Prvotním impulzem k pořádání fotovýstav byl koncert Hradišťanu, který se do Hvězdy s pravidelným programem vrátil už počtvrté za šest let. „Na začátku byl Jura Pavlica a koncert Tříkrálové ohlédnutí. Od toho už byl jen krok k myšlence neohlížet se za rokem jen hudebně, ale podívat se na život na Slovácku také prostřednictvím fotografií,“ vysvětlil původ tradice, která na páteční vernisáž přivedla několik desítek lidí, ředitel Městských kin Josf Korvas.

Člen odborné komise Marek Malůšek byl příjemně potěšen úrovní kvality letošních fotografií.

„Nerad bych to srovnával s minulými ročníky, protože ta výstava je živá a neustále se proměňuje. Když jsem si ji ale před začátkem procházel, připadalo mi to úplně skvělé. Pořád se objevuje tradiční folklor, ale je tady zastoupena prakticky každá žánrová oblast. Stále více autorů se soustřeďuje například na krajinu nebo zátiší a mnoho snímků je možno považovat za umělecké fotografie. Mám z toho dobrý pocit, jsou to velmi silné fotky,“ uvedl Marek Malůšek.

Vloni se do soutěže zapojilo třidvacet fotografů, letos je to už třicet šest. Cenu poroty tentokrát získal Jiří Rohel a laureátkou Ceny Ohlédnutí 2011 se nakonec stala Eva Malůšová, která tak získala možnost uspořádat ve Hvězdě samostatnou výstavu. „Nerada bych říkala nějaká klišé, ale všechny jsou pravda. Takže jsem moc překvapená, šťastná a děkuji,“ netajila se překvapením vítězka soutěže.

Představena byla v pátek i kolekce fotografií laureáta předcházejícího ročníku Jana Skráška, o hudební doprovod se postaral akoredonista Vojtěch Szabó. Fotografie z výstavy Ohlédnutí 2011 bude možno ve foyer kina Hvězda shlédnout až do konce ledna.

PETRA KUČEROVÁ