Kdybych měl mluvit se všemi členy kapely, musel bych objet celou republiku. Ale i trio ve složení Vláďa Šafránek, Tleskač a Radek Sedláček mi stačilo k tomu, abych pochopil, že téhle kapele jde hlavně o jedno – bavit lidi a také bavit sebe. Docela fajn recept…

Popularita Walda Gangu stoupá strmě vzhůru. Odjeli jste turné s kapelou Kabát, nyní vás čeká turné s Danielem Landou. Jak vlastně vznikl Walda Gang?

Tleskač: Pomyslný základní kámen položil Slávek Janda, bratr Petra Jandy ze skupiny Olympic. Dnes s úsměvem říká, že našeho Waldu našel někde v příkopu a jak tak koukal na tu podobu s Waldemarem Matuškou, tak ho napadl tenhle nápad. Takže první byla podoba a pak nápad oživit písničky Matušky. Ne naopak, že by se až pak hledal dvojník.
Vláďa Šafránek: Walda už předtím zpíval v nějaké country kapele, objížděl republiku po různých akcích. Nápad Slávka Jandy se mu líbil, a tak to dali dohromady. Od začátku bylo cílem udělat prima sranda kapelu.

Navíc má váš Walda i podobný hlas…

Vláďa Šafránek (smích): Ty jo, to snad není pravda, ne? Určitě ho ani neimituje. Pravdou je, že Walda už dříve zpíval písničky od Matušky, ale bylo to v country duchu. Slávek se rozhodl, že to hodí do bigbítu a budou Walda Gang. Hráli ve čtyřech. Tak nějak fungovali do té doby, než přišel Pavel Pásek. Zhruba před třemi a půl rokem začal vznikat větší soubor. Od té doby to začalo jít dopředu a začalo se to brát vážně.
Tleskač: V podstatě náš Walda říká, že si na Matušku hraje od 16 let. Ví o něm prakticky vše. Bude mu šedesát, takže za ty dlouhé roky vlastně nic jiného než Walda být nemůže.“
Vláďa Šafránek: No jo, Walda půjde vlastně v létě do důchodu, tak bude mít aspoň co dělat. S Walda Gangem se nudit nebude. Ty vole, takovej důchod bych si taky představoval.

Jste vlastně docela velký soubor, jak jste se dali dohromady?

Vláďa Šafránek: Kruci, kolik nás je, dvanáct, nebo kolik? Jak jsem řekl, hýbat se to začalo příchodem Pavla Páska. Ten přivedl Tleskače, ten zase kamarády jako sboristy. Já odešel od Harleye a přišel jsem už jako další doplněk. Postupně se to nabalilo. Jsme každý z jiného kouta republiky, takže se scházíme na zkoušce tak jednou za rok.
Tleskač: Na pódiu je nás devět až deset, „zbytek“ se stará o kapelu jinak.

To myslíte vážně, že se na zkoušce sejdete jednou za rok?

Vláďa Šafránek: Vlastně jo, nějak moc nezkoušíme. Dostáváme domácí úkoly. Rozdáme si cédéčka, něco si pošleme mailem.
Tleskač: Říkáme tomu DODO. Doučit doma. Díky současné technice mezi sebou můžeme docela dobře komunikovat. Navíc říkáme, že zkoušejí kapely, které nevystupují. (Smích)

Máte vůbec jasno, kdo má jakou roli?

Vláďa Šafránek: Tady v té kapele je jen jedna hlavní role a to je kapelník. Pavel Pásek přezdívaný „Buřt“. A my kolem něj jsme banda vlčáků, šílenců.
Chápu, že když jste objevili vašeho Waldu, tak by bylo asi trochu na hlavu zpívat písničky od Gotta. Je to samozřejmě hodně postavené na podobě s Matuškou. Skutečně jste ale všichni tvorbu Matušky tak obdivovali? Když se podívám na sestavu téhle kapely, tak se mi nechce věřit, že byste poslouchali například Sedm dostavníků…
Vláďa Šafránek: Jasně, od té podoby se všechno odvíjelo. Za sebe můžu říct, že mě ani náhodou nenapadlo poslouchat Matušku. Ale jestli můžu mluvit za celou kapelu, tak asi já s Tleskačem jsme jediní, kteří ho vůbec neposlouchali. Ostatní opravdu jo.
Tleskač: Pokud jde o Matušku, v telecích letech jsem ho rozhodně neposlouchal, já ho vlastně neměl vůbec rád. Mě totiž celkově česká hudba vůbec nebrala. Českou muziku jsem začal vnímat až ve Walda Gangu. I když ty jeho největší hity jsem podvědomě z rádia znal. Prostě to bylo kolem nás slyšet, ať jsme chtěli nebo nechtěli.

