VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zakladatel festivalu Popelka: Fašančárský dvojkrok má rytmus jako lidské srdce

/ROZHOVOR/ - Na počátku festivalu byli dva Popelkové. Ve Strání ani nemůže jít o žádné jiné příjmení, a dokonce oba muži se jménem Pavel. Ti se u slivovice dohodli, že by mohla vzniknout akce oživující tradici fašankových obchůzek a zvyků s tím spojených. Etnograf, bývalý ředitel brodského Muzea Jana Amose Komenského a jeden ze zakladatelů festivalu popsal jeho vznik.

22.2.2017
SDÍLEJ:

Festival založil Pavel Popelka se svým jmenovcemFoto: DENÍK/Malušová Blanka

Festival masopustních tradic má letos třicet let, jaké byly jeho začátky?
K tomu, aby vznikl ve Strání Festival masopustních tradic se muselo potkat několik věcí: hrdost, obětaví lidé, materiální a odborné zázemí. Hrdost na zdejší tanec Pod šable zdědili obyvatelé Strání po předcích.

Jistou dobu sice skomírala a vypadalo to, že se snad i vytratí a tanec zahyne, založení festivalu v roce 1987 ji však probudilo k dnešní košatosti. Až budete tanec vidět, zaposlouchejte se – fašančárský dvojkrok (doskok na nohu s následujícím pošoupnutím) má rytmus srdce.

A jako je stahování a rozpínání srdečního svalu proces vrozený a neovládaný myslí, vrozená je i touha Straňanů ztotožnit se s tancem svých předků.

Jak se festival během let změnil? Vypadal jinak před revolucí v roce 1989?

Jako každá věc, i festival ve Strání měl svůj vývoj. První ročníky se konaly střídavě na různých místech obce a přizvané soubory chodily po obchůzce i po vybraných domech.

Vím, že tehdy všechny přespolní účastníky ohromovala úžasná pohostinnost obyvatelů Strání. Vzhledem k tomu, že ve Strání se ještě vždy koná obchůzka po domech i v úterý, převládl zájem obyvatele Strání od tohoto sobotního aktu osvobodit, a to i proto, aby za soubory diváci nemuseli chodit a viděli vše na jednom místě.

A tak dnes se již předvádění masopustních obyčejů koná v amfiteátru před budovou Zámečku. Postupem doby se samozřejmě rozšiřovala i programová struktura slavnosti, kterou zdobí jak pátek s programem výlučně z domácích tradic tak sobota zaměřená na srovnávání masopustních tradic různých regionů.

V pondělí se ujala fašanková videotéka a korunou všeho jsou úterní obchůzky s tancem Pod šable, kterých se v poslední době účastní i více než deset skupin. Prostor se ale poskytuje i aktivitám dětí a různým doprovodným akcím jako je například koštování slivovice. Po všechny dny jde též o bohaté společenské kontakty utužující povědomí o společných kořenech. Vše samozřejmě posiluje všudepřítomná písnička.

První písemná zmínka o tanci pochází ze sedmdesátých let 18. století a dá se říci, že v každé době šlo vždy především o příběh tance, který se nemusel před nikým sklánět. Zdejší tanec byl vždy pro Straňany něco jako erb pro šlechtice, pojítkem světa předků s přítomností a zároveň i kulturním darem do budoucnosti. To platilo v každé době i politickém systému.

Chystáte pro letošní ročník nějaké novinky? Budete nějak slavit výročí?

Letošní třicáté výročí se slaví celkovou koncepcí festivalu. Vždy se snažíme na festival pozvat i soubory, které ve Strání doposud nebyly. K oslavě výročí je určeno i účinkování zahraničního souboru Lange Wapper z Antverp, s jehož někdejším vedoucím Renatem van Craenenbroeckem jsem popularizoval mečové tance moravskoslovenského pomezí i v zahraničí.

Lange Wapper stál též u první zahraniční cesty místního souboru Javorina a byl prvním zahraničním účastníkem festivalu ve Strání. Vzhledem k tomu, že ústředním tématem letošního festivalu jsou mečové tance, pondělní fašanková filmotéka bude laděna na příběh tance Pod šable.

ČTĚTE TAKÉ: FOŤTE masopustní průvod a svými fotografiemi se POCHLUBTE

Hlavním dnem fašanku je ve Strání úterý, tato tradice se trvale udržuje. Má to vliv na život ve Strání?

Že se zděděný obřad udržel v tradiční podobě, tedy v úterý, za to Strání miluju. Přináší mi radost, když se všední den promění ve sváteční, když poezie vítězí nad byznysem, člověčenství nad vykořeněností.

V době, kdy si bohatí kolem svých sídel staví vysoké zdi, aby na ně ostatní neviděli a pro případ různých katastrof staví podzemní bunkry, které v případě potřeby budou jenom pro ně, ve Strání ještě pořad lidé otevírají své domy a návštěvníky dovedou pohostit. Udržování tradic je potřebné. Co je víc než najití pospolitosti a kořenů v odosobněném světě?

Ve fašankových průvodech chodí různé masky, které jsou nejčastější a mají i své významy?

Téma o maskách je neobyčejně rozsáhlé. V krátkosti lze říci, že některé byly spojeny s plodnostní magii (masky ze slámy, medvěd), jiné vycházely ze smíchové kultury středověku a byly určeny k boření řádu − sem patří příklady převleků mužů ze ženy a žen za muže, parodování svatby, komické postavy politiků a apod. Od nástupu médií se pak do nich dostávaly i postavy z televizních seriálů, pohádek a podobně. Smíchová kultura a mnohdy až jedovatá satira na různé prohřešky ve společenském a morálním řádu se dodnes uplatňuje i v tzv. pochovávání basy. Pokud jde o Strání, v této obci maškary po fašankové obchůzce nechodí, uplatňují se až při pochovávání basy. Dominantním prvkem fašankové obchůzce je tanec Pod šable.

K fašanku také neodmyslitelně patří tanec podšable, co je pro ně typické?

Nejhodnotnější složkou masopustních obchůzek na moravskoslovenském pomezí jsou tzv. mečové tance, jimž se někdy pro jejich uzavřenou kruhovou formu říká i řetězové. Spatřit je na vlastní oči v jejich původním prostředí bývá neobyčejným zážitkem. Dodnes se na moravské straně uchovaly ve Strání, Bystřici pod Lopeníkem a v Komni, na slovenské straně v okolí Borského Mikuláše.

Mají mnoho společného ale v něčem se též liší. Nejzjevnějším spojovacím článkem je jejich základní rekvizita - dřevěná či ocelová šavle a taneční forma - uzavřený kruh, z něhož se odvíjejí jednotlivé taneční prvky: krok, rytmus a figury, ty ovšem již jsou v jednotlivých detailech různé.

V Komni tančí mečový tanec čtyři tanečníci zvaní skakúni a základním tanečním krokem je předkopávání na místě, ve Strání předvádí tanec pět fašančárů a základním krokem je podklesávaná chůze a podtrhávaný poskok. V Bystřici není počet tanečníků omezen (odvíjel se od počtu rekrutů v ročníku) a základním pohybem je běh, typickým tanečním pohybem pak vyskakování sounož všech tanečníků najednou. V povědomí romantických představ některých pamětníků je původ tance spojován s někdejším strážci zemských hranic (Komňa), vojenské družiny (Bystřice pod Lopeníkem) či zbojníky (Strání).

V souhrnu jsou zdejší mečové tance dokladem skutečnosti, jak původní rituály postupně ztrácely na významu a byly nahrazovány obsahy zdánlivě realistickými. Například ve Strání je dnes scéna, kdy je jeden z tanečníků obřadně trestán ostatními, zakomponována jako potrestání vzpurného zrekrutovaného vojáka a dílem jako loučení umírajícího zbojníka se svou družinou, přičemž jde o prastarý rituál oběti. Každý kdo tuto šifru rozluští, užasne s jakou silou a úporností je tento magický očistný rituál dodnes vykonáván.

Vyznění tance v Komni umocňuje jeho situování do karnevalové obchůzky masek, skakúni však chodí na čele průvodu hned za osobou nesoucí masopustní právo. V Bystřici pod Lopeníkem obchůzka zaujme pro její dynamický ráz, tanečníci jsou v neustálém pohybu.

Pro Strání je typická vznešená obřadnost, přičemž v poslední době chodí po obchůzce i více než deset skupin, každá s tzv. gazdou, zpravidla nejstarším z nich a odlišně oblečeným. Gazda třímá v ruce rožeň se slaninou, předzpěvuje písně a za předváděný tanec vybírá naturálie, nejčastěji slaninu a slivovici, dříve i zemědělské plodiny a peníze. Předvádění mečových tanců je pro každé společenství velkou událostí a sám tanec je považován za jeden z nejvýznamnějších kulturních odkazů minulosti.

Celý obsáhlý rozhovor si můžete přečíst v týdeníku Slovácké noviny ve středu 22. února

Autor: Blanka Malušová

22.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 13 500 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech šička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: šití speciálních rukavic pro hasiče, znalost šití na šicím stroji, zručnost, pečlivost, možnost zkráceného úvazku, úkolová m příspěvek na dopravu, kontakt pouze telefonicky (7.00 - 15.00 hod.).. Pracoviště: Holík international s.r.o. - prac., Vazová, č.p. 2497, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Zdařilová, +420 733 737 966.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 15 000 Kč

Účetní všeobecní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost základních účetních operací podvojného účetnictví, samostatné zaúčtování položek; znalost účetních a daňových předpisů; praxe v oboru; znalost ekonomického systému POHODA výhodou; znalost práce v programech Word, Excel. Prémiové ohodnocení v závislosti na pracovním výkonu, firemní benefity. Kontakt e-mailem.. Pracoviště: Toko agri a.s. - pracoviště, 687 32 Nezdenice. Informace: Jitka Kořínková, .

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 30 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu Markétingový manažer - senior. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zodpovědnost za tvorbu komunikační strategie společnosti B2B a B2C, zodpovědnost za obsahovou stránku fir. prezentace a infor. materiálů, příprava článků na web, příprava PR článků a tiskových zpráv, realizace a vyhodnocování market. plánů, tvorba reportů, práce s GA, Slack, Trello, Mailchimp, OneSignal, Firebase atd., účast na propag. akcích, komunikace s exter. copywritery a grafiky, orientace v online marketingu, kreativita, aktivní přístup, komun. a prezen. dovednosti, zkušenost na obdobné pozici min. 1 rok, povědomí o PPC kampaních a SEO, zkušenosti se soc. sítěmi, perfektní znalost práce na PC a MS Office - především Excel, velmi dobrý psaný projev. Stravenky (zdarma), flexibilní prac. doba, 23 dní dovolené, společné snídaně, kontakt pouze e-mailem. Více info na http://www.kupi.cz/kariera#marketing-manazer-senior. Pracoviště: Kupi.cz retail, s.r.o. - pracoviště, Stojanova, č.p. 508, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Lucie Petříková, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úklid administ. budovy a výr. prostor dvoukýblovým vozíkem + mop, ranní směna, jedna sobota v měsíci, kontakt telefon (7-15 h).. Pracoviště: Jaspa s.r.o. - pracoviště, Sokolovská, č.p. 573, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Eva Andrýsková, +420 720 937 151.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Uherského Brodu. Ilustrační foto

Uherský Brod srazila v Hodoníně gólová hlavička záložníka Mareše

Agentura JK vyhlásila osobnosti roku Zlínského kraje.
4

Mezi deseti osobnostmi kraje jsou čtyři ze Slovácka

Krajské finále McDonald's Cupu vyhráli žáci Základní školy Komenského

Pouze dvě vstřelené branky rozhodly krajské kolo McDonald's Cup ve Zlíně. Díky lepšímu skóre se z vítězství a postupu do celostátního finále radují žáci pořádající Základní školy Komenského II. Tým vedený učitelem a dlouholetým mládežnickým fotbalovým trenérem Jakubem Chvaštěm se na konci května společně s nejlepší družstvy celé republiky představí na stadionu druholigového Ústí nad Labem. Právě na severu Čech se totiž koná Svátek fotbalu. A mladí ševci budou u toho.

Škodu obci má bývalá ředitelka MŠ v Polešovicích splatit do koruny

Když na konci minulého roku rozhodl soud o udělení dvouletého podmínečného trestu Heleně Žádníkové, nebylo pro Polešovice ještě zdaleka vyhráno. Bývalá ředitelka mateřské školy v obci totiž v roce 2015 zpronevěřila z její pokladny stovky tisíc korun, aby pokryla dluhy, do nichž se dostala u dalších finančních institucí.

AKTUALIZOVÁNO

Tragédie u Starých Hutí: vážně zraněný motorkář zemřel

Tragické následky měla srážka motorky s osobním automobilem, ke které došlo v sobotu odpoledne v blízkosti Starých Hutí. Na místo letět i vrtulník. Nehoda se zraněním se stala na silnici I/50 v Chřibech.

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT