Ten se letos věnuje zejména šedesátileté historii festivalu. Až do 10. září tak zaplní Zlín Film Festival krajské město, které v jeho průběhu navštíví tisíce lidí.

„Letošní festival jsme připravili s obezřetností a velkou pokorou. Přejeme si, aby si lidé ve zdraví užili letošní filmy, které jsou opravdu krásné. Také si myslím, že se nám přes všechna mimořádná opatření, která jsme museli dodržet, podařilo připravit pro naše návštěvníky zajímavý, inspirativní a bohatý doprovodný program,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová na páteční zahajovací tiskové konferenci.

FOTOGALERIE: 60. Zlín Film Festival, páteční zahájení

2020 Návrat do budoucnosti

Letošní téma festivalu zní „2020 Návrat do budoucnosti“ a i když hrozilo, že se kvůli pandemickým opatřením festival neuskuteční, jeho organizátoři se přesto rozhodli, že se konat bude a to na začátku školního roku v září.

Vždyť nejslavnějšímu dětskému festivalu je právě letos úžasných 60 let.

Zdroj: Youtube
 

Proto v rámci doprovodného programu zařadili kromě tradičních projektů a akcí i řadu novinek spojených s hlavním tématem a 60. ročníkem festivalu. Jednou z nich je nová mobilní aplikace AR ZFF, která umožňuje návštěvníkům vstoupit do rozšířené reality festivalového světa.

Atraktivní obsah

„Na různých místech festivalu jsme rozmístili atraktivní obsah mapující nejen šedesátiletou historii festivalu, ale také aktuální informace ze současnosti,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu.

Podle ní kdekoli návštěvníci potkají ikonu AR a namíří na ni mobilní telefon, objeví prostřednictvím aplikace něco zajímavého (například na velkoformátových fotografiích detailnější popisy či video materiály k příslušným ročníkům festivalu). Virtuální galerie zase zavede návštěvníky každý den do jiného desetiletí bohaté festivalové historie.

„Aktuální informace, filmové trailery nebo třeba denní videa ponesou různé festivalové tiskoviny - od katalogu, přes Festivalovou revue nebo třeba programové přehledy,“ doplnila Jarmila Záhorová.

Další důležitou novinkou je registrace návštěvníků.

„Registrace je zdarma. Platí se vstupenky do kina a vybrané workshopy, ostatní veřejný program je zdarma,“ zdůraznila výkonná ředitelka festivalu.

 

Co o letošním festivalu uvedly osobnosti z řad realizačního týmu, města i kraje?

Čestmír Vančura, prezident Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Zlín:
„Hodně z toho, co jsme plánovali, jsme museli změnit. Ale našemu publiku, dětem a jejich rodinám i mému festivalovému týmu se nakonec největší narozeninové přání pro Zlín Film Festival splnilo. Vy jste zase našimi milými hosty a největší kulturní akce ve Zlínském kraji se přece jen koná. A snad i podmínky vám i nám dovolí to společně oslavit.“

Jarmila Záhorová, výkonná ředitelka festivalu:

„Lidé by si neměli nechat letošní festival ujít. Jeho největším tahákem je to, že se festival vůbec koná.“

Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje:

„Jsem rád, že jsme se rozhodli festival letos uspořádat, určitě bude zajímavý.“

Jiří Korec, primátor města Zlín:

„Organizátorům festivalu patří obrovský dík, že měli odvahu tento ročník zorganizovat. Věřím, že štěstí přeje odvážným. Velkou motivací pro rekonstrukci Velkého kina je právě zlínský filmový festival.“