O letošní stříbrné neděli si jej nenechali ujít třeba ti, kterým se zdá, že předvánoční dny běží o něco rychleji, než by si přáli, anebo ti, kteří si přišli na vánočně laděnou akci jen vydechnout a poslechnout si zpěv v podání dětí i dospělých.

„Protože advent je cesta k cíli naplněná očekáváním, na této cestě nás dnes doprovázejí zpěvem Kuřátka a Koťátka z mateřinky, dětský folklorní soubor Čutora, pěvecký kroužek Škopek ze základní školy, Parádnice, Tupešané a muzikou cimbálovka Džbánek,“ uvedl starosta obce Oldřich Vávra.

Loď Noe na cestě mezi Uherským Hradištěm, Jarošovem a Kunovicemi
Adventní plavba na lodi Noe: trenýrková teplota a čert s Mikulášem na laně

Poznamenal, že Tupesy byly letos šťastnou a obdarovávanou obcí. V květnu dostaly dar v podobě nové knihy od tamního rodáka Josefa Lapčíka, která nese název Vzpomínání, o stříbrné neděli nový keramický betlém, vytvořený dětmi za pomoci ženského sboru Tupeské parádnice. „Tím třetím dárkem je kalendář na rok 2018, který tvoří barevné fotografie Mariana Hrozy,“ radoval se starosta obce.

V průběhu Vánočního zpívání představil Josef Družbík, hospodář Mysliveckého sdružení Tupesy–Břestek, sedm sokolníků z Česka a Slovenska, kteří měli na svém zápěstí dravé „vládce nebe“, a to orly skalní.

Benefičním koncertem v kostele sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti provázel herec Jan Přeučil.
Benefiční koncert s Janem Přeučilem zaplnil kostel sv. Františka Xaverského

„V průběhu dvou dnů s nimi sokolníci pomáhali v naší honitbě plnit plán odlovu srnčí zvěře. S pomocí orlů byly uloveny dvě srny a dvě srnčata,“ informoval myslivecký hospodář. Netajil se tím, že příslušníci Hubertova cechu připravili v rámci nedělního festivalu chutí a dobrot, který k Vánočnímu zpívání neodmyslitelně patří, bohatou tombolu. V ní bylo kupříkladu prase divoké, několik kusů bažantích kohoutů a řada dalších věcných cen. Výtěžek z tomboly věnují myslivci dětem z tupeské mateřinky.

Zpívání pod vánočním stromem v Polešovicích
V Polešovicích zpívali pod vánočním stromem. K chuti přišel i ovar

„Na festivalu chutí a dobrot se stejně jako v minulých letech prezentovaly dobrovolné spolky a organizace z obce. Za to jim patří velký dík,“ vysekl jim poklonu Oldřich Vávra a moderátor Vánočního zpívání.