Chcete mi říct, že jste přišli do Walda Gangu a začali se učit texty slůvko po slůvku?

Vláďa Šafránek: Přesně tak. Takové Slavíky z Madridu, Růži z Texasu či Jó třešně zrály jsem se musel fest naučit. Ve slovech jsem se naprosto nechytal.

To jsou zrovna právě ty písničky, které se zpívaly snad u každého táboráku…

Vláďa Šafránek: To je co. A já to fakt neznal. Ale řekl jsem si, proč vlastně ne. Proč ne Matušku, proč z toho neudělat pořádný bigbít. Proč ne?!
Tleskač: Já když tehdy slyšel to původní složení se Slávkem Jandou, tak se mi to v té rockové verzi začalo líbit. A dnes jsme z toho všichni nadšení.

Jak je to vlastně s autorskými právy?

Vláďa Šafránek: Když chceš nazpívat písničku od českého interpreta, tak se vlastně ani nemusíš ptát a nahrát ji můžeš. Ovšem největší peníze nejdou tobě, ale autorovi. Pozor, autorovi té písně, ne interpretovi. Takže když toho hodně prodáte, tak mu vyděláte slušné peníze. Jiné je to se zahraničnímu interprety, k nazpívání musíš mít souhlas.
Tleskač: Vezmi si, kolik Matuška nazpíval cizích písní, to je něco podobného.

Co na to vlastně Waldemar Matuška? Líbí se mu to, nebo z toho není zrovna nadšený?

Tleskač: To se zeptejte jeho ženy Oliny.

Máte s ní nějaký problém?

Vláďa Šafránek: Problém ne. Nelíbí se jí to, byla by raději, kdybychom vůbec nebyli. Bere to jako hanění tatíčka.

Třeba si myslí, že těžíte z popularity Matušky…

Leepa: A co takhle, že mu ji vracíme? Že učíme mladou generaci znát jeho písně? I když v našem pojetí…

Takže od něj žádná reakce nepřišla?

Vláďa Šafránek: Nic. Když má takovou manažerku, tak raději nemluví.
Tleskač: Samozřejmě jsme se s ním chtěli setkat, poslali jsme mu něco k poslechnutí. Ale jestli to slyšel nebo neslyšel, to nevíme. Bohužel. Musíš se fakt zeptat Oliny.

Ale prý jste měli Matuškovi točit k Vánocům videoklip Eldorádo?

Leepa: No jo, to napsal bulvár, není to pravda.
Vláďa Šafránek: Teď ho budeme točit k turné s Danielem Landou.

Myslel jsem, že jste s Matuškou v kontaktu. I když myslím, že vám to může být jedno. Vaše popularita stoupá. Kabáti si vás jako předkapelu moc chválili, na vašich koncertech je nabito a veselo. Dokázali jste dostat do varu dvacet tisíc lidí během pár minut. A to nelze hodnotit jinak, než kladně, ne?

Vláďa Šafránek: Jasně, s kapelou Kabát to byl velký bonbonek. Ale upřímně? Já čekal, že to ty lidi chytne. A není těžké říct proč. Drtivá většina starší generace Matušku a jeho písně zná. Ta mladší má zase ráda hudbu trochu od podlahy. A když se to dobře podá, tak proč by si to lidé nezazpívali na stadionech, když si to zpívají u táboráku. Neměli jsme z toho žádný strach. Říkal jsem, proboha, prostě to tam vypálíme a musí to fungovat. Lidé slyší to, co mají rádi. Jedni Matušku v nové tvrdší úpravě, jiní srozumitelný bigbít. Takže je to vlastně hudba pro širokou obec lidí a posluchačů.

Když jsem tu muziku poslouchal, tak mě tak napadlo, jak bych vás jako kapelu asi charakterizoval. Je to sranda, je to recese, je to show, je to revival, je to přesně co?

Vláďa Šafránek: Profesionální estráda.
Leepa: Tahle kapela není založena na nějaké instrumentální síle, je to „pover“ deseti lidí na pódiu. A hlavně světový šlágr střída druhý světový šlágr. Jsou to šlágry, protože to znáš od tří let.

Máte také sbor, na turné s Kabáty jste měli i speciální kostými. Připomínalo mi to trochu i divadlo…

Tleskač: Prostě se snažíme lidi bavit, jak řekl Láďa, je to profesionální estráda. Asi máš na mysli bavorácké oblečky. Jo, to jsme si vymysleli sami. O nápady není nouze, důležité je, aby to mělo šmrnc. Byli jsme čtyři sboristi, takže to chtělo něco, aby to sedělo všem. S choreografií nám pomáhal Václav Upír Krejčí. Doufám, že s ním zase něco vymyslíme.
Vláďa Šafránek: Teď si vem, že se ti jeden z cukne, že to na sebe nechce. To bys koukal, co kolem toho může být.

Vy jste také sháněli orchestrion, abyste obohatili scénu při známé písni ze seriálu Chalupáři. Jak to dopadlo?

Tleskač: Sháněli jsme, ale nikdo nám ho nenabídl. Bohužel, orchestrion asi není. Ale snažíme se to nahradit jinými proprietami. Například vystupujeme se záchodovými štětkami místo rumba koupí či s baterkami, se kterými děláme světelnou show. Prostě sranda.
Vaše vystoupení s Kabáty se opravdu líbila, během loňského roku vás shlédlo kolem 300 tisíc fanoušků. To určitě k vaší popularitě hodně pomohlo. Ovšem dovedu si představit kolik kapel by s Kabáty chtělo odjet turné. Padla volba na vás…
Vláďa Šafránek: Jasně, to se fakt povedlo. Jet s Kabátama, to je pecka, nevíš, zda se ti ještě někdy něco takového povede. Přišlo to z čista jasna. Dva měsíce před turné jsme věděli, že jedeme my.
Leepa: Tak já to upřesním. Kdo si neřekne, ten to nemá. Jasně že stovky kapel by s nimi chtělo hrát. U nás to bylo tak, že jsme měli hrát se skupinou Arakain jako předkapela na Slávii. Najednou nám přišla jen sms, že prostě promiň, musí s námi hrát Noid, víš Lucka Bílá a bla bla bla. Jako bychom o tom měsíc před tím nemluvili, jak se budou točit kličky. Tak jsem to volal Vláďovi a ten s humorem říkal, ty vole, když nechtějí Arakain, tak zavolejte Kabátům. Říkám, ty jsi vůl a chechtali jsme se. Pak Pavel Pásek chodil doma a řekl si, ty jo, proč ne. Tak zvedl telefon a ti v uvozovkách frajeři řekli přesně to samý - proč ne!“

A turné s Danielem Landou?

Leepa: Nabídl nám to a moc se na to těšíme.

Asi jste s Kabáty poprvé vystupovali před tak početným publikem. Jak to na vás působilo?

Vláďa Šafránek: Nebyli jsme nějak nervózní, prostě jsme odehráli nejlíp, jak umíme a bylo velice příjemné vidět, že se to líbilo.
Tleskač: My už jsme rok před tím hráli asi před dvanácti tisíci diváky ve Vizovicích. Přijeli jsme tam tehdy pozdě, ani jsme už neměli hrát. Nakonec jsme vypálili tři písničky a mělo to obrovský úspěch.

Kabáti jsou někdy označováni jako hospodský rock. Měli jste čas s nimi poměřit síly v pití zlatého moku?

Vláďa Šafránek: Potkali jsme se, pokecali, všechno v pohodě, ale na tohle čas nebyl.

Ptám se úmyslně, neboť jste prý příznivci červeného vína.

Leepa: Hele, na začátku loňské sezony jsme koupili dvě palety červeného, takové pěkné baňaté lahve. Vždycky jsme vzali dvě tři bedny s sebou a jeli jsme.

Takže nejste pivařská, nýbrž vinařská kapela?

Leepa: To taky ne, my máme různá období. Pije se fernet, pak se tři měsíce pije slivovice, pak třeba červené víno. Byly i koncerty, kdy jsme byli úplně na kufr. Že jsme sotva došli na pódium. Ale letos to bude trochu jinak.

Jak?

Leepa: To není zatím k napsání. (smích)

Loni v létě jste vydali desku, která se jmenuje stejně jako kapela - Walda Gang. Jak je to s texty, předěláváte je nějak?

Vláďa Šafránek: Ne, to ne. Texty zůstávají původní, nezaahujeme do nich. Jen si někdy přehodíme třeba slovíčko, že se nám to zpívá líp. Pak k tomu uděláme rockovou hudbu, jak už jsme říkali, stylem DODO. Pak se sejdeme a nazkoušíme to. Ale improvizovalo se třeba i ve studiu. Je nás hodně a to znamená hodně nápadů.

Když si vybavíte dosavadní působení kapely Walda Gang, co považujete za největší úspěch?

Vláďa Šafránek: Tady to, vidíš na co ukazuju? Určitě nové cédéčko.
Leepa: Já myslím, že celá loňská sezona. Byla skvělá.

Asi jste nečekali, že během roku budete brát útokem špici české hudební scény?

Leepa: „Já tedy za sebe skromně řeknu, že jsem to čekal. Řečeno marketingově, je to prostě skvělej produkt. Se kterým se dá pracovat. Pořád to můžeš někam posouvat. Má to prostor. Zkus v tomhle stylu třeba Deep Purple nebo Led Zeppelin. Nemůžeš tam ani tam. Nehneš z místa. Walda Gangu můžeš říkat estrádní kapela, ale klidně taky hard rocková kapela.“

Co Walda Gang a ankety. Loňský slavík měl pro vás hořkou dohru, když vás vyloučili z hlasování.

Leepa: „Také jsme proti pořádající agentuře podali žalobu. Oháněli se, že jsme na našich stránkách vyzývali naše příznivce, aby pro nás hlasovali, což je prý v rozporu s pravidly Českého slavíka. Ale ono v nich nic takového není. Tady spíš šlo o to, že jsme se nehodili do scénáře pořadatelů, naprosto jsme narušovali jejich ideu. Protože pokud bychom se stali objevem roku, tak by to pořadatelé a jejich sponzoři asi nerozdýchali. Museli by o takovéhle kapele veselých šílenců říct, že v této kategorii to bylo to nejlepší, co tady za minulý rok bylo.“

Už nechcete vyhrát?

Vláďa Šafránek: „Chtěli jsme…“
Leepa: „Už je to za námi.“
Tleskač: „Ne.“

A co třeba Eurosong?

Leepa: „Je to možnost, jak se zviditelnit, ale co jsme viděli letos, tak z toho musí být každému soudnému člověku na zvracení. Loni to v Česku zaslouženě vyhrála kapela Kabát. Ovšem dál už jsou to evropské podmínky, je to všehochuť. Kdo zaujme, ten jede. Takže můžeš přijít s jednou kytarou a můžeš lidi nadchnout.“

Já si myslím, že vy si své místo na slunci najdete i bez anket.

Leepa: „Jasně, před dvěma roky o nás skoro nokdo nevěděl. Říkali jsme, počkejte za dva roky. Pamatuji si, jak jsme měli jednání s programovým ředitelem rádia Impuls. Měli jsme tam vyšlapanou cestičku, doporučení. A on nám říká, tak tohle cédéčko nikdy hrát nebudeme. Říkáme, vždyť hrajete Kabáty. No jo, ale Kabát si to dvacet let vybouchal po sokolovnách. Říkáme, to máme kvůli tomu dvacet let objíždět republiku? To je politika, to je strašný.“

Už jste k tomu přičuchli. Co říkáte českému showbyznysu?

Leepa: „Jsou v něm takové zákonitosti nebo pravidla, do kterých mi vůbec nevidíme. Snaží se to koučovat velká vydavatelství, která ale také nemohou říct, že toho svého koně prosadí do rádia a televize. Co se týče rádií, tak jsou to tři party, které jsou z větší části vlastněné zahraničím. Takže programová skladba těchto rádií už je posílaná z Německa nebo z Anglie. Zhruba 80 procent playlistu. 20 procent si tam mohou dosekat samy. Ale těch 20 procent je zase cizí a česká produkce dohromady. Takže se tam z těch českých kapel vejde skoro prd. A televizní estrády? Ty se zúžily na minimum a musí se do nich vejít všichni Gottové a Vondráčkový. Takže je to nesmírně těžký. Nám ale teď svítá zase na lepší časy, protože mediálním partnerem našeho společného turné s Landou je rádio Hey, a to nám slíbilo dvouměsíční kampaň. A znáš to, když hraje něco jedno rádio, chytají se další. Takže uvidíme.“

Vím, že máte hodně nabitý program, co vás teď přesně čeká?

Leepa: „A točíme již zmíněný videoklip k Eldorádu. 12.dubna s ním jdeme do Esa na Novu. Takže pokecáme před kamerou.“
Vláďa Šafránek: „Ještě uděláme před turné maxisingl, kde bude asi pět písniček.“

A nějaké přání na závěr?

Leepa: „Ať nám to jde a vašemu časopisu taky. Dík.“

Taky děkujeme, ať se daří!