Folk blues beat festival Valašský špalíček patří nepřerušenou tradicí čtyřiceti uskutečněných ročníků ke stálicím moravské festivalové scény. V letošním roce vpluje na rozbouřených vlnách vybraných kapitol dějin rocku, folku a blues do páté dekády své existence.
Program začíná ve středu 21. června v 17 hodin v kině Valmez projekcí dokumentu Tenkrát v Praze „o jiné kultuře v jiné době“. Autor, režisér Josef Císařovský, film přiveze i uvede, a spolu s hostem programu Milošem Čuříkem budou s diváky besedovat o ponurých časech i pokusu o jejich polidštění v 70. a 80. letech aktivitami Miloše Čuříka.
„Film sice názvem odkazuje na Prahu, ale jeho uvedení zde ve Valmezu má své opodstatnění, neb Miloš Čuřík svými poslechovými pořady ve zdejším M-klubu dost zásadně ovlivnil i meziříčskou hudební scénu 80. let,“ připomínají pořadatelé Valašského špalíčku.
Tenkrát v Praze (dokument) – trailer:
V následujících dnech se na třech pódiích v areálu meziříčíského zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí prostřídá sedmadvacet umělců, souborů, kapel i sólistů.
Ze zahraničních interpretů lákají pořadatelé například na show, kterou přiveze britský bubeník Clive Bunker, spoluzakladatel nezapomenutelné skupiny Jethro Tull. Neúnavný motor jeho bubnů poháněl tuto legendární kapelu v časech, kdy vše bylo poprvé – od bluesového debutu s názvem This Was, přes stále osobitější výkřiky Stand Up a Benefit, až k legendární čtvrté řadovce Aqualung, která pro Jethro Tull rezervovala místo v první řadě progresivních kapel světového rocku.
„Jeden z nejlepších bubeníků rockové historie přijede do Valmezu s doprovodem The Bonus Track Bandu fenomenálního italského kytaristy Rikiho Massiniho,“ upozorňuje dramaturg festivalu Karel Prokeš.

Několik let se na festival chystala slavná britská formace The Blues Band, v níž se od roku 1979 o pěvecké party dělili harmonikář Paul Jones a kytarista Dave Kelly.
Kovidová léta však zabetonovala kapele výjezd z britských ostrovů, až nakonec v roce 2021 bluesová legenda zamávala svým posluchačům albem Bye Bye Blues Band. A o rok později, po třiačtyřiceti letech úspěšné kariéry, vydala své poslední album So Long.
„Nicméně, na Valašský špalíček nyní míří kytarista a zpěvák Dave Kelly, stále aktivní muzikant, který po rozloučení s Blues Bandem dál vystupuje se svou kapelou, s Paulem Jonesem, a pravidelně koncertuje také se skotskou královnou blues Maggie Bell, jíž jsme na Valašském špalíčku už před časem viděli… Takže je na co se těšit,“ láká na hvězdu z britských ostrovů Karel Prokeš.
Folkovější část programu nabízí posluchačům od čtvrtku 22. června tři české lahůdky, každý den jednu. Pěvecká dvojice Hana a Petr Ulrychovi, která zde oslovila hudební publikum už v 60. letech, přijede s kapelou Javory Beat.
Přijede také Vlasta Redl, který v rámci meziříčské hudební komunity začal veřejně vystupovat v první polovině 70. let – na Valašském špalíčku tak s kapelou vzpomene svých 50 roků na scéně.
A do třetice se návštěvníci mohou těšit na Čechomor, který jako I. Českomoravská nezávislá hudební společnost vznikl na konci 80. let.
Připomeňte si loňský rozhovor s dramaturgem Valašského špalíčku Karlem Prokešem u příležitosti jubilejního 40. ročníku: Je to jenom práce, říká o Valašském špalíčku jeho zakladatel Karel Prokeš
Celovečerní program s podtitulem Good Bye zahraje reunion kapely The Bluesmen, která vznikla v roce 1966 a vryla se do paměti beatových fanoušků Krylovou písní Nevidomá dívka v podání Hany Ulrychové z jejich první EP desky i bluesovým šansonem Jaromíra Löfflera a Petra Fiedlera Story o velké lásce.
Grafika 41. ročníku festivalu Valašský špalíček.The Bluesmen, česká big beatová hvězda 60. let z Olomouce, ve své době vydala jen několik nahrávek na malých deskách a nikdy nenatočila LP desku.
Pro Valašský špalíček si kapela připravila pozoruhodný program, v němž se na jednom pódiu sejdou její zpěváci Petr Fiedler, Hana Ulrychová a Jaromír Jerry Löffler a hudebníci, kteří kapelou Bluesmen procházeli – varhaník Jaroslav Vraštil, klavírista Emil Viklický a bubeník Vladimír Grunt.
„Muzikantská minulost hostujícího saxofonisty Rudolfa Březiny se pojí s ostravským Flamingem, do nějž z Bluesmenů přestoupil Jaromír Jerry Loffler.
A než v roce 1968 po přepadení tehdejšího Československa armádami Varšavské smlouvy emigroval do Švýcarska, nahrál několik soulových singlů. Olomoucké pionýry bigbítové dekády v programu Good Bye doprovodí přátelé z kapely Blues Power,“ vyzdvihuje speciální program dramaturg Karel Prokeš.
Častým a vítaným hostem ve Valmezu bývá Pavol Hammel. „Letos na jednom z festivalových pódií pokřtí sólové album Čo ma po tom, čo bude potom, které živě nahrával při svém speciálním programu na Valašském špalíčku v loňském roce,“ odkrývá další speciální program Karel Prokeš.
Naopak vůbec poprvé zde vystoupí klavírista, zpěvák a někdejší lídr skupiny Modus Ján Lehotský, jenž ve svém projevu vychází z přirozeného bluesového a soulového cítění a ve spojení se zastřeným, mírně chraplavým hlasem vytvořil na slovenské hudební scéně zvláštní, projevem výrazný pěvecký typ.
Pro Synkopy 61 bude Špalíček zastávkou na rozloučenou
V rámci svého turné na rozloučenou se na Valašský špalíček po letech vrátí nejstarší česká big beatová kapela Synkopy 61. Loučení brněnských veteránů tentokrát zaznamenají televizní kamery. A sobotní „speciál program“ v pravé poledne letos patří pořadu Poesis Beat Live, který připravili Luboš Pospíšil & Trio Poesis.
Tradičně nechybí zástupci polské bluesové scény
Polskou rockovou a bluesovou scénu letos opět zastřešuje hudební časopis Twój Blues, který přiveze skupiny Blues Time, GED, Onus Blues a trio legendy polské kytarové školy Grzegorze Kapołky.
V rámci polského programu vystoupí také mezinárodní formace Blues Fighters, která právě vyhrála Polish Blues Challenge 2023 a bude reprezentovat Polsko na European Blues Challenge 2023, a zdá se, že má přirozenou šanci zazářit po celé Evropě.
Blues Fighters - Make Love In Town (Official Video):
V mozaice programu 41. Valašského špalíčku se blýskají i další střípky: mezinárodní kapela britského bluesového klavíristy a zpěváka Steva Big Man Claytona, brněnský Band of Heysek ve spojení s britským temnotářem Philem Shöenfeltem i v samostatném bluesovém projektu.
Pro srovnání se v letošním programu představí také dvě bluesová dua: česká dvojice Bužma & Ptaszek a slovenský tandem Marek Wolf & Erich Boboš Procházka.
Co se doprovodného programu týče, festivalový areál nabídne například výstavu Gramofon! aneb Hudba obrazem, obraz hudbou v Muzejním a galerijním centru, v Galerii Kaple se představí umělec Boris Jirků a ve vedlejší Galerii Sýpka jeho dcera Adéla Marie Jirků. Tradiční sobotní Wallachian Not-Psychedelis Breakfast bude, opět v Café Tucan, vzpomínat na nedožitých 75 let Luboše Andršta.
Dramaturgie průhledů do folk-blues-rockové minulosti už od loňského ročníku rozšířila historický záběr od 60. až do 80. let. V úvodním programu 41. Valašského špalíčku tak oslaví „čtyřicítku“ Sbor hudby i kapela Slepé střevo s programem Nečum a tleskej.
A brněnský performer Petr Váša mezitím vytvoří reflexi repertoáru nejúspěšnější a kritikou nejváženější brněnské skupiny 80. let Z kopce. To však z programu není vše. Kompletní výčet účinkujících i s časovým harmonogramem lze najít na stránkách festivalu.
Kompletní program festivalu je k nalezení na www.valasskyspalicek.cz.