„S výstavami Návraty jsme začali někdy před 22 lety a vlastně jsme tím poukázali na vznik výtvarné pedagogiky v našem regionu. Dnešní expozice je jedinečná nejen počtem autorů, ale i proto, že vlastně poprvé tady vystavujeme všechny obory, kvůli čemuž jsme zrušili i stálou expozici,“ uvedla kurátorka výstavy Milada Frolcová.

Druhý ze spoluautorů prezentace, Martin Dvořák, považuje tuto expozici za Salon, protože jak z pohledu koncepčního řešení, tak z pohledu názorového vyhranění nemá stanovené žádné limity.

„Z tohoto důvodu se ve vystavované kolekci návštěvníci setkají jak s díly figurálního malířství, figurálního obecně zobrazujícího umění, tak také s díly geometrické abstrakce, či jiných pojetí nefigurativní tvorby,“ poznamenal Martin Dvořák.

Naprostou novinkou celé této expozice je podle něj zařazení problematiky užitného umění, které je součástí SUPŠ od jejích počátků v roce 1939, kdy byla škola založena firmou Baťa v rámci potřeby vytvářet propagační materiály pro vlastní tvorbu.

„Jsem rád, že se podařilo tuto kolekci nashromáždit a věřím, že představujeme všechny názorové polohy a také výtvarná média, která do světa současného vizuálního umění patří,“ upřesnil Martin Dvořák. Výstava Návraty V potrvá v Galerii Slováckého muzea do 5. ledna roku 2020.