Milé povinnosti, požehnání šestatřiceti přinesených adventních věnečků, lidmi převážně vytvořených, ale také obřímu věnci na domě Strmenských, se ujal dvaačtyřicetiletý Pavel Černuška, rodák z Babic a jáhen tamní farnosti.

„Mám tu čest poprvé ve svém životě a premiérově v Kudlovicích požehnat věřícími přinesené adventní věnce. Letos v červnu jsem totiž přijal z rukou olomouckého světícího biskupa Josefa Hrdličky jáhenské svěcení," prozradil jáhen, bydlící ale v Olomouci.

Při bohoslužbě slova připomenul sto padesáti zúčastněným občanům, že první adventní nedělí, letos 27. listopadu, začíná nový církevní rok, který se ale neshoduje s rokem kalendářním. Jedná se o roční okruh církevních svátků, jehož části zpřítomňují liturgickým slavením jednotlivé etapy dějin spásy.

„Ať tento čas, který v předvečer adventu začínáme, je pro nás co největším povzbuzením a radostí budoucna, ale i radostí, které přinášejí vánoční svátky. Prosme při této bohoslužbě slova našeho Pána o očištění našich srdcí," řekl jáhen Pavel Černuška.

Starosta Kudlovic Josef Snopek připomenul účastníkům tradiční akce, že adventní věnce symbolizují život, společenství a jsou znamením naděje.

„Advent bychom si měli připomínat v čase přípravy na Vánoce, ale rozhodně ho nespojovat jen s horečným nakupováním dárků. Advent by měl být dobou klidu, v níž by se lidé měli ztišit," poodhalil starosta dobu čtyř neděl do Vánoc.

Začátek adventní doby dokreslilo požehnání přineseným adventních věnečků a velkého věnce na domě Strmenských jáhnem Pavlem Černuškou, ale také rozsvícení nazdobeného vánočního stromu.

„Ten je ze zahrady Romana a Ivany Barkovsi, kteří u nás koupili domek. Strom prý v jejich zahradě překážel. Vycházeje z jejich příjmení si myslím, že pan Roman, pocházející z Kyjovska, zatímco jeho žena je rodačka z naší obce, má hraběcí předky," řekl s šibalským úsměvem starosta Kudlovic.

Zamýšlel se ale nad tím, kde obec sežene vánoční strom v příštím roce. „Máme obecní les, snad tam nějaký vánoční strom najdeme," mnul si ruce první muž Kudlovic.

Atmosféru adventního večera dokreslily vánoční písně a koledy v podání ženského a mužského pěveckého z Kudlovic a malé sólistky jménem Agátka. Církevně-společenskou akci, při níž nechyběly zabijačkové dobroty, cukroví, koláče, svařené víno a horký čaj, uspořádalo občanské sdružení pro výstavbu kaple, dobrovolní hasiči a záštitu nad ní převzala obec.