Na stole uprostřed sálu stály desítky lahví červených, bílých i růžových vín.

„Jedná se už o devátý ročník akce, víno si může přinést kdokoli, většinou se ale jedná o malovinaře, vzorky tu má například Petr Soják, Nikodém Míša nebo Jaroslav Vaďura," prozradil jeden z pořadatelů, předseda pořádajících zahrádkářů, Petr Indruch.

Dodal, že kněz žehná přibližně šedesáti vzorkům, ale přesně to pořadatelé nikdy nepočítají. Samotného aktu se pak ujal místní farář Petr Souček.

„Římská kongregace letos vydala pro svátosti novou knihu, bude tedy malá změna oproti minulým ročníkům. Dnes můžeme pokrmy a nápoje pokropit svěcenou vodou," pousmál se polešovický farář. Po žehnání přišlo na řadu ochutnávání vzorků. Některé dali vinaři k dispozici návštěvníkům, jiné si odnesli domů.

„Někteří je rozlévají do ostatního vína, tím pádem si ho ochraňují, aby bylo dobré po celý rok," vysvětlil Petr Indruch. Ke koštování přítomným hrála cimbálová muzika Dolňáci a zpívali chlapi z Vážan a Polešovické Drmolice.

Vínu žehnali v pátek také v nedalekých Boršicích nebo Dolním Němčí.

Podle křesťanské tradice apoštol Jan kdysi požehnal nádobu s otráveným vínem a zbavil tím jed jeho účinku. Proto se tento den začalo žehnat víno a podávalo se se slovy: „Pij lásku sv. Jana". Zprávy o tomto zvyku pocházejí již z 12. století.