Na jeden takový košt, pořádaný v kulturním domě v Babicích tamními zahrádkáři, vinaři a obcí, mohli hodinu po sobotním poledni zamířit vyznavači ušlechtilého vína a zkapalněné pravdy. Ochutnávat mohli 158 vzorků bílých, 48 červených a devět rosé vín, na jejichž výrobě se v minulých letech podíleli a předložili je ke zdravé soutěživosti, jež mezi vinaři panuje od nepaměti, vystavovatelé ze sedmnácti vinorodých obcí východní a jižní Moravy.

„Za každou výstavou vína s šesti až osmi babickými vinaři je velký kus práce. Každá výstava přispívá ke kvalitativnímu posunu ve výrobě vín a osvětě pro širokou veřejnost. Je velice pěkné a  záslužné, že zahrádkáři a vinaři z naší obce v této činnosti úspěšně pokračují. Vždyť bez výstavy vín i ostatních vžitých vinařských akcí by to už ani nebylo v naší obci možné.“ svěřil svůj názor Petr Obdržálek z babického výstavního výboru.

Ilustrační foto.
Hasiči v sobotu likvidovali pět požárů. Hořelo na Slovácku i na Valašsku

Každý z vinařů-vystavovatelů chce mít víno co nejlepší a také rád slyší, když někdo jeho víno chválí, když je oceněno pamětní medailí, když jeho bílému nebo červenému vzorku přisoudí degustační jury titul šampiona. O kom se na mezi návštěvníky sobotní výstavě hovořilo, ale ještě se bude po ní hovořit mezi vinaři v obci i za jejími hranicemi?

Třeba o bílém víně Chardonnay z pozdního sběru z polešovického Vinařství Vaďura, kterému porotci přiřkli titul šampion, nebo o vzorku Zweigeltrebe mařatického vinaře Antonína Dostálka, jemuž degustátoři přisoudili vítězství mezi červenými víny. „Moc si vážíme ocenění našeho vzorku bílého vína titulem šampion. Naše vinařství neobesílá vzorky vín jen věhlasné výstavy, ale rádi svými víny podpoříme malé vesnické výstavy,“ řekl hrdě polešovický vinař Jaroslav Vaďura.

Z katalogu se návštěvníci dozvěděli, že Cenu starostky obce za nejlepší víno od babického vinaře přiznali degustátoři Evě Obdržálkové. Porotci tak sice rozhodli, ale ceny se vinařka na výstavě nedočkala.

„Ačkoliv v katalogu je uvedeno, že Cenu starostky za nejlepší víno od babického vinaře měla obdržet Eva Obdržálková, rozhodnutí vedení obce je takové, že zmíněná cena byla dnes udělena Antonínu Cablíkovi (89) staršímu, za celoživotní lásku k vinohradům, révě vinné a vínu, ale také za jeho dlouholetý přínos pro babické vinařství,“ řekla omluvně při předávání ceny první žena Babic Martina Horňáková.

Zážitky z koštování vín v příjemném prostředí babického kulturního domu umocňovala cimbálová muzika Radima Snopka ze Starého Města.

Človíčkova cesta ve Sportparku Rybníček Staré Město startuje na apríla.
Človíčkova cesta ve Sportparku Rybníček Staré Město startuje na apríla