Aby pravé adventní a vánoční atmosféře v expozici nic nechybělo, jsou v ní nejen k vidění, ale i ke koupi nejrůznější druhy dekorací. Na své si v expozici na pěsti stech metrech čtverečních přijdou ti, kteří hledají inspiraci, jak si ozdobit vánoční stromek nebo připravit štědrovečerní či silvestrovskou dekoraci stolu.

„Předvánoční výstava v Jalubí má v regionu tak dobré jméno, že v mnohém předčí podobné expozice ve větších obcích nebo i městech. Z žádné ze čtyř letošních výstav, velikonoční, podzimní, dušičkové i této adventní, jsme neodešly s prázdnou,“ svěřily se Jarmila Novotná a Lenka Bílková z Velehradu.

Šéf jalubského zahradnictví a prodejny se nechal slyšet, že pozorně sleduje výstavní trendy, design i technologické parametry, aby mohl se svými pomocnicemi inovovat adventní a vánoční dekorace. „Stále jdou na odbyt adventní a vánoční dekorace, ale i svícny ve stříbrno bílé a stříbrno zlaté barvě. Vrací se i barva fialková a červená,“ svěřil se Petr Kovalčík.

Návštěvníci výstavy nemohou minout vánočně prostřený stůl, historický obývací pokoj, retro kuchyň s vonícím lineckým těstem, místnost s krbem a bílým vánočním stromkem. Zděšení jímá malé děti peklo. V něm dva satanáši přivádějí v kotle vodu k varu. Občas je slyšet pláč a křik nejmenších chlapců a děvčat, tu a tam zase smích odrostlejších kluků. „Rodiče svým méně poslušným dětem vyhrožují, že když nebudou hodné, přivedou je zase k těm pekelníkům,“ usmíval se Petr Kovalčík. Dodal, že výstava potrvá až do 20. prosince