Nabídku trhu s grily prostě Jakub Prášilík nehodlal akceptovat a pustil se do výroby grilu po svém. Zrak mu padnul na LPG nádrž. „Rozhodnuto bylo v mžiku. Měl jsem ji doma a původně z ní měl být vzdušník pro kompresor, ale z toho sešlo. Navíc měla rozměry, tvar i sílu materiálu vhodné pro gril z hlediska odolnosti vysokým teplotám, při nichž by se tenčí materiál deformoval,“ usmívá se při vyprávění Jakub Prášilík.

Český kutil si vždy nějak poradí. Vystudovaný počítačový expert a v současnosti student bakalářského studia oboru Veřejná správa a sociální politika na Slezské univerzitě se nezalekl a zkrátka se do toho opřel.

„Je pravdou, že žádný z těchto oborů mě nepředurčuje k zálibě v kovovýrobě, ale touhu něco vytvářet jsem měl vždy v sobě. A díky mému koníčku pracovat na čemkoliv, co má motor, jsem již před projektem grilu s kovy pracoval. Samozřejmě, že každý projekt je jiný a učíte se na každém z nich, a i při práci na grilu jsem se spoustu věcí naučil,“ říká dnes Prášilík, jehož vášní jsou automobiloví veteráni

Jakubovi rodiče, koneckonců jako rodiče většiny z nás, přece vyrůstali a žili za dob minulého režimu, který podobným projektům a vynálezům přál více než současnost, kdy je možné si téměř cokoli koupit.

„Ano, v tomto duchu se nesla i má výchova, kdy se mí rodiče sice do tak ‚velkých‘ projektů nepouštěli, ale k manuální zručnosti mě vedli odmalička,“ vzpomíná Prášilík. Jeho rodina zálibu v kutilství ráda sdílí, protože dnes Jakub funguje jako technická podpora všeho druhu.

Trubka na komín z kovošrotu

Další materiál jako trubku na komín, jekly na nohy a základnu i ostatní drobný kovový materiál odkoupil v kovošrotu.

„Panty mi zbyly po výměně původních dveří v bytě, výdřeva polic je z roštu z rozbité postele, kolečka poskytla vyřazená sekačka na trávu a použitou sklokeramickou varnou desku jsem použil místo roštu na maso. Tu jsem sehnal na internetu za cenu poštovného,“ pochvaluje si Prášilík. U desky ale bylo nutné upravit rozměry, s čímž mu pomohla místní firma, jež ji zmenšila pomocí vodního paprsku.

Gril z LPG láhve:

| Video: Youtube

„Největším oříškem, u kterého jsem se zapotil, byl výsuvný mechanismus pro desku na maso. Nikdy jsem podobný systém neviděl, takže vymyslet, sladit všechny funkční prvky a nakonec posvařovat a sestavit vše, aby gril sloužil svému účelu při maximální uživatelské přívětivosti, nějaký ten čas trvalo,“ říká ke svému nízkonákladovému grilu.

Jakub nakonec u prvků, které nepřijdou do styku s vysokými teplotami, provedl nástřik základní a vysokoteplotní barvou, již použil na části v přímém kontaktu s ohněm. „Na grilu jsem pracoval občas ve chvílích volna asi 3 nebo 4 měsíce. Vyšel zhruba na 1000 kroun. V marketech by podobné stály kolem 4 tisíc korun,“ kalkuluje čas a náklady.

„Když se člověku něco nepovede, nic se neděje, jen je důležité se z chyb poučit a zkusit to znovu a lépe. Kutilská práce nabízí absolutní tvůrčí svobodu, můžete vytvořit cokoliv si dokážete představit a zrealizovat,“ říká Prášilík. A každému, kdo se obává nejen práce na grilu, ale na jakémkoli projektu, ať už větším, nebo menším, vzkazuje, aby šli za svým snem po hlavě.