VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedoucí Oldšavy Ivana Sušilová: Na nové členy čekáme s otevřenou náručí

ROZHOVOR / Z olšavských důchodců vznikl v Uherském Brodě soubor, který letos slaví už 15 let. Oldšava za dobu svého působení procestovala půlku světa. Jeho vedoucí Ivana Sušilová (na snímku) Slováckému deníku prozradila, co všechno se svými kolegy zažili na cestách I jak vidí budoucnost mladých folkloristů. 

8.11.2017
SDÍLEJ:

Ivana Sušilová vede soubor od jeho vzniku, tedy 15 let.Foto: Markéta Švehlíková, archiv Ivany Sušilové

Soubor Oldšava vznikl z „vysloužilých“ tanečníků Olšavy. Teď slaví už patnáct let. V čem se podle vás oba soubory liší?
Ano, Oldšava 11. listopadu slaví 15 let pořadem Oldšava čaruje a je souborem bývalých tanečníků Olšavy. Jsme generace, která v Olšavě působila přibližně od roku 1970 do roku 1995. V tu dobu jsme folklorem velmi intenzivně žili, jezdili na festivaly, natáčeli do rozhlasu i televize, účastnili se celostátních soutěží i zahraničních akcí. Tyto intenzivní prožitky se musí každému vepsat do srdce a do duše na celý život. No a v určitém věku se tenkrát ze souboru odcházelo do folklorního důchodu. V současné době se oba soubory od sebe liší zejména věkovým průměrem, ale i celkovým zaměřením. V žádném případě se neporovnáme, ani nechceme vytvářet žádná srovnávání. Nejsme si konkurencí, ba naopak v mnoha případech velmi úzce spolupracujeme na společných pořadech, oslavách výročí a jiných volnočasových aktivitách.

Proč vlastně soubor vznikl? Šlo o to, že se tanečníkům nechtělo jít takzvaně do důchodu?
Soubor Oldšava vznikl z již olšavských důchodců. Olšava pozvala na své premiérové pořady při oslavách založení účinkovat i bývalé členy souboru v roce 1996 a 2001 a při těchto přípravách vznikla pěkná myšlenka scházet se znovu. Zprvu jen tak zazpívat si, zatančit a pobavit se, později jsme pak přijali od Břeclavanu první pozvání na společné vystoupení, a tak byl dán impulz k založení souboru. Neměli jsme kroje, v tu dobu jsme si je půjčovali od gymnaziálního souboru Jakub, a tak jsme museli založit oficiální skupinu, abychom mohli žádat o dotace.

Ivana Sušilová vede soubor od jeho vzniku, tedy 15 let.Tanečníci Oldšavy jsou v produktivním věku čili všichni chodí do práce. Jak těžké je sladit harmonogram zkoušek a vystoupení právě s prací?
Někdy to bývá dosti těžké, ale když nám o něco jde a máme před sebou zase nějakou pěknou výzvu, tak se nám daří scházet se v plném počtu. Jedna tanečnice dojíždí na zkoušky a vystoupení až z Ostravy, někteří z Hradiště, Podolí, Slopného a stojí jim to za to. Jinak by to nedělali.

Jak často se mění sestava Oldšavy? Jak často k vám přechází lidi z Oldšavy a berete i tanečníky vyšlé z jiných souborů? Jaký je věk vašich členů?
Naše sestava se moc nemění, jsme téměř stále ve stejném počtu. Z Olšavy k nám v poslední době přišel jen jeden pár. Situace je tam nyní jiná, než před lety, z Olšavy tanečníci ve 30 letech již neodchází, a když přestanete aktivně tančit až ve 40, pak potřebujete nějaký čas na folklorní odpočinek a teprve později vám to začne chybět. Věříme, že se již blíží doba, kdy se ti dnešní čtyřicátníci začnou poohlížet po přihlášce k nám. A věřte, že je čekáme s otevřenou náručí. Předpokladem pro vstup do našeho souboru je bývalé členství v souboru Olšava. Náš nejmladší tanečník má 42 let a nejstarší 66. To neuvádím naše čestné členy, jejichž věk je jinde.


Se souborem jste procestovali půlku světa. Navštívili jste například i Blízký východ. Cítili jste na některém z míst, že vám tam hrozí nějaké nebezpečí? Jak se pořadatelé starali o vaši bezpečnost?
Ano, za posledních 10 let jsme navštívili mnoho zahraničních festivalů. Nejdále jsme byli v Indonésii, nejvíce leteckých mil jsme absolvovali do Brazílie, vlakem jsme nejvíce kilometrů najezdili po Švýcarsku a nejdelší autobusový zájezd jsme měli letos do Rumunska. Na většině zájezdů se vyskytne situace, kdy máte obavu o zdraví či bezpečí. Dost složitá byla situace při přecházení hranic mezi Jordánskem a Izraelem a také při každodenním přejíždění hranice (separační zdi) z Jeruzaléma do Betléma. Ale v tu dobu se nikde neválčilo, tak ta situace nebyla vyhrocená. A vše jsme zvládli. Také možná proto, že se snažíme chovat zodpovědně a vždy hledáme v příslušné zemi českého průvodce, aby nám pomohl.

S jakými čísly vyjíždíte do zahraničí a jak velkým problémem je u diváků jazyková bariéra?
Náš taneční repertoár jak na festivalech v ČR, tak v zahraničí je převážně složený z tanečních a pěveckých čísel Uherskobrodska, Kopanic a Zálesí. Problém s jazykovou bariérou u diváků nevidím, oni vnímají sluchem a zrakem a někdy i hmatem. To když působíme exoticky a chtějí si sáhnou na kroje. Jen některé národy nejsou zvyklé během vystoupení tleskat a projevují své nadšení či spokojenost pořizováním záznamů videí a fotek ze všech stran. Na to jsme si chvilku zvykali.

Nacvičili jste někdy nějaké číslo i v cizím jazyce nebo chtěli něco takového po vás pořadatelé?
Ne, tento požadavek od pořadatelů nikdy nebyl, oni chtějí poznat naše zvyky, naše tance a písně. Ale při zájezdu na portugalský festival jsme si nacvičili jejich píseň, na kterou nás následně naučili tanec v kruhu, který jsme si tak oblíbili, že jsme ho tančili stále i jako překvapení pro diváky na závěr našeho vystoupení při děkovačce.

Která z cest vám utkvěla nejvíce v paměti?
Každou naši cestu mám v paměti. Jednak proto, že se hodně podílím na její přípravě, ale také proto, že na každé cestě poznáváme jiné krajiny a města, ale hlavně vždy jsou tam lidé. Lidé, kteří se nějakým způsobem zapíší do našich srdcí. Lidé, na které myslíme, když se v jejich zemi něco těžkého děje (války, požáry, sucha, neštěstí), ale kteří myslí i na nás, když se něco přihodí nám. Také díky sociálním sítím jsme s nimi stále v kontaktu, což je úžasné. Někteří z nás nejvíce vzpomínají na náš první oldšavský velký zájezd do Číny, někteří na Brazílii, kde jsme prožili úžasné chvíle v Riu, v Bataypoře s potomky rodiny Baťů a Trachtů a souborem Klenot, někteří zase na Indonésii, kde jsme poznali pana Tito Mersito, který studoval a žil v ČR, jiné zase okouzlila portugalská Fátima či švýcarské putování ledovcovým expresem. Hodně dojemné jsou chvíle, když například při vystoupení v americkém Murfreesboro za námi přijdou lidé, kteří měli předky od nás a jsou šťastni, že nás slyší mluvit česky a snaží se o českou větu.

Brodské soubory se už dva roky neúčastní Slováckých slavností vína. Kde vidíte hlavní důvod a nemrzí vás to, že chybíte na největší folklorní akci v regionu?
Ano, mrzí nás to, ale tuto akci je nutné ve spolupráci s uherskohradišťskými pořadateli připravit a zorganizovat. My se každoročně začátkem roku ptáme představitelů kultury, na jaké akce náš soubor budou potřebovat. Naše aktivity jsou plánované hodně dopředu, a pokud nás nikdo nevyzve včas, abychom se za Uherský Brod slavností vína zúčastnili, tak se tedy neúčastníme. V letošním roce požadavek na naši účast na slavnostech nebyl vznesen a vloni to bylo až na poslední chvíli v létě, kdy už jsme nedokázali zajistit účast muziky. Takže na hlavní důvod se musíte ptát jinde, já ho neznám. My jsme vždy připraveni město, které máme moc rádi, reprezentovat, jen to musí někdo chtít a vyzvat nás včas. Každoročně se podílíme na pořadech jarmarků, dnů památek, benefičních koncertů, oslav výročí Domu kultury a dalších různých koncertů a slavností, dožínkách a dříve i na slavnostech vína.

V minulosti Olšava pořádala nábory do soubotu, dnes už o tom není tolik slyšet. Jaký je podle vás zájem o folklor mezi mladými?
Já si myslím, že Olšava stále dělá nábory do souboru a že i zájem je dostatečný. Jen je nutné ty mladé lidi podchytit a stále motivovat, to ostatně platí pro všechny generace, nejen pro mladé.

Folklorní soubor Oldšava vznikl před 15 lety v Uherském Brodě. Po celou dobu je jeho uměleckou vedoucí Ivana Sušilová. „Vysloužilí“ folkloristé z Olšavy se pravidelně schází a vystupují s čísly z Uherskobrodska, Kopanic a Zálesí. Navštívili už například Čínu, Brazílii, Švýcarsko, Rumunsko nebo Indonésii. Jejich nejmladší tanečník má 42 let a nejstarší 66.

Autor: Blanka Malušová

8.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 118 Kč Obsluha kotlů na vytápění, ohřívačů a výměníků (kromě obsluhy kotlů lodí a lokomotiv) Obsluha plynové kotelny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 118 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řízení a obsluha plynové kotelny, topičské zkoušky IV. třídy výhodou, platné topičské zkoušky na středotlaké kotle - kapalná a plynná paliva (lze zajistit u naší společnosti), příspěvek na stravování, flexibilní systém benefitů, naturální mzda, 5 dní volna nad rámec zákona, kontakt pouze e-mailem.. Pracoviště: Slovácká fruta, a.s., Na Drahách, č.p. 814, 686 04 Kunovice. Informace: Jana Strnadová, +420 572 534 854. Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZK, obsluha CNC strojů, VL nebo střední vzdělání ve strojírenství s praxí ve strojírenství. Pracoviště: Kovokon popovice s. r. o., pracoviště, Na Záhonech, č.p. 1072, 686 04 Kunovice. Informace: Kamil Bachánek, +420 725 247 005. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 14 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru OPERÁTOR/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 70. Poznámka: Krátkodobé zaměstnání. Obsluha vstřikolisu, kontrola, balení výlisků. Jednoduchá montáž výrobků. Ubytování, doprava do zaměstnání, zálohy na mzdu, stravování.. Pracoviště: Manuvia working leaders, s.r.o. - skd bojkovice, Štefánikova, č.p. 448, 687 71 Bojkovice. Informace: Tomáš Krupka, +420 739 368 391. Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 38 000 Kč Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník/montážník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou, příprava a lakování kovových konstrukcí, pozitivní přístup k práci, odpovědnost, samostatnost, spolehlivost, časová flexibilita, výborný fyz. stav, 5 týdnů dovolené, roční valorizace mzdy, fin. příspěvky za odpracované roky, příspěvek na stravování, roční fin. bonus dle dosažených výsledků, příspěvky na PP/ŽP. Pouze životopis na e-mail. Kontaktováni budou uchazeči vybraní k osob. pohovoru, nástup dle dohody.. Pracoviště: Algeco s.r.o.- provozovna, Brněnská, č.p. 703, 686 03 Staré Město u Uher.Hrad.. Informace: Petra Kodrlová, +420 739 324 263.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zlínský kraj bude zasažen vichřicí kolem osmé hodiny večerní

Zkušený dvaatřicetiletý stoper a vystudovaný inženýr Jiří Krejčí momentálně působí ve Slovácku.

Stoper Slovácka Krejčí: Zápas v Boleslavi pro nás skončil ostudou

Kordula se zlobil na Daníčka: Hrubá nedisciplinovanost!

FOTOGALERIE / Fotbalisté Slovácka dál padají ke dnu. Celek z Uherského Hradiště v posledních kolech sráží rozrůstající se marodka, hrubé chyby i nedisciplinovanost opor.

U rodinného domu vzplály přístřešky

FOTOGALERIE / Dva přístřešky se dřevem u rodinného domu v Hluku vzplanuly v sobotu 22. září v poledním čase.

Brodexpo: pavilon krásy, nejlepší bělokarpatský čaj i cvičení

FOTOGALERIE / Úspěšný veletrh Brodexpo se vyvíjel napříč tématy strojírenství, stavebnictví, dům a zahrada až k tomu letošnímu o zdravém životním stylu.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT