestnějším místě jmenuje Pavla Steidla, dnes nejlepšího kytaristu světa.

„Stále učím na Hudební akademii múzických umění Praha, kde se v současné době soustředím na výuku mladých talentovaných hudebních adeptů umění improvizace. Mám tu možnost podělit se s těmi mladými talentovanými lidmi v oblasti improvizace na kytaru,“ dodává Štěpán Rak